Wi-Fi Direct nedir ve Android'de nasıl kullanabilirim?

Android akıllı telefonlarımızda bulunan ayarların ve özelliklerin listesi oldukça kapsamlı ve çoğu, onları gördüğümüzde fark edilmeden uçuyor veya onları görmezden geliyoruz. Wi-Fi Direct bunlardan biri olmuştur, ancak bunun ne olduğunu, neden ve ne şekilde kullanmanız gerektiğini ve nasıl kurulacağını size açıklayacağız.

  • Wifi'inizi kimin çaldığını bul
  • Android'de Wifi şifrenizi göstermek için

Wi-Fi Direct nedir?

Birisi Wi-Fi'den bahsedecek olursa çoğu insan internetin sörf yapmayı hemen düşünecek, ancak bundan daha fazlası var. Wi-Fi Direct, Apple, LG, Intel, Microsoft ve Dell gibi 600'den fazla üyeyi içeren Wi-Fi Alliance'ın bir sertifikasıdır. Günümüzde bir dizi cihaz, Wi-Fi Direct uyumlu – en önemlisi Tabletler, Dizüstü Bilgisayarlar, Dijital Fotoğraf Makineleri. Samsung Galaxy S (2010 yılında piyasaya sürüldü) bu özelliği içeren ilk akıllı telefonlardan biriydi ve Android 4.0 Ice Cream Sandwich'den itibaren tüm Android akıllı telefonlarda bu özellik doğal olarak yer alıyor.

Opinion by Georg SeebodeWi-Fi Direct? Never heard of itWhat do you think?5050809 participants

Wi-Fi Direct, İnternet bağlantısına sahip olmayan uyumlu cihazlara izin verdiği gibi (Hotspot'lar, modemler veya yönlendiriciler) ile ikinci bir nesil Wi-Fi bağlantısı olarak bağlantı kurmak için bir çeşit ikinci nesil Wi-Fi olarak görülebilir. Wi-Fi Direct sayesinde, birden fazla cihaz arasında kablosuz bir ağ kurabilirsiniz. Ek olarak, bir ekrana sahip başka bir aygıta screencast yapmak için Wi-Fi Direct'i Miracast ile birlikte kullanabilirsiniz. En yeni nesil Wi-Fi Direct de NFC uyumludur.

Neden Wi-Fi Direct'i kullanırsınız?

Yukarıda belirtildiği gibi, Wi-Fi direkt olarak, kendi İnternet bağlantısına sahip olmayan cihazların bağlanmasına izin verir. Android Smartphone'lar ve cihazlar söz konusu olduğunda bunları bağlayabilir ve kabloları zahmet etmeden dosyaları kolayca aktarabilirsiniz. Peki, Wi-Fi Direct sadece Bluetooth'un övülenmiş bir versiyonu mıdır? Evet, hayır Wi-Fi Direct üzerinden Bluetooth kullanmanın avantajı, Wi-Fi menzilinin ve aktarım hızlarının Bluetooth'tan önemli ölçüde daha yüksek olmasıdır. Kısacası – bir cihazdan diğerine dosya göndermenin daha iyi bir yolunu istiyorsanız, Wi-Fi Direct'i kullanın.

Wi-Fi Direct nasıl kurulur?

Android 4.0 ve sonraki sürümleri kullanan her Android akıllı telefonun Wi-Fi Direct özelliği vardır (çok nadir bulunan bazı istisnaları barındırır). Sistemlerin kullanıcı arabirimleri değişebilirken, bu işlevselliği ayarlamak nispeten basit ve tüm aygıtlar arasında birleştirilmiş. Bir üçüncü taraf uygulama yüklemeniz gerekir böylece Kablosuz Doğrudan doğal, şu anda dosya aktarımlarını desteklemez. "Her Yerden Gönder" öneririz.

Send Anywhere (File Transfer)

Wi-Fi Direct'i açmak için, Ayarlar -> Bağlantılar -> Wi-Fi'ye gidin ve üst taraftaki Wi-Fi Direkt sekmesine dokunun. Akıllı telefonunuz, bağlanabileceğiniz cihazları taramaya başlayacaktır.

 

Activating Wi-Fi Direct on a Samsung smartphone / © ANDROIDPIT

 

Bluetooth'tan farklı olarak, Wi-Fi Direct'i açmak için dokunmanız gereken herhangi bir düğme veya başka bir şey yoktur. Wi-Fi Direct, istikrarlı bir İnternet bağlantınız olduğu anda etkinleşir. Bu, Wi-Fi Direct'in her zaman açık olduğu anlamına gelmez. Akıllı telefonunuz yalnızca Wi-Fi Direct sekmesine dokunduğunuzda bağlanacak yakın cihazların taranmasına başlar.

Herhangi bir sorunuz varsa, onları yorumların altında bırakın!

Samsung Galaxy S8 nereden alınır

Best price

New CAT S60 FLIR Thermal Camera Dual SIM Waterproof Unlocked – EU / RoW variant

£429.00

£429.00 total

Check Offer

Samsung G950F GALAXY S8 (Midnight Black) Salesstart 28.4. unlocked

£608.40

£608.40 total

Check Offer

Samsung G950F Galaxy S8 (Arctic Silver) Salesstart 28.4. unlocked

£621.60

£621.60 total

Check Offer

Samsung G950F GALAXY S8 (Orchid Grey) Salesstart 28.4. unlocked

£621.60

£621.60 total

Check Offer