Windows 10 App Store Başlarken Çöküyor: Bu 7 Düzeltmeyi Deneyin

Geleneksel masaüstü uygulamalarının sert bir hayranı olarak, ilk başta Microsoft Store ve Windows 10 App Store'dan oldukça kuşkuluydum. Şimdi yalnızca sorunsuz kurulum ve otomatik güncellemeler nedeniyle uygulamaların Mağaza sürümünü tercih ediyorum. Ancak, Windows 10 App Store ile her zaman şarap ve gül değildir.

Sadece geçen gün, Mağaza uygulaması bilgisayarımda başlatılırken çökmeye devam etti. Ve çarpmadan kararlı olduğu zaman, sadece bir uygulamayı arama hareketi sorunu bir kez daha tetikledi. Neyse ki, Mağaza önbelleğini temizleyerek sorunu düzelttim.

Mağaza uygulamasıyla benzer sorunlarla karşılaşıyorsanız, uygulama önbelleğini nasıl temizleyeceğinize bakalım. Ve bu işe yaramazsa, endişelenmeyin – deneyebileceğiniz başka birkaç sorun giderme ipucu var.

Note: All of the troubleshooting methods listed below will not remove or modify any apps installed via the Windows Store.

Also on Guiding Tech
How to Install Windows 10 Apps Without Making Microsoft as Default Windows Account

Read More

1. Mağaza Uygulama Önbelleğini Temizle

Windows Mağazası açılışta veya arama gibi olağan görevleri gerçekleştirirken çöküyorsa, önbelleğini temizlemek muhtemelen işleri hemen düzeltmelidir. Gereksiz ya da güncel olmayan veriler suçluların en bariz olanıdır.

Uygulamada, önbelleği temizlemenin iki yolu vardır – Windows Mağazası Sıfırlama komutunu çalıştırarak veya önbelleğe alınmış dosyaları elle silerek. El ile yöntemini yalnızca Windows Mağazası Sıfırlama komutu işe yaramazsa kullanın.

Adım 1: Başlat menüsünü açın, wsreset yazın ve ardından Aç seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Bir Komut İstemi penceresi görünmelidir. Bir dakika kadar çalışmasına izin verin.

Mağaza önbelleğini başarıyla temizlediğinizde, Windows Mağazası görünmelidir. Kalan adımları yalnızca Komut İstemi konsolu süresiz olarak (veya beş dakikadan fazla) takılıyorsa izleyin.

Adım 3: Komut İstemi konsolundan çıkın. Ardından, Çalıştır kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın.

Kutuya aşağıdaki dosya yolunu yazın, [kullanıcı adı] yerine Windows kullanıcı hesabınızı yazın.

C:\Users\[username]\AppData\Local\Packages\Microsoft.WindowsStore_8wekyb3d8bbwe

Adım 4: LocalCache etiketli klasörü açın.

Adım 5: LocalCache klasöründeki tüm içerikleri silin.

Mağaza uygulamasını başlatın. Büyük olasılıkla bundan sonra sorunsuz çalışması gerekir. Eğer önbelleği temizlemek işe yaramazsa, diğer seçenekleri inceleyelim.

2. Store App Sıfırla ve Yeniden Yükle

Windows Mağazası'nın düzgün çalışmamasının olası bir başka nedeni de yanlış yapılandırma ayarları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Neyse ki, Windows 10, uygulamayı kolayca kolayca sıfırlamanızı sağlar. Prosedür ayrıca sıfırlama prosedürü sırasında onu kaldırır ve yeniden yükler. Bozuk dosyalar bu sırada otomatik olarak sabitlenir. Temiz.

Adım 1: Eylem Merkezi'ni açın ve ardından Tüm Ayarlar'ı tıklayın.

Adım 2: Windows Ayarları panelinde Uygulamalar'ı tıklayın.

Adım 3: Uygulamalar listesini aşağı kaydırın ve ardından Microsoft Mağazası'na tıklayın. Ardından, Gelişmiş Seçenekler'i tıklayın.

Adım 4: Aşağı kaydırın ve ardından Mağaza uygulamasıyla ilgili tüm etkin işlemleri durdurmak için Sonlandır'ı tıklayın. Ardından, Windows'u sıfırlayıp uygulamayı varsayılan ayarlara döndürmesini istemek için Sıfırla'yı tıklatın.

Adım 5: İşlemden sonra, görev çubuğunda Microsoft Mağazası simgesini görmeyeceksiniz. Bu durumda, Başlat menüsünden onu arayın ve erişin. Görev çubuğuna sabitlemek için Görev Çubuğunu Sabitle seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Sıfırlama nedeniyle, Mağaza muhtemelen çökmeden çalışacaktır. Uygulama Windows 10'a entegre edildiğinden, uygulamada tekrar oturum açmak zorunda kalmazsınız. Ancak, tercihlerinizi uygulamanın Ayarlar panelini kullanarak yeniden değiştirebileceğiniz varsayılan ayarlarına döndürürsünüz (üç nokta simgesini tıklatın> Ayarlar).

3. Windows'u Güncelleyin

Windows Mağazası önbelleğini temizlemek veya sıfırlamak, hile yapmazsa, bir sonraki açık eylem yolu, Windows 10'a yeni güncelleştirmeler aramak olmalıdır.

Note: Keep in mind that particular Windows updates can take a significant amount of time and bandwidth to download and install.

Adım 1: Başlat menüsünde, Windows Update yazın ve sonra da Aç 'ı tıklatın.

Adım 2: Güncellemeleri Denetle'yi tıklayın. Herhangi bir yeni güncelleme tespit edilirse, otomatik olarak kurulmaları gerekir.

Herhangi bir güncellemeyi kurmakla ilgili sorun yaşarsanız, nasıl çözüleceğini bulmak için sorun giderme kılavuzumuza bakın.

Güncellemeden sonra, Mağaza uygulamasının çökmeden çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Değilse, bir sonraki düzeltme hemen altındadır.

Warning: Do not update Windows 10 by using tools such as the Windows Upgrade Assistant. Microsoft only displays updates after they’ve gone through extensive testing for the hardware configuration on your PC. Hence, forcibly installing them can harm your PC.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1250{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2017/05/125925/Copy-of-Windows-10_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1518431723’);background-size:cover;background-position:center center}

#windows store

Click here to see our windows store articles page

4. Windows Mağazası'nı yeniden kaydettirin

Bazen, Windows kullanıcı hesabınızla çakışan Windows Mağazası'nın normal şekilde çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle, bu tür çatışmaları çözmek için Mağaza uygulamasını yeniden kaydetmeniz gerekir. Bunu yaparken oldukça hantal geliyor olsa da, sadece birkaç saniye sürer.

Adım 1: Başlat menüsünü açın, komut istemi yazın ve sonra Yönetici Olarak Çalıştır'ı tıklatın.

Adım 2: Aşağıdaki komutu yazın ve yürütmek için Enter tuşuna basın.

PowerShell -ExecutionPolicy Unrestricted -Command “& {$manifest = (Get-AppxPackage *WindowsStore*).InstallLocation + ‘\AppxManifest.xml’ ; Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $manifest}”

Windows Mağazası'na yeniden kaydolduktan sonra, uygulamanın çökmeden açılıp açılmadığını kontrol edin. Değilse, bir sonraki düzeltmeye devam edin.

5. Doğru Saati Ayarlayın

Evet, doğru zamanı okudun. Sistem zamanınız Microsoft sunucularındakilerden farklıysa, her türlü garip sorunun yüzleşmesini bekleyebilirsiniz. Ve Mağaza'nın internet bağlantısı gerektirdiğini göz önünde bulundurarak, eğer PC'nizin zamanının senkronizasyonu bittiyse, çökmesini bulduğunuzda şaşırmayın. Bu gibi sorunları düzeltmek için zamanı doğru ayarlamanız gerekir.

Adım 1: Sistem tepsisindeki saati sağ tıklayın ve ardından Tarih / Saati Ayarla öğesini tıklayın.

Adım 2: Doğru zaman dilimini seçin ve ardından Saati Otomatik Olarak Ayarla seçeneğinin yanındaki anahtarı açın. Doğru zaman diliminizden emin değilseniz bu seçeneği etkinleştirmelisiniz.

Alternatif olarak, saati her zaman kendiniz de ayarlayabilirsiniz (Tarihi ve Saati Değiştir altındaki Değiştir). Ancak, işletim sisteminin bunu sizin için otomatik olarak yapmasına izin verilmesi ve hatalara eğilimli olmaması önerilir.

Note: Sometimes, you may see an incorrect time displayed on your PC even with the Set Time Automatically switch turned on and your time zone set up correctly. In that case, merely toggle Set Time Automatically on and off, and you should be good.

Windows Mağazası şimdi düzgün şekilde başlatılıyor mu? Hala şans yok mu? Şimdi ne yapabileceğini görelim.

6. Media Feature Pack'i yükleyin

Medya özelliklerinden yoksun (büyük ölçüde yasal zorunluluklar nedeniyle) standart olmayan bir Windows 10 sürümü kullanıyor musunuz? Forum sohbeti, bu eksik özelliklerin yüklenmesinin Windows Mağazası uygulamasının düzgün çalışmasına yardımcı olduğunu gösterir.

Neyse ki, onları yüklemek için yolundan çıkmak zorunda değilsiniz. Media Feature Pack'i Microsoft'un sitesinden PC'nize indirip yükleyebilirsiniz.

Medya Özellik Paketini İndir

İndirme sayfasında, Windows 10'un uygun sürümünü seçtiğinizden emin olun.

İndirdikten sonra, yürütülebilir dosyayı çalıştırın ve Ortam Özelliği Paketini yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Note: If you are unsure about the correct version of your Windows 10 installation, type winver into the Start menu, and then press Enter. You should see the Windows 10 version on the pop-up box that shows up subsequently.

7. SFC Taraması'nı çalıştırın

Zaten birçok düzeltmeyi geçtiniz. Windows Mağazası açılışta hala çöküyorsa, SFC taraması yapmayı düşünmeniz gerekir. 'Sistem Dosyası Denetleyicisi' için kısa olan SFC, tüm sistemi altta yatan sorunlara karşı tarar ve makul yollarla çözülemeyen sorunları giderir.

Adım 1: Başlat menüsünde, Komut İstemi yazın ve Yönetici Olarak Çalıştır'ı tıklatın.

Adım 2: Aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

sfc /scannow

SFC taramasının tamamlanması bir saat veya daha fazla sürebilir. Tarama bittikten sonra PC'nizi yeniden başlatın. Umarım Mağaza uygulamasının düzgün çalışmasını engelleyen herhangi bir sorunla ilgilenmeliydi.

Also on Guiding Tech
Top 6 Windows 10 Myths: Busted!

Read More

Zaman şimdi

Windows 10 Mağazası, zorlu kurulum prosedürlerinden geçmeden sıkıntı çekmeden uygulamaları kurmak için mükemmel bir alternatif sunar. Ve iTunes'un çoğu uygulamasının Mağaza aracılığıyla yüklendiğinde daha iyi çalışma eğiliminde olduğunu göz önünde bulundurarak düzgün çalışmasını sağlamak çok önemlidir.

Microsoft, Windows 10'u mükemmel bir işletim sistemi yapmak için sürekli olarak Insider Preview'u güncellemektedir. Ancak, Mağaza zar zor hak ettiğini dikkat çekiyor. İşte uygulama ile ilgili kalıcı sorunların sonraki güncellemelerde tamamen ütülendiğini umuyoruz.

Sıradaki: Şimdi Mağazanın hazır ve çalışıyor olduğuna göre, bir tur atmaya ne dersiniz? Windows Mağazası aracılığıyla kolayca yükleyebileceğiniz beş harika RSS okuyucu.