Wi-Fi Direct nedir ve Android’de nasıl kullanıyorsunuz?

Android akıllı telefonlarımızdaki ayarların ve özelliklerin listesi oldukça geniştir ve bunların çoğu ya gördüğümüzde fark edilmeden uçarlar ya da onları görmezden geliriz. Wi-Fi Direct bunlardan biriydi, ancak ne olduğunu ve neden kullanmanız gerektiğini size açıklayacağız. İşte nasıl ayarlayacağınız.

    Wi-Fi Direct nedir Wi-Fi Direct’i neden kullandınız? Wi-Fi Direct nasıl kurulur?

Wi-Fi Direct nedir?

Biri Wi-Fi’den bahsettiğinde çoğu insan derhal internette gezinmeyi düşünecek, ancak bundan daha fazlası var. Wi-Fi Direct, Apple, LG, Intel, Microsoft ve Dell gibi 600’den fazla üyeyi içeren Wi-Fi Alliance sertifikasıdır. Bugünlerde bir dizi cihaz Wi-Fi Direct uyumludur – en önemlisi Tabletler, Dizüstü Bilgisayarlar, Dijital Kameralar. Samsung Galaxy S (2010 yılında piyasaya sürüldü), bu özelliği içeren ilk akıllı telefonlardan biriydi ve Android 4.0 Dondurmalı Sandviç’ten itibaren, tüm Android akıllı telefonlar bu özelliğe sahip.

Tarafından görüşGeorg SeebodeWi-Fi Direct? Hiç duymadım…What do you think?50501820 katılımcı

Wi-Fi Direct, kendi internet bağlantısı olmayan uyumlu cihazların, (Hotspots, modem veya router) bağlantısı olanlarla ortak bir bağlantı kurmasına olanak sağladığı için, ikinci nesil bir Wi-Fi türü olarak görülebilir. Wi-Fi Direct sayesinde, birden fazla cihaz arasında kablosuz bir ağ oluşturabilirsiniz. Ek olarak, Wi-Fi Direct’i, ekranlı başka bir cihaza screencast yapmak için Miracast ile birlikte kullanabilirsiniz. En yeni nesil Wi-Fi Direct de NFC uyumludur.

Wi-Fi Direct’i neden kullandınız?

Yukarıda bahsedildiği gibi, Wi-Fi direct, kendi internet bağlantısı olmayan cihazların bağlantı kuranlarına bağlanmasını sağlar. Android Akıllı Telefonlar ve cihazlar söz konusu olduğunda, bunları bağlayabilir ve kablo sıkıntısı çekmeden dosyaları hızla aktarabilirsiniz. Peki, Wi-Fi Direct yalnızca Bluetooth’un yüceltilmiş bir versiyonu mu? Evet, evet ve hayır. Wi-Fi Direct’i Bluetooth üzerinden kullanmanın avantajı, Wi-Fi aralığının ve aktarım hızlarının Bluetooth’unkinden önemli ölçüde yüksek olmasıdır. Kısacası – bir aygıttan diğerine dosya göndermek için daha iyi bir yol istiyorsanız, Wi-Fi Direct kullanın.

Wi-Fi Direct nasıl kurulur?

Android 4.0 ve üstünü kullanan her Android akıllı telefonun Wi-Fi Direct işlevselliği vardır (bazı çok nadir istisnalar dışında). Sistemlerin kullanıcı arayüzleri değişebilirken, bu işlevselliğin ayarlanması tüm cihazlarda nispeten basit ve birleşiktir. Wi-Fi Direct şu anda dosya transferlerini yerel olarak desteklememektedir, bu nedenle üçüncü taraf bir uygulama kurmanız gerekecektir. “Herhangi Bir Yere Gönder” i tavsiye ediyoruz.


Herhangi Bir Yere Gönder (Dosya Aktarımı)

Wi-Fi Direct’i açmak için, Ayarlar -> Bağlantılar -> Wi-Fi bölümüne gidin ve ardından üst kısımdaki Wi-Fi Direct sekmesine dokunun. Akıllı telefonunuz, bağlanabileceğiniz cihazları taramaya başlayacaktır.

android wifi direct

Bluetooth’un aksine, Wi-Fi Direct’i açmak için dokunmanız gereken herhangi bir düğme veya bir şey yoktur. Wi-Fi Direct, kararlı bir internet bağlantınız olduğu anda etkinleştirilir. Bu, Wi-Fi Direct’in her zaman açık olduğu anlamına gelmez. Akıllı telefonunuz yalnızca Wi-Fi Direct sekmesine dokunduğunuzda bağlanmak için yakındaki cihazları taramaya başlar.

Önemli: Dizüstü bilgisayarınızı, televizyonunuzu, yazıcınızı veya bağladığınız herhangi bir cihazı doğrudan Wi-Fi özelliğini açmanız ve yukarıdaki adımları kullanarak akıllı telefonunuzda etkinleştirmeniz gerekir.

Herhangi bir sorunuz varsa, yorumlarda aşağıya bırakın!