WiFi ağınızı güvence altına alarak akıllı evinizi koruyun

Cihazların fiyatı dışında, akıllı evinizin güvenliği konusunda endişe duyuyor musunuz? Doğal ve endişe etmek doğru. Akıllı evinizi ve değerli verilerinizi güvence altına almanıza yardımcı olacak birkaç basit adım vardır.

  • Evinizi akıllı bir eve dönüştürmek için ilk adımlar
  • Akıllı bir ev sahibi olmanın 4 avantajı düşünmeye değer

IoT'nin kırılganlığı 11 yaşındaki bir çocuğun ortaya koydu

Sadece 11 yaşında olan Reuben Paul bize bir oyuncak ayının nasıl saldırıya uğradığını gösterdi. Lahey'de düzenlenen uluslararası güvenlik konferansı sırasında, odanın cihazlarına Bluetooth aracılığıyla kendi oyuncağı Bob'u manipüle etmek için eriştiğinde herkesi bir şey söylemedi ve WiFi ve Bluetooth aracılığıyla buluta erişebildi. Bir ahududup Pi (ahenkli bir mikro bilgisayar) ve Python kullanarak aktif Bluetoothlu kalabalığın içinde akıllı telefonlar bulmuş, telefon numaralarını kurtardı, cihazlardan birisini oyuncağa bağladı ve ışıkların kontrolünü eline alarak bir mesaj gönderebildi. Bu tür oyuncağın çift kanatlı bir kılıç olabileceğini uzmanlara gösterdi.

Uçaklardan otomobillere, akıllı telefonlardan akıllı evlere kadar herhangi bir şey ya da herhangi bir oyuncak Şeyler İnternetinde (IOT) olabilir … Sonlandırıcılardan oyuncak ayılara kadar herhangi bir şey ya da herhangi bir oyuncak silahlandırılabilir. "

#internetoftoys veya #internetofthreats? Reuben Paul 11 ​​yıl) #NLcyber'in bize nasıl olduğunu söyler. @ncsc_nl pic.twitter.com/hDstEWlOiZ

— Joost vander Vleuten (@BruJoost)
May 16, 2017

Örneğin Almanya gibi bazı ülkelerde bu tür oyuncak yasaklanmıştır. Bununla birlikte, nokta şudur: Oyuncak üzerinde yapılan deney bir buzdolabında, termostatta veya başka herhangi bir bağlı cihazda yapılabilir. Bluetooth ve WiFi sayesinde, bilgilerinize erişmek için herhangi bir IoT bağlantılı cihaz kullanılabilir. Tabii ki, Reuben Paul sadece çocuk değil (çocuklarla yetişkinleri güvenlik konusunda bilgilendirmek için CyberShaolin Birliği'ni kurdu) ancak akıllı ev cihazları için güvenlik konusunda soru sormaya değer.

Misafir ağı: akıllı evinizi güvenceye almak için bir çözüm

Kötü olanı durdurmak için ne yapabilirsiniz? Kişisel bilgilerinizin güvenliğini garanti etmek için WiFi ağınızın güvenliğinin sağlanması önemlidir. Misafir ağına sahip bir yönlendirici seçin. Bu şekilde, iki farklı WiFi şebekesi oluşturabilir, böylece yakındaki IOT cihazlarınızı bir şubeye bağlayabilir ve çevrimiçi ödemelerinizi gerçekleştirebilir ve diğer ödemeler ile banka hesabınıza göz kulak olabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca kullanımınız için bir ağa sahip olabilirsiniz ve ziyaret ettiklerinde başka bir ağınızı ebeveynlerinin veya arkadaşlarınızın cihazları için kullanılabilir durumda tutabilir, böylece hassas verileri kaybetmezsiniz.

Creating a guest network is the first essential step for securing your information.

Misafir ağları, farklı SSID'ler ve belirli erişim kısıtlamaları yoluyla kendi ev ağınızı kullanarak bilgilerinizi daha iyi korumanıza izin veren ağlardır. Bu tür ağ, istemcilerin bir yönlendiriciye veya özel cihazlarınıza erişmesine izin vermemek için farklı güvenlik ayarları sunar. Kısacası, bu ağlar, geceleri uyuyabilmeniz için ağın güvenliğini sağlamak için ilk adımdır ve kurulumu çok kolaydır.

İki ağ oluşturmak için, bu özelliği destekleyen bir yönlendirici gerekecektir. Birçoğu piyasada, ancak servis sağlayıcınızın size verebileceği yönlendiricinin muhtemel olmadığını unutmayın. Yönlendiricinizin bu özelliği desteklediğinden emin olmak için, üreticinin web sitesini veya kullanım kılavuzunu kontrol edin.

Establish a guest network for friends and guests. / © AndroidPIT

Konuk ağı nasıl oluşturulur?

Evdeki bir konuk ağını destekleyen bir yönlendiriciniz varsa, aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Yönelticinin IP adresini tarayıcınıza girin ve kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
  2. Konuk ağ ayarlarını bulun (genellikle "Misafir Bölgesi" veya "Çoklu SSID" olarak bilinir).
  3. Etkinleştirin ve konuk ağ için SSID tanımlayıcınızı girin.
  4. Güvenlik ayarlarında, konuk ağını seçin, bir güvenlik yöntemi oluşturun ve şifrenizi girin.
  5. Kaydedip yönlendiricinin yeniden başlatılması için birkaç dakika bekleyin.

Mevcut şebekeleri kontrol edin: oluşturduğunuz yeni şebekeyi görmelisiniz. Şimdi, sadece kendi kullanımınız için gizli tutmak istediğiniz ağın parolasını kaydetmeniz ve misafirlerinizle ikinci ağın şifresini paylaşmanız gerekir; bu parola, güvenlik açığı nedeniyle yakınlardaki IoT cihazlarına da bağlanır. , daha kolay kesmek olabilir.

Bir konuk ağını desteklemeyen bir yönlendiriciniz varsa, kullanılabilir ikinci bir ağa sahip olmak için bir etkin nokta veya başka bir yönlendirici bağlayabilirsiniz. Artan güvenlik için en iyi çözüm üç farklı ağ oluşturmaktır: bir tanesi özel cihazlarınız için (örneğin PC ve akıllı telefonunuz için), diğeri IoT cihazlarınız için, diğeri misafirler için.

Opinion by Jessica MurgiaWe often underestimate the importance of regularly changing passwords for devices and online services.What do you think?505025 participants

Akıllı evinizin ve bilgilerinizin ağınız vasıtasıyla güvence altına alındığından, aşağıdakileri unutmayın:

  • Varsayılan şifreyi değiştirin ve tahmin etmek zor olan başka bir şifre ile değiştirin (bu açık görünmektedir, ancak akıllı telefonlarla çoğu zaman 1234 veya 0000 gibi şifreler seçmektedir).
  • Ağ şifrenizi düzenli olarak değiştirin.
  • Ağınızın adını değiştirin (ancak adınızı doğum tarihinize eklemeyin, örneğin).

Buna ek olarak, IoT'den bahsederken, güvenli cihazlar kullanmak (bilinmeyen ve ucuz markalardan kaçının) ve yazılımınızı güncel tutmanız önemlidir.

Evde misafir şebekesi kullanıyor musunuz?