Wi-Fi çalışmıyor: çözüm nedir?

İnternete bağlanamıyorsanız, ağ özelliklerine sahip muhteşem görünümlü bir akıllı telefonun yararı nedir? En iyi Android cihazlarının bile zaman zaman bağlantıda sorun yaşadığı bilinmektedir. Bağlantının gelip gitmesi veya cihazın hiç bağlanamaması, çevrimiçi olamayacağınız bir kabus. Wi-Fi akıllı telefonunuzda çalışmadığında yapmanız gerekenler.

Atlamak:

    Temel sorun giderme Wi-Fi bağlantısı kendi kendine kesiliyor Geçici veya gizli bir ağa erişme IP adresi edinme sorunları Wi-Fi çok yavaş Genel Wi-Fi ipuçları Ağ ayarlarını sıfırla

1. Temellere geri dön: Uçak modu ve sistem yeniden başlatılıyor

Asla en basit çözümü göz ardı etmeyin. Genellikle, karmaşık, geeky yöntemleri ararız, ancak Wi-Fi çalışmıyorsa, klasik ilaçlardan biri tedaviyi sağlayabilir. Herhangi bir teknoloji uzmanının bilmesi gerektiği gibi, ‘kapatıp tekrar açmak’ sorun giderme incilinin bir sayfasıdır. İlk önce, bağlantıyı devre dışı bırakmanız ve yeniden etkinleştirmeniz gerekir. Hızlı ayarlar menüsünü ekranın üst kısmından aşağı doğru kaydırma hareketi ile açın ve devre dışı bırakmak için Wi-Fi simgesini seçin. Aşağı açılır menü bu simgeyi sunmuyorsa, uygulama çekmecesini açın, Ayarlar’a gidin ve oradan açın.

Aynısını ev yönlendiricinizle yapın: kapatın ve en az iki dakika sonra tekrar açın. Diğer basit bir çözüm Uçak modunu birkaç saniye açık konuma getirmek, devre dışı bırakmak ve bağlantınızı tekrar kontrol etmek.

androidpit wi fi not working quick settings aeroplane mode

Wi-Fi bağlantınız sorun çıkarmaya devam ederse, cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. Sorun, yeni bir Android sürümüne güncellemeden sonra meydana gelmişse, akıllı telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmayı deneyin:

    Güç düğmesine basın Ekrandaki seçeneklerden Güç kapalı seçeneğini birkaç saniye basılı tutun Güvenli modda yeniden başlatmak isteyip istemediğiniz sorulduğunda Tamam’ı seçin. Güvenli moddayken cihazınızı normal şekilde yeniden başlatın.

androidpit wi fi not working reboot safe mode

Artık WiFi ağına sorunsuzca bağlanabilmelisiniz, ancak sorun devam ederse okumaya devam edin.

2. Wi-Fi kendi kendine bağlantıyı keser

Bu sorunun en belirgin nedeni, uyku sırasında Wi-Fi’yi açık tut seçeneğini etkinleştirmemiş olmanızdır. Bu ayar, pilden tasarruf etmek için cihazınızı Wi-Fi şebekesinden otomatik olarak keser.

Bunu değiştirmek için şu adımları izleyin:

    Ayarlar menüsüne gitme Wi-Fi seçeneğini seçin, ekranın altındaki nokta üçlüsüne ya da çark dişlisine basın, varsa Uyku sırasında Wi-Fi tuşunu açık tutun. Kusursuz bağlantıdan yararlanmak için Evet / Her zaman seçeneğini

how to fix wifi 02

3. Özel veya gizli bir ağa nasıl erişilir?

Bir ağa otomatik erişimi kısıtlayan iki şey vardır: bağlanmak istediğiniz ağ belirli bir türe aittir veya ağ güvenlik nedeniyle gizlenir.

İlk sorunla ilgili olarak, çoğu Android telefon geçici ağlarda çalışmak üzere yapılandırılmamıştır. Ancak, XDA geliştiricileri forumundakiler bu sınırlamayı aşmak için bir yama oluşturmayı başardılar. Wpa_supplicant dosyası ile bu tür ağlara bağlanabilirsiniz.

Uyarı: XDA Geliştiricileri forumundaki bu çözüm yalnızca ileri düzey kullanıcılar içindir; AndroidPIT’da biz cihazınıza zarar gelmesi durumunda sorumluluk kabul edilmeyecektir.

Sorun gizli bir ağla ilgiliyse, el ile eklemeyi deneyebilirsiniz. Ayarlar> Wi-Fi> Ağ ekle’ye gidin. SSID ve doğru şifreyi girin; bir kez daha internette gezinebilir ve WhatsApp mesajlarınıza cevap verebilirsiniz.

how to fix wifi 03

4. Bir IP adresi edinme problemleri? Wifi düzeltmeyi düşünün!

IP edinimi ile ilgili problemleriniz mi var? Kimlik doğrulama işlemi sırasında sonsuz bir döngünün kavramalarına hapsolmuş musunuz? Bazen Wi-Fi çalışmıyor, çünkü bu işlemi gerçekleştiremiyor. Android’iniz bir ağa bağlanamıyorsa, ilk önce yönlendiriciyi yeniden başlatın. Sorun devam ederse, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapın.

Bu soruna sert bir çözüm gibi görünüyor mu? Gerçekten de, ama neyse ki, zor yoldan gitmeden önce başka bir çözüm var: Google Play Store’u ziyaret edip düzeltme wifi (mobil verileriniz varsayarak) indirebilirsiniz.


wifi düzelt

Uygulama, Wi-Fi sistem dosyalarını ve ağın düzgün çalışması için gerekli bazı hizmetleri geri yükler. Uygulama, bir IP adresi almaya çalıştığında cihazınızla ilgilenir. Güzel bir arayüze sahip olmayan, kullanımı kolay bir uygulamadır, ancak nasıl çalıştığını ve kısa öğreticiyi inceledikten sonra, bağlantınızla ilgili sorunları çözmenize yardımcı olacaktır.

how to fix wifi 04

5. Wi-Fi çok yavaş

Böylece nihayet bağlanabiliyorsunuz, ancak hız çok yavaş, hatta web’e göz atamıyor musunuz? Genel bir Wi-Fi ağına bağlıysanız, sorun yalnızca ağ tıkanıklığı olabilir: bir kerede çok fazla kullanıcı.

Yönlendiricinizin düzgün çalıştığından, sinyalin yeterince güçlü olduğundan ve girişim olmadığından eminseniz, cihazınıza Speedtest’i yükleyerek ağın hızını kontrol edin. Birkaç saniye içinde, asıl indirme ve yükleme hızını ve pingini göstererek, temel sorunu tanımlamanıza yardımcı olacak güvenilir ve doğru bir hizmettir.


Ookla tarafından Speedtest

Kök izniniz varsa ve Android’i zaten biliyorsanız, TCP / IP yapılandırması içeren belirli bir sistem dosyasını düzenleyerek cihazınızdaki bağlantıyı hızlandırabilirsiniz.

6. Genel Wi-Fi bazen oturum açma gerektirir

Hiç ücretsiz Wi-Fi işaretini öldürmek ve fark etmek için vaktinde bir havalimanından geçtiniz, ancak bağlanamadığınızda hayal kırıklığına uğradınız mı? Sizin için bir çözümümüz olabilir. Genelde, bu gibi halka açık Wi-Fi ağları – bazı ülkelerde McDonald’s ve Starbucks’ta aynıdır – kullanıcıların bağlantıyı kullanmasına izin vermeden önce oturum açıp bazı şartlar ve koşulları kabul etmelerini gerektirir.

androidpit tips and tricks

Bağlanır bağlanmaz bunu bir bildirim yoluyla yapmanız istenir, ancak bu her zaman olmaz. Genel bir Wi-Fi ağına bağlanmayı başardıysanız, ancak WhatsApp’iniz veya başka bir uygulamanız hala güncellenmiyorsa, Chrome’u veya tercih ettiğiniz tarayıcınızı açmayı deneyin. Birkaç halka atladıktan sonra, Wi-Fi’yi özgürce kullanmak zorunda kalacaksın.

7. Ağ ayarlarını sıfırla

Cihazınızın ayar seçeneklerinin yedekleme ve geri yükleme bölümleriyle ağ ayarlarınızı el ile sıfırlamak mümkündür. Ayarlarınızı açın ve sistemi seçin. Yedekleme ve geri yükleme bölümüne yolunuzu bulun ya da varsa sıfırlayın. Ardından, ağ ayarları sıfırlamayı seçin; listede Wi-Fi ile mobil veriler ve Bluetooth’u birlikte göreceksiniz. Sıfırlamayı gerçekleştirmek için kilit düzeninizi, parmak izinizi veya kilit şifrenizi onaylamanız gerekir. Dikkatli olun: bunu yaparsanız ve sıfırdan başlayarak tüm bağlantı ayarlarını siliyor olacaksınız, ancak Wi-Fi bağlantısı sorununuzu çözebilir.

    Android cihazınızda Wi-Fi sinyalini nasıl artırabilirim Wi-Fi’nizi kimin çaldığını ve bunları nasıl engellediğini nasıl görebilirsiniz

Bunlar Wi-Fi’nizle ilgili sorunlarınız varsa denemeniz gereken en yaygın çözümlerdir. Başka birini tanıyor musun? Bize yorum yapın.