Wi-Fi hoparlörler: Bugün ve gelecek için sistemler

Akıllı hoparlörler eski eski stereo sistemlerin yerini almak istiyor ve geleneksel amplifikatörler giderek artan şekilde Wi-Fi yetenekleriyle donatılıyor. Bu da Google Asistan ve Alexa'nın daha fazla oturma odasına girmelerini sağlıyor. Ayrıca çok odalı ses, müzik akışı, akıllı hoparlör fonksiyonları ve onlarla yeni olanaklar getirdiler. Peki, sizin için doğru sistem nedir? Bu makale size bazı satın alma tavsiyeleri verecektir.

  • 2017'nin en iyi Bluetooth hoparlörleri
  • Neden akıllı bir eve yatırım yapmalısınız?

Vinil onun ikinci heydayını yaşıyor, CD'ler yavaş yavaş benzer bir kült statüsünü benimsiyor, müzik kasetleri sönüyor ve internet giderek müzik için önde gelen dağıtım platformu olarak kendini kuruyor. Amerika Kayıt Sanayi Derneği, 2017 yılının ilk yarısında, akarsu hizmetlerinin Amerikan müzik endüstrisindeki gelirin% 62'sini oluşturduğunu ve dijital indirmelerin% 19'unu oluşturduğunu bildirdi. Fiziksel satışlar sadece% 16 oldu.

Bu hatlar boyunca, bu dijital formatlara bağımsız olarak erişim sağlamak için geleceğin hoparlör sistemlerinin internete bağlanacağı oldukça mantıklı. Yeni hoparlörler internete Wi-Fi üzerinden bağlanıyor, ancak ne zaman olacak?

Birçok üretici kendi sistemlerini sağlar ve bazıları da tüm hoparlörleri bağlayabilen ve bunları iyi ses için senkronize edebilen ortak sistemlere karar vermişlerdir: bu, daha sonra bu makalede sunacağımız Google Cast ve AirPlay 2'yi içerir. Ancak öncelikle, çok odalı Wi-Fi ses kurulumunuz için uygun adayların listesi:

Akıllı ev hoparlörlerinin karşılaştırılması

 
Sonos One
Sonos Play:1
Sony LF-S50G
Riva Arena
JBL Link 10/20
Google Home
UE Blast / Megablast
Zolo Halo
Wi-Fi SystemsGoogle Cast, Spotify Connect, AlexaGoogle Cast, Spotify Connect,Google Cast, Google AssistantDLNA, DDMS, AirPlay, Google CastGoogle Cast, Google Assistant, Google Home (App)Google Cast, Google Assistant, Google Home (App)Alexa, Spotify ConnectAlexa, Spotify Connect
Bluetoothnonoyesyesyesnoyesyes
Stereo sound optionyesyesnoyesnononono
Batterynononooptionalyesnoyesno
Waterproofnonononoyesnoyesno

Sonos Bir ve Oyun: 1

Sonos, hemen hemen aynı hoparlör serisi olan One and Play: 1'i satıyor. Evde dil asistanı Alexa'ya ihtiyacınız varsa, Sonos One'ı satın almalısınız. Play: 1'i satın alırsanız, ses girişi olmadan aynı sesi alırsınız ve 50 dolar tasarruf edin. Sonos, Google Cast, Alexa (yalnızca Bir), Google Home / Assistant (yakında), AirPlay 2 (yakında) ve Spotify Connect ile bağlantı kurar. Sonos uygulaması, 56 akış kaynağından gelen müzikleri doğrudan hoparlörlere yükler ve rakiplerin çözümlerinin hala sahip olduğu uyumluluk sorunlarının çoğunu çözer.

Sonos can be interconnected to form stereo pairs, multi-room systems and home cinema systems. / © AndroidPIT

Sonos'un en önemli özelliği modüler genişletilebilirliğidir. Üretici sürekli olarak yazılım ve ürün yazılımını geliştiriyor ve çeşitli hoparlörler için giderek daha karmaşık ağ seçenekleri sunuyor. İlk hoparlörü bir stereo sisteme genişletebilir ve bunu isterseniz birkaç yıl sonra 5.1 kurulumunuza ekleyebilirsiniz.

Sonos

Sonos One

$199.00

Go To Shop

Sonos

Sonos Play:1

$149.00

Go To Shop

Sony LF-S50G

Sony'nin daha akıllı LF-S50G konuşmacısı editör ofisimize geldi ve hala test ediliyor. Dışarıdan, bir Apple Homepod'a dayanıyor. Gövdesi dışında algıladığı hareketlerle kontrol edilir.

The Sony LF-S50G is still being tested. / © AndroidPIT

Sony LF-S50G, Google Cast'ı destekliyor, ancak çoklu oda sistemlerini oluşturmak için ev uygulaması aracılığıyla diğer hoparlörlere de bağlanabilir, ancak bir stereo sistem oluşturmaz. Google'ın bu özelliği Ana uygulamada uygulayacağını umuyoruz.

eBay

Sony LF-S50G

$69.99

Go To Shop

Riva Arenası

Riva, Sonos konuşmacılarına ilginç bir alternatif olabilir. Ayrıca, stereo çiftlere bağlanabilir veya çok odalı bir sisteme ayrı ayrı entegre edilebilirler. Ayrıca "Google Cast yerleşik" var ve Google Home uygulamasıyla yapılandırılabilir. İsteğe bağlı pil takımı özellikle pratiktir ve hoparlörleri mobil hale getirir.

JBL Bağlantısı

JBL'nin Link serisi, Google Asistan aracılığıyla sesli komutlarla kontrol edilebilir ve ev uygulamasını kullanarak çok odalı bir sisteme yapılandırılabilir. Sony hoparlörlere benzer şekilde, stereo yapılandırmaya izin vermiyorlar.

  • JBL Link 10 ve yorum 20

JBL has integrated Google Assistant into the Link series. / © AndroidPIT

10 ve 20 numaralı bağlantıdaki numara, hareket halindeyken entegre bir batarya ile Bluetooth hoparlörler olarak kullanılabilir. Bu onları diğer Wi-Fi hoparlörlerden daha çok yönlü hale getirir. Maalesef, Wi-Fi olmadan sanal asistan işlevlerini sunmuyorlar.

eBay

JBL Link 10 Smart Bluetooth Speaker

$79.94

Go To Shop

eBay

JBL Link 20 Speaker

$195.00

Go To Shop

Google evi

Sözde iyi ses getiren Google Home Max'i satın alamadığımızdan, nispeten küçük bir Google Home'a ​​gitmeye zorlandık. Ne yazık ki, küçük formattan bekleyeceği teneke kutu sesini sunuyor.

  • Google Ana Sayfa incelemesi

Google Home may be pretty, but doesn’t offer great sound quality. / © AndroidPIT

Diğer çoğu Cast özellikli hoparlörlerde olduğu gibi, Google Home uygulamasındaki Google Home konuşmacı, çoklu oda sistemlerine bağlanır. Google'dan biraz daha ucuza gelen Wi-Fi hoparlörü, ekstra bir teklif sunmuyor.

Google

Google Home

$129.99

Go To Shop

Ultimate Kulaklar Blast / Megablast

Ultimate Ears, JBL Link 10 ve 20'nin Alexa destekli karşılığıdır. Renkli hoparlörler temel verilerindeki JBL Link serisine büyük ölçüde benzerdir. Özel özellik, hareket halindeyken birkaç hoparlörü senkronize eden ve Wi-Fi gerektirmeyen parti modudur. Bu mod, cihazlar testimizde hala mevcut değildi.

  • Ultimate Kulaklar Blast ve Megablast Gözden Geçirilmesi

Blast and Megablast sound good, but cost a fortune. / © AndroidPIT

Zolo Halo

Zolo Halo olarak bilinen küçük Eco değişimi hala gözden geçiriliyor. Bu küçük cihaz çok iyi olmayabilir, ama en azından bir Echo Dot'tan daha iyi geliyor. Ayrıca, Alexa entegrasyonu sayesinde akıllı eviniz için ses kontrolü sunuyorsa.

The Zolo Halo is really tiny. / © AndroidPIT

Bluetooth girişi sayesinde, Alexa'nın desteklediği birkaç akış hizmetinin yanı sıra başka kaynaklardan da müzik çalabilirsiniz. Gerçek Echo Dot'tan farklı olarak, Bluetooth üzerinden Zolo Halo'ya daha iyi hoparlörler bağlayamazsınız.

Farklı üreticilerin Wi-Fi hoparlörleri ile çoklu oda sistemleri mümkündür.

Google Cast ve Apple AirPlay 2 sayesinde, farklı üreticilerin konuşmacıları nihayet çoklu oda sistemlerine bağlanabilir. Amazon'un Alexa'sı henüz buna hakim değil. Sıkı lisans koşulları nedeniyle, bir standart seçmek ve sonra onunla sopa gerekir. AirPlay'ı seçerseniz, her zaman AirPlay'dir. Google Home veya Alexa ile aynı. JBL Link serisindeki Google Home hoparlörleri Alexa'ya yeni sürüme geçirilemez veya Siri özellikli hoparlörler haline getirilemez.

You can even control your multi-room systems by using Google Home (right) or assistant speakers. / © AndroidPIT

Her durumda, başlangıçta Wi-Fi hoparlörlerini uygulama aracılığıyla yapılandırabilirsiniz. Örneğin, Google Ana Sayfasında, kullanmak istediğiniz yayın hizmetine siz karar verirsiniz. Google’a yaptığınız konuşmacılar, Alexa’dan daha fazla seçenek sunar. Ayrıca hoparlörlerinizi uygulamadan gruplayabilirsiniz, böylece oturma odasındaki üç hoparlör eşzamanlı olarak kontrol edilebilir. Google Ana Sayfası'nda birbirinin yanında iki hoparlör bulunan bir stereo seçeneği hala mümkün değildir.

Sonos en iyisi değil mi?

Sonos, Wi-Fi yeteneklerine sahip çok odalı sistemlerin ilk sağlayıcılarından biriydi. Rakipler aynı özelliği sunmadan önce, hoparlörlerin sesi ve çeşitli hoparlörlerin düşük gecikmeli ağ iletişimi üretici tarafından sağlandı. Sonos hala Google Home, AirPlay ve diğer sistemlerden eksik bazı özellikler sunuyor. Bunlar, hoparlörlerin kendi kablosuz ağlarını kurmasını sağlayan Wi-Fi veya Wi-Fi Güçlendirme ile bağlantılı hoparlörlerle stereo veya surround ses işlemlerini içerir.

Tek sorun, dijital asistanların desteğidir. Sonos Alexa'yı seçti ve onu Sonos One'a entegre etti. Bununla birlikte, bu özellikle iyi gelişmemiştir. Akış sağlayıcılarının entegrasyonu artık sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve kullanıcılar becerilerine ilişkin sorun bildiriyor.

Spotify runs everywhere. / © AndroidPIT

Spotify Connect herşeyi bağlar

Spotify en popüler müzik akışı servisidir. Bunun bir nedeni Spotify'ın neredeyse tüm cihazlarla çalışmasıdır; aynı zamanda Amazon'un Echo cihazında çalıştığı tek harici servis sağlayıcısıdır.

Ancak, Sonos veya Google Play'i kullanıyorsanız, yayın sağlayıcılarınızın seçiminiz çok daha geniştir. Deezer, Tidal ve hatta Apple Müziği seçenek haline gelir. Bu makaledeki konuya genel bir bakış hazırladık:

  • Android için en iyi müzik akışı hizmetleri

Hala Bluetooth'a ihtiyacım var mı?

Bluetooth üzerinden Wi-Fi'nin birçok avantajı vardır. Daha yüksek aktarım hızı, daha fazla ses kalitesi ve daha bağımsız telefon görüşmeleri, hareket özgürlüğü ve akıllı telefonunuz için daha fazla pil ömrü sağlar. Bir Wi-Fi ağındayken, hoparlörlerinizi daha iyi bağlayabilir ve bunları aynı Wi-Fi ağında başka akıllı telefonlar veya sesli asistanla kontrol edebilirsiniz.

The TicHome Mini supports Wi-Fi, Bluetooth and ‘OK Google’ and has a battery. / © AndroidPIT

Ancak Bluetooth'un kullanımı daha kolaydır. Akıllı telefon hoparlörleri, herhangi bir Wi-Fi ağından çıktığınızda ve uzaktayken bile saniyeler içinde bağlanabilir. Bu nedenle, mobil Wi-Fi hoparlörleri ek olarak Bluetooth ile donatılmışsa anlamlıdır. Buna ek olarak, Bluetooth özellikli hoparlörler Amazon Echo Dot ile kablosuz olarak bağlanabilir ve bu nedenle akıllı bir hoparlöre yükseltilebilir.

Eski stereo sistemimi Wi-Fi'ye bağlayabilir miyim?

The Echo Dot (left) has a jack output. / © AndroidPIT

Amazon'un Yankı Nokta ile bir jak kablosu üzerinden bir stereo sisteme bağlayabilirsiniz. Birçok üçüncü parti adaptörle karşılaştırıldığında, bu iki sistem diğer akış sağlayıcılarıyla destek için ve diğer üreticilerin hoparlörlerini entegre etmek için en iyi uzun vadeli beklentileri sunar.

Wi-Fi hoparlörlerimi televizyonuma bağlayabilir miyim?

Ne yazık ki, üreticilerin ortak bir standardı kabul etmek istemedikleri için, Wi-Fi özellikli televizyonlar Wi-Fi hoparlörleriyle otomatik olarak iletişim kurmuyor. Samsung sadece M7 veya M5 gibi kendi çoklu oda sistemi ile ağ kurarken, Sonos, bir HDMI kablosundan bir TV'ye bağlanabilen Soundbase Playbase'de Wi-Fi ağına izin veriyor ve Play: 1 daha sonra surround ses yeteneğine sahip hoparlörler haline gelir.

Google Home neredeyse var

Google Home, tam bir ev sineması sistemi oluşturmak için televizyonla birlikte farklı markalardan Wi-Fi hoparlörlerini bağlamak için şu anda en iyi donanımlıdır. Tek sorun, bunun yazılımda tam olarak uygulanmadığıdır. Google Home şu anda hem TV'leri hem de hoparlörü kontrol etmesine ve gruplar halinde hoparlörleri ağa bağlasa da, stereo veya surround sistemlerin birlikte gruplandırılmasına izin vermez. Ayrıca, tüm ev sineması oluşturmak için ekranların ve konuşmacıların birlikte gruplandırılmasına izin vermez.

Hangi Wi-Fi hoparlör sistemi en iyisidir?

Google, Apple ve Amazon şu anda hi-fi endüstrisi ile inanılmaz sayıda ortaklıklar kuruyor. Aynı zamanda, teknolojilerini genişletiyorlar ve sürekli olarak önemli özellikler ekliyorlar. Bu ayrıca gereklidir, çünkü önemli detaylar hala göz ardı edilmiştir. Google, stereo çift oluşturamaz ve Alexa makul bir çok oda seçeneği sunmaz. Daha da kötüsü yapmak için, Wi-Fi standart sağlayıcılarının hiçbiri tüm yayın hizmetleriyle işbirliği yapmaz.

Her şey dahil paketini bugün istiyorsanız, Sonos doğru çözümdür ancak çok para gerektirir. Konuşmacıları giderek daha büyük sistemlere genişletilebilir. Uygulama ayrıca, akış sağlayıcılarla uyumluluk sorunlarını çözer. Tek şey, dijital asistanın henüz buna henüz gelmemiş olması. Yani bu bir yargılama meselesi.