WiFi bağlantısını kesmeye devam eden bir Motorola Moto G7 nasıl düzeltilir?

Motorola Moto G7 gibi bir akıllı telefon WiFi bağlantısını kesmeye başladığında, neredeyse küçük bir sorun olması bekleniyor. Telefonunuzla veya ağ cihazınızla ilgili bir sorun olabilir. Kişisel deneyimlerime dayanarak, bunun gibi sorunları düzeltmek o kadar da zor değil çünkü bu konuda yapabileceğiniz şey telefonunuzu gidermektir.

Bu yazıda, WiFi bağlantısını kesmeye devam eden Moto G7’nizde sorun gidermede size yol göstereceğim. Sorunun ne olduğunu belirleyip umarım çözene kadar her olasılığı düşünmeye ve birbiri ardına dışlamaya çalışacağız. Bu telefonun sahiplerinden biriyseniz, size bir şekilde yardımcı olabileceğimiz için okumaya devam edin.

Her şeyden önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili birkaç sorunu ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza göz atmayı deneyin. Oranlar, benzer sorunları ele alan bir yayın yayınlamış olmamızdır. Şu anda sahip olduğunuzlarla benzer semptomlara sahip olan sorunları bulmayı deneyin ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Sizin için işe yaramıyorlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

WiFi bağlantısını kesmeye devam eden Moto G7 sorun giderme

Böyle bir sorunu giderirken, gerçek sorunun ne olduğunu belirlemek ve bazı önemli dosya ve verileri kaybetmemek için yeterince kapsamlı olmanız gerekir. Bununla birlikte, şunları yapmanızı öneririm:

İlk çözüm: Zorunlu yeniden başlatmayı gerçekleştirin

Yapmanız gereken ilk şey, zorunlu yeniden başlatma. Bu, telefonunuzun belleğini yenileyecek ve tüm uygulamaları ve hizmetleri yeniden yükleyecek simüle edilmiş bir pil çıkarma işlemidir. Bu, telefonla ilgili küçük bir sorunsa, bu prosedür düzeltebilir. İşte böyle yapılır:

    Açma / kapatma tuşunu 15 saniye veya Moto logosu ekranda görünene kadar basılı tutun.

Telefonunuz olağan önyükleme işlemine devam edecektir. Bundan sonra, telefonun hala WiFi bağlantısını bırakıp bırakmadığını görmeye çalışın ve hala devam ediyorsa bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: Motorola Moto G7 Sıfırlama Kılavuzları: Moto G7’nizi nasıl sıfırlayabilirsiniz

İkinci çözüm: Ağ cihazlarınızı kapatıp açın

Devam etmeden önce, bu sorunun arızalı ağ cihazlarınızdan kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmak en iyisidir. Ağ aygıtınızı yeniden açarak bağlantıyı yenileyin. İşte böyle yapılır:

    Modeminizi veya yönlendiricinizi duvar prizinden çıkarın veya güç kablosunu ana üniteden çıkarın. Bir iki dakika güçsüz bırakın. Bundan sonra, elektrik prizine yeniden takın veya kabloyu yeniden bağlayın. Cihazın çevrimiçi olmasını bekleyin ve telefonunuzun yeniden bağlanmasına izin verin.

WiFi bağlantısı bundan sonra da düşmeye devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: Motorola Moto G7 nasıl düzeltilir?

Üçüncü çözüm: Ağ ayarlarını sıfırlayın

Bu, telefonunuzun şebeke servislerinde küçük bir sorun olabilir. Bu nedenle, ağ cihazlarınızı ve WiFi bağlantınızı kapatıp açmaya devam ettikten sonra, yapmanız gereken bir sonraki şey telefonunuzdaki ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Bu, cihazınızdaki mevcut tüm bağlantıları siler ve tüm ağ hizmetlerini varsayılan ayarlara geri getirir. Moto G7’nizde şu şekilde yapılır:

    Ana ekrandan, uygulama çekmecesini yukarı çekmek için yukarı kaydırın. Ayarlar öğesini bulup dokunun. Sistem’e ve ardından Gelişmiş’e dokunun. Seçenekleri sıfırla’ya dokunun. Şimdi Kablosuz, mobil ve Bluetooth’u sıfırla’ya dokunun. Ayarları Sıfırla’ya dokunun. İşleminizi onaylamak için Ayarları Sıfırla’ya tekrar dokunun. Telefonun tüm ağ ayarlarını sıfırlamayı bitirmesini bekleyin. Tamamlandığında, Ayarlar ekranına geri dönün ve Ağ ve İnternet’e dokunun. Telefonunuzun aynı ağa yeniden bağlanmasına izin verin ve ardından hala düşüp düşmediğini kontrol edin.

Moto G7’niz WiFi bağlantısını kesmeye devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: Motorola Moto G7 açılmıyor veya siyah ekrana yapışmıyor. İşte düzeltme.

Dördüncü çözüm: Dosyalarınızı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

İlk üç işlemi yaptıktan ve sorunun ağ cihazlarınızda olmadığından emin olduktan sonra, yapmanız gereken bir sonraki şey telefonunuzu sıfırlamaktır. Çoğu zaman, böyle bir sorun belirgin bir sebep veya sebep olmadan ortaya çıktığında, sorun bir sıfırlama ile giderilebilir ve şimdi yapmanız gereken budur. Bununla birlikte, sıfırlama işlemini yapmadan önce, önemli dosyalarınızın ve verilerinizin silineceğinden bir kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun; bu dosyaları daha sonra alamayabilirsiniz. Ayrıca, kilitlenmemeniz için sıfırlamadan önce Google hesabınızı kaldırın.

Telefonunuzu şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

    Moto G7’nizi kapatın. Güç tuşunu ve Sesi kısma düğmesini 3 saniye boyunca veya Android robotu bozuk bir ekranda olana kadar basılı tutun. GERİ KAZANMA MODU öğesine gitmek için Sesi Kısma veya Yukarı düğmesini kullanın ve ardından seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. Ekran üzerinde Motorola logosu ile maviye dönecek ve ünlem işareti ile kırık Android ile başka bir siyah ekrana getirecek. Güç düğmesini basılı tutun ve Sesi aç düğmesine basın ve ardından her iki düğmeyi de bırakın. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Sesi Kısma düğmesini kullanın ve ardından seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. ‘Evet’i vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine bir kez basın ve seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. Sesi azaltma düğmesini kullanarak Userdata + kişiselleştirilmiş içeriği vurgulayın ve seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. Sıfırlama başlar ve bittiğinde Sistemi şimdi yeniden başlat seçeneğini vurgulayın ve açma / kapatma tuşuna basın. Telefonunuzun yeniden başlatmayı bitirmesini bekleyin ve ardından telefonunuzu yeni bir cihaz olarak ayarlayın.

Sıfırlamadan sonra, telefonunuzu yeni bir cihaz olarak ayarlayın ve sorunun devam edip etmediğini görmeye çalışın. WiFi bağlantısı bundan sonra da düşmeye devam ederse ve diğer cihazlarınız aynı ağla istikrarlı bir bağlantıya sahipseniz, telefonu yerel bir mağazaya getirmeyi ve kontrol ettirmeyi düşünmelisiniz.

Umarız WiFi bağlantısını kesmeye devam eden Moto G7’nizi düzeltmenize yardımcı olabiliriz. Kelimeyi yaymamıza yardımcı olsaydınız çok memnun oluruz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yayını paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ama aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın. Her hafta faydalı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.