Wi-Fi ağı üzerinden İnternete erişemeyen ViVo V7 nasıl düzeltilir (kolay adımlar)

Akıllı telefonların İnternet bağlantısını kaybetmesi kaçınılmazdır, çünkü cihazınızda ağ hataları meydana getirebilecek birçok etken vardır. Yaygın suçlamalar arasında etkin olmayan hesap durumu, ağ hataları veya kesintileri, hatalı güncellemeler, yanlış ağ ayarları ve en kötü, zarar görmüş ağ bileşeni bulunur. Bu faktörlerden hangisinin ViVo V7’nizde İnternet bağlantısı sorununa neden olduğunu ve bu problemle başa çıkmak ve cihazınızı İnternete tekrar bağlamak için hangi seçeneklere sahip olabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Öyleyse, o aygıtın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinizinkine benzer sorunları bulmak ve çözümlerimizi ve çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, daha sonra yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder düğmesine tıklayın.

ViVo V7’nizde kablosuz Internet’e erişememenizin olası nedenleri

Hesap sorunları, ağ tabanı hataları, kesintiler, tarayıcı hataları, kötü uygulamalar, hatalı güncellemeler, yanlış ayarlar veya kablosuz ağınız kilitlendiğinde İnternet cihazınızda bulunmayabilir. Modeminiz veya kablosuz yönlendiriciniz çalışmıyorsa, aynı şekilde kablosuz internete erişiminizi de kaybedersiniz. Bu, tüm cihazlarınızın aynı kablosuz ağı kullanarak İnternete erişememesi durumunda geçerlidir. Wi-Fi anteninin önceki bir düşüşten fiziksel veya sıvı hasarı alması veya cihazdaki sıvıya maruz kalması gibi donanım sorunları da olası nedenler arasındadır. Sorunu gidermeye başlamadan önce cihazınızın herhangi bir fiziksel veya sıvı hasarı olmadığından emin olun.

ViVo V7’nizde kablosuz bağlantı sorunlarına olası çözümler

Yazılımı sorun gidermeye başlamadan önce, cihazınızda Güç Tasarrufu Modunun etkin olmadığından emin olun. Aynı şey Uçuş modu veya Uçak modu açıkken de olabilir. Bu özelliklerin etkinleştirilmesi, cihazınızın kablosuz bağlantı işlevlerini de durdurabilir. Ayrıca, telefonunuzun artık Wi-Fi internete tekrar bağlanıp bağlanamadığını bilmek için aşağıdaki prosedürlerin her birini tamamladıktan sonra cihazınızı test etmeyi de unutmayın.

Yani, denemek için bazı vurgulanan seçenekler, ViVo V7 telefonunuzdaki Wi-Fi bağlantı sorunlarını gidermek istiyorsanız.

İlk çözüm: Kablosuz yönlendiricinizi / modeminizi kapatıp açın.

Ani İnternet bağlantısı kaybıyla uğraşırken sorun gidermeniz gereken ilk şey, kablosuz ağınızın en temel kaynağı olan kablosuz yönlendirici veya modemdir. Mobil cihazlar gibi, ağ ekipmanı da bir zamanlar ürün yazılımı aksaklıkları yaşadı. Bu olursa, ağ cihazınız işlevlerini yerine getiremez. Modem veya yönlendirici ürün yazılımıyla ilgili küçük hatalar genellikle aygıttaki yeniden başlatma (güç döngüsü) ile giderilir. Ve işte nasıl yapıldığı:

    Tüm ışık göstergeleri sönene kadar yönlendiricinizdeki / modeminizdeki Güç düğmesine basın. AC adaptörünü güç kaynağından veya duvar prizinden çekin ve yaklaşık 1 dakika bırakın. Bu, yönlendirici veya modemin dinlenmesi için yeterli bir süredir. Geçen süreden sonra, prize ya da güç kaynağına tekrar takın. Sonra tüm ışık göstergeleri yanana kadar güç düğmesine basın. Yönlendirici veya modem üzerinde kırmızı ışık olmadığından emin olun. Kırmızı ışıklar genellikle sinyalsiz veya Wi-Fisız bir sorunu belirtir. Yönlendirici / modeminizdeki tüm ışıklar yanıyorsa, ViVo V7’nizi ve gerekirse diğer tüm aygıtlarınızı yeniden başlatın.

Telefonunuz tamamen yeniden başlatıldıktan sonra, artık siteye erişip erişemediğini görmek için tercih ettiğiniz tarayıcı uygulamasını kullanarak bir web sitesine göz atmaya çalışın. Değilse, bir sonraki olası çözüme geçin.

Kablosuz yönlendiricinizde veya modeminizde kırmızı ışıklı göstergeler görüyorsanız, yönlendiricinizin veya modeminizin üreticisine başvurup ağ ekipmanındaki herhangi bir sorunu gidermenize yardımcı olacaklarını düşünmelisiniz. Yönlendiricideki veya modem sistemindeki tüm donanım yazılımı aksaklıklarını gidermek ve aynı şekilde evdeki kablosuz Internet bağlantınızı yenilemek için sistemdeki modemi yeniden kurmalarını veya sıfırlamalarını isteyebilirsiniz.

İkinci çözüm: Wi-Fi’yi kapatın ve ardından tekrar açın.

Wi-Fi anahtarını birkaç saniye süreyle kapatmak ve ardından tekrar açmak, kablosuz yönlendiricinin / modemin telefonunuza beslediği Internet sinyalini veya Wi-Fi bağlantısını yenilemeye yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için, Ayarlar-> Wi-Fi menüsüne gidin, ardından yaklaşık 30 saniye kapatmak için Wi-Fi anahtarına dokunun. Ardından Wi-Fi özelliğini etkinleştirmek için düğmeye tekrar basın.

Telefonunuzu yeniden başlatın ve tercih ettiğiniz tarayıcı uygulamasında bir deneme taraması yapmayı deneyin, böylece kablosuz İnternet erişiminiz olup olmadığını öğreneceksiniz.

Üçüncü çözüm: Kablosuz ağınızı unutun ve tekrar kurun.

Bazen, kablosuz ağınız yazılım hataları, ağ çakışmaları veya hatalar nedeniyle çökebilir. Bu durumda, temiz bir başlangıç yapmazsanız, kablosuz ağınız çalışmayabilir. Ağ ayarlarınızdaki kablosuz ağınızı unutmanız gereken yer burasıdır. Cihazınızı ilk kez kablosuz iletişim şebekesine bağlamak gibi çalışır. İşte ViVo V7’nizdeki bir kablosuz ağı nasıl unutacağınız:

    Ayarlar-> Wi-Fi menüsü’ne gidin. Cihazınızdaki kullanılabilir Wi-Fi şebekelerinin listesini görüntülemek için Wi-Fi’ye dokunun. Wi-Fi şebekenizi seçmek için dokunun. Bu seçeneği görmüyorsanız, unutmak istediğiniz şebekeye uzun süre basmayı deneyin. Şebeke unutulana kadar bekleyin, sonra telefonunuzu yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra, Ana ekrandan Ayarlar öğesine geri dönün. Yedekleme ve Sıfırlama klasörünü açmak için dokunun. Tüm verileri sil ve Telefonu Sıfırla seçeneğini seçin. Dahili depolamadaki tüm verileri silmek istiyorsanız, Sıfırla üzerindeki onay kutusunu işaretleyin. Telefon .Tap Onaylamak için her şeyi silin. Wi-Fi şebekeniz unutulduğunda, cihazınızı yeniden başlatın, ardından Ayarlar-> Wi-Fi menüsüne geri dönün. Sonradan kablosuz ağınız listede görünene kadar bekleyin. Katılmak veya bağlanmak için Fi ağı adı. İstenirse, ağ şifresini girin.

Bağlanana kadar bekledikten sonra İnternet erişiminiz olup olmadığını görmek için biraz deneme taraması yapmayı deneyin.

Dördüncü çözüm: Ağ ayarlarınızı sıfırlayın.

Önceki çözümleri uyguladıktan sonra cihazınıza ağ bağlantısı sorunları devam ederse, genellikle bir ağ ayarlarının sıfırlanması gerekir. Bu, telefonunuzdaki İnternet erişimini durdurmuş olabilecek hatalı ayarları veya çakışan ağ yapılandırmalarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ancak, ilerlemeden önce, kablosuz ağınızı daha sonra tekrar kurduğunuzda bu bilgilere ihtiyaç duyacağınız için kablosuz ağınızı ve şifrenizi not ettiğinizden emin olun. İşte böyle yapılır:

    Ayarlar’a gidin. Sonra Bağlantılar’a gidin ve Diğer ağlar’a dokunun. Mobil Ağ’a ve ardından APN’ye (Erişim Noktası Adı) dokunun. Sonra Proxy Seçimi seçeneğine veya Varsayılana Sıfırla’ya dokunun. Daha sonraki Android sürümlerinde, tüm ağ ayarlarını sıfırla seçeneği seçilerek bunlar yapılır.

Beşinci çözüm: ViVo V7’nizi fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Başkalarının sorunu çözemediğini ve ViVo V7’nizin hala kablosuz İnternet’e bağlanamadığını düşünmek için son seçeneğiniz, telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlama veya tam sistem ayarlarına sıfırlamadır. Standart çözünürlük prosedürleri ile ele alınacak problemin daha karmaşık olması daha olası.

ViVo V7 ayarlar menüsünden fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini aşağıdaki adımlarla yapabilirsiniz:

    Ana ekrandan Ayarlar’a dokunun. Yedekleme ve Sıfırlama klasörünü açmak için dokunun. Tüm verileri sil ve Telefonu Sıfırla seçeneğini seçin. Dahili depolamadaki tüm verileri silmek istiyorsanız, Telefonu Sıfırla onay kutusunu işaretleyin. Onaylamak için her şeyi silin .

Fabrika ayarlarına sıfırlamadan sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından ilk kurulum ile devam edin.

ViVo V7’nizde Wi-Fi bağlantı sorunlarını artırın

İnternet servis sağlayıcınızla görüşün, ViVo V7’nizdeki Wi-Fi aracılığıyla İnternet’e hala bağlanamıyorsanız, altta yatan sebebi çözmek için mümkün olan tüm yolları tüketdikten sonra bile. Sorunun şebeke sağlayıcınızın ucundaki bazı teknik zorluklarla ilişkilendirilebilir. Ancak, ViVo V7’nize yeni bir ürün yazılımı güncellemesi kurduktan sonra sorun başlamışsa, sorunu bir sonraki yazılım güncellemesinde ele alınması gereken diğer güncelleme sonrası konular arasında etiketleyebilecekleri şekilde yükseltmek için ViVo müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Bu arada, donanımsal bir hasarın ViVo V7’nizde Wi-Fi bağlantısının oluşmasına neden olduğundan şüpheleniyorsanız, yukarıda belirtilen prosedürlerden herhangi birini denemeyi ya da telefonunuzu doğrudan bir servis merkezine götürmeyi ve bir Android teknisyeni tarafından teşhis edildi.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek sözleri yayınlayın.