Wi-Fi'inizi kimlerin çaldığını ve onları nasıl engellediğini nasıl öğrenebilirim?

Android cihazınızdaki Wi-Fi bağlantısının yavaş çalışmasının birçok nedeni olabilir. Çoğu tamamen masumdur, ancak birinin izniniz olmadan kullandığı olabilir. Bu makalede, Wi-Fi ağınızı kimlerle paylaştığınızı tam olarak nasıl öğreneceğinizi ve herhangi bir davetsiz misafiri sonsuza dek nasıl tekmeleyeceğinizi göstereceğiz.

  • Her yerden ücretsiz Wi-Fi nasıl alınır
  • 3G bağlantınızı nasıl hızlandırabilirsiniz

Wi-Fi'imi kimler kullanıyor?

Wi-Fi'inizi kimlerin kullandığını bulmak için yapmanız gereken ilk şey, izlemek istediğiniz Kablosuz ağa bağlı olduğunuzdan emin olmaktır. Sonra, aşağıdaki bağlantıdan ağ izleme uygulamasını Fing indirin.

Fing – Network Tools

Uygulamayı indirdikten sonra açıp açtığınızda, Giriş ekranında Yenile ve Ayarlar düğmeleriyle birlikte ağınızın adını göreceksiniz. Wi-Fi ağınıza bağlı tüm cihazları görmek için Yenile'ye dokunun.

Bu işlem birkaç dakika alabilir, ancak daha sonra cihazların bir listesini ve bir akıllı telefon veya bilgisayar olup olmadığını gösteren bir gösterge görürsünüz.

Cihazla etkileşim kurmak için bir seçenek listesi getirmek için ağınızdaki herhangi bir cihaza dokunun. Bunlara ping gönderme veya Wake on LAN sinyalleri dahildir ve bu cihazlar ağa bağlandığında ve ağdan ayrıldığında günlüğe yazabilirsin.

Tap a device in the list (left) and you can copy its MAC address to block it. / © AndroidPIT

Geçici cihazları nasıl engelleyebilirim?

Ağınıza bağlı cihazlardan bir tanesi yabancı veya şüpheli ise, cihazınızı sonsuza dek engelleyebilirsiniz. Fing, ağınıza bağlı her cihazın MAC adresini gösterir (sayı bu formatı takip eder ve sayı ve harflerden oluşur: 'xx: xx: xx: xx: xx: xx'). Bu numarayı not edin.

  • Yönlendiricinize bağlı bilgisayarda, yönlendiricinizin IP adresini tarayıcıya girin, sonra bir sonraki sayfada yönlendirici giriş bilgilerinizi girin (yönlendiricinizin IP adresini öğrenmek için bu kılavuzu kullanın)
  • Yönlendiricinize girdikten sonra, Güvenlik seçeneklerini bulun (konumu yönlendiriciler arasında değişir ve Gelişmiş Ayarlar altında bulunabilir)
  • Güvenlik bölümünde MAC Filtreleme'yi ve ardından Cihaz Ekle'yi tıklayın.
  • Yasaklamak istediğiniz aygıtın MAC adresini MAC alanına girin, böyle bir seçenek varsa ona bir ad verin, ardından Uygula , Kaydet veya Tamam'ı tıklayın
  • Yönlendiricinize giriş yaparken, son Wi-Fi şifrenizi tehlikeye atmış olabileceğini düşünerek de Wi-Fi şifrenizi değiştirmeye değer olabilir.

If people are accessing your Wi-Fi, it’s possible they may have obtained your password. / © AndroidPIT

Hepsi bu kadar. Wi-Fi'yi kimin kullandığını bulmak için bu yöntemi kullandınız mı? Yorumları bize bildirin.