Windows 10 Dark Mode Dosya Gezgini'nde Çalışmıyor mu? Bu Adımları Deneyin

Başlat menüsü veya Cortana aracılığıyla öğeleri aramayı tam olarak benimseme kendimi asla getiremedim. Bunun yerine, nerede olursa olsun, dosyaları aramak için Dosya Gezgini'ni tercih ederim. Uzun zamandır, File Explorer için gözlerime zarar vermeyecek, özellikle de geceleri amaçsızca geç saatlere gelince karanlık bir tema olmasını diledim.

Neyse ki, Microsoft, yerel uygulamaların çoğunu saran sistem çapında bir karanlık mod yayınladı ve sonunda Windows 10'un Ekim 2018 Güncelleştirmesi ile işlevselliğini File Explorer'a genişletti. Karanlık modun Dosya Gezgini'nde düzgün çalışmaması ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmasam da, bazı arkadaşlarım çok şanslı değildi. Ve elbette, bilgisayarlarını tamir etmek zorunda kalan kişi bendim!

Dosya Gezgini'nde de ortaya çıkan, karanlık mod gösteremeyen veya yanlış görüntüleyen öğeler gibi herhangi bir sorun yaşarsanız, normal çalışmasını sağlamak için ne yapabileceğinizi görelim.

Note: Before you begin, I recommended that you restart your PC. Usually, there’s nothing like a reboot to fix persistent issues, and it’s something that you should do before you begin troubleshooting for almost any issue.

Also on Guiding Tech
How to Get a Dark Theme on Chrome for Windows 10

Read More

Windows 10'u güncelleyin

Dosya Gezgini'nin düzgün çalışması için, bilgisayarınızda Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi'nin (sürüm 1809) çalıştırılması gerekir. Muhtemelen zaten kurulu olduğunu varsayıyor olsanız da, bu aslında böyle olmayabilir. Aslında, güncelleme lansman sırasında birçok kullanıcı için sayısız sorun yarattı ve Microsoft geri çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra şirket, donanım konfigürasyonlarına göre aşamalı bir dağıtım uygulamak zorunda kaldı.

Güncel olduğunuzu doğrulamak için Başlat menüsüne winver yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Windows Hakkında iletişim kutusunun Microsoft Windows altındaki 'Sürüm 1809'u okuması gerekir. 1803 veya daha düşük bir rakam okursa, sisteminiz hala eski güncellemede.

En son sürüm yüklü değilse, Ekim 2018 Güncellemesinin PC'niz için uygun olup olmadığını kontrol etmeniz en iyisidir. Windows 10'un en son sürümünde olsanız bile, daha yeni güncellemeler için tarama yapmak her zaman iyi bir fikirdir. En son güncellemeler çoğunlukla işletim sistemiyle ilgili genel sorunlar için düzeltmeler taşır.

Başlat menüsüne windows update yazın ve ardından Windows Update yapılandırma panelini getirmek için Enter tuşuna basın. Ardından, Güncellemeleri Denetle'yi tıklayın.

Herhangi bir güncelleme varsa, Windows 10 hemen indirmeye başlamalıdır. Ekim 2018 Güncellemesi gibi versiyon güncellemelerinin indirilmesi ve kurulması için önemli miktarda zaman ve bant genişliği alabileceğini unutmayın.

Note: If you don’t see the latest version for your PC, there’s nothing much that you can do except wait it out until it becomes available for your PC.

Güncelleştirildikten sonra, Dosya Gezgini varsayılan olarak yeni koyu temayı belirlerken ortaya çıkacaktır. Zaten doğru sürümündeyseniz ve artan güncelleştirmelerin yüklenmesi yardımcı olmadıysa (veya hiç olmadıysa), aşağıdaki düzeltmelerle devam edin.

Karanlık Modu yeniden uygulayın

Karanlık mod, Windows 10'da hala nispeten yeni bir özelliktir ve Dosya Gezgini'nde görünmesini engelleyebilir. Genellikle, eski ışık temasına geçici olarak geçmek, işleri düzeltmeye yardımcı olabilir. Dosya Gezgini, Fotoğraflar gibi diğer yerel uygulamaların aksine, karanlık modu açıp kapama ayarına sahip değildir. Bunun yerine, tüm işletim sistemini bir bütün olarak etkileyen renk ayarlarını kullanmanız gerekir.

Adım 1: Masaüstünde boş bir alanı sağ tıklatın ve ardından Kişiselleştir'i tıklatın. Kişiselleştirme seçeneklerine sahip Ayarlar uygulaması şimdi başlatılmalıdır.

Adım 2: Renkler etiketli yan sekmeye tıklayın.

Adım 3: Varsayılan Uygulama Modunuzu Seçin altında, Işık'ın yanındaki radyo düğmesini tıklayın.

Adım 4: Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve daha sonra önceki adımdaki Ayarlar uygulamasında aynı ekrana geri dönün. Şimdi, Dark'ın yanındaki radyo düğmesini tıklayın.

Dosya Gezgini, güncelleme sırasında büyük olasılıkla karanlık modu görüntülemelidir. Bu işe yaramadıysa, bir sonraki kartta ne olduğunu görelim.

Kayıt defterini el ile değiştirme

Bazen, Ayarlar uygulaması Windows 10 kullanıcı arayüzü boyunca sistem genelinde karanlık modunu etkin bir şekilde uygulayamayabilir. Dosya Gezgini, karanlık modu yeniden uyguladıktan sonra bile, her zamanki açık temasında görünmeye devam ediyorsa, sistem kayıt defterini yapılandırarak kendin yapmanın zamanı gelmiştir.

Adım 1: Çalıştır kutusunu açmak için Windows-R tuşlarına basın. Arama çubuğuna regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini yüklemek için Enter tuşuna basın.

Note: Before proceeding, considering creating a backup of the system registry so that you have something to fall back to in case anything goes wrong. To do that, open the File menu on the Registry Editor window, click Export, and then specify a location to save the exported backup file.

Adım 2: Aşağıdaki yolu Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin üstündeki adres çubuğuna girin ve ardından Enter tuşuna basın:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize

Adım 3: AppsUseLightTheme etiketli kayıt defteri değerini sağ tıklatın ve ardından Değiştir'i seçin.

Adım 4: Değer verisi altındaki alana ' 0 ' girin ve ardından Tamam'ı tıklayın.

Adım 5: Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın ve karanlık modun şimdi Dosya Gezgini'nde uygulanıp uygulanmadığını kontrol edin. Değilse, 6. Adıma geçin.

Note: The next two steps involve generating a registry key that enables dark mode for all users, which helps resolve the issue even if you are the only user on your PC. While you can manually create the key under the HKEY_LOCAL_MACHINE hive of the Registry Editor, the following method is much faster.

Adım 6: Başlat menüsünü açın, cmd yazın ve ardından Yönetici Olarak Çalıştır'ı tıklatın.

Adım 7: Aşağıdaki komut satırını kopyalayıp yükseltilmiş Komut İstemi konsoluna yapıştırın ve otomatik olarak çalışması gerekir:

REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize /v AppsUseLightTheme /t REG_DWORD /d 0

Dosya Gezgini'nde artık karanlık mod etkin mi? Değilse, endişelenmeyin – henüz gizleyemediğiniz daha fazla düzeltme var.

Also on Guiding Tech
19 Best Windows 10 Tips and Tricks You Should Know

Read More

Varsayılan Windows Temasına Geç

Dosya Gezgini'nin karanlık temayı sportif olarak gösterdiği durumlarda, görünmez metin veya kullanıcı arabirimindeki öğeleri çevreleyen rastgele renkli bloklar gibi görsel sorunlara rağmen, forum sohbeti varsayılan Windows temasına olası bir düzeltme olarak geçmeyi belirtir. Ayrıca, Dosya Gezgini tamamen karanlık modda görüntülenemezse bunu da deneyebilirsiniz.

Adım 1: Masaüstünde sağa tıklayın ve ardından içerik menüsünden Kişiselleştir'i seçin. Kişiselleştirme penceresinde, tema etiketli yan sekmeye tıklayın.

Adım 2: Bir Tema Uygula altında, Windows etiketli temayı tıklayın.

Karanlık modu tekrar uygulayın. Dosya Gezgini şimdi iyi görünüyor mu? Değilse, devam edelim.

Video Sürücülerini Güncelle

Dosya Gezgini'nde etkin olan bazı öğelerin eksik kalması veya karanlık modda diğer görsel sorunların hala yaşanması durumunda, bilgisayarınızdaki video sürücülerini güncellemeyi düşünmelisiniz. Windows 10, neredeyse tüm donanım bileşenleri için sürücüleri otomatik olarak uygularken, çoğunlukla Dosya Gezgini kullanıcı arabirimindeki grafiksel sorunların arkasındaki neden olabilecek genel bir ekran sürücüsü kullanır.

Intel Ekran Sürücüleri

NVIDIA Ekran Sürücüleri

AMD Ekran Sürücüleri

Yukarıdaki bağlantılar, uygun sürücüleri indirmek için ekran kartınızın markasını ve modelini belirleyebileceğiniz ilgili ekran kartı üreticisinin web sitesine girmenize yardımcı olacaktır. Sürücüleri güncelledikten sonra sorun çözülmezse, aşağıdaki yöntemlerle devam edin.

Özelleştirme Uygulamalarını Devre Dışı Bırak

Klasör simgesi renklerini değiştirme veya tüm işletim sistemine tema uygulama gibi varsayılan Windows 10 kullanıcı arabirimini değiştirebilecek birçok üçüncü taraf uygulaması vardır. Maalesef, Dosya Gezgini'nin karanlık modda düzgün bir şekilde oluşturulmamasının (veya bu konuda görünmemesi) başka bir nedeni de budur.

Yüklü iseniz, o zaman yaptığınız özelleştirmeleri devre dışı bırakın ya da daha iyisi, bu tür uygulamaları bilgisayarınızdan tamamen kaldırın. Bunu yapmak için, Başlat menüsüne uygulamalar ve özellikler yazın, Enter tuşuna basın; UI özelleştirme uygulamalarını PC'nizden tanımlayıp kaldırabilmeniz gerekir.

Bir kez yaptıktan sonra, Windows 10'u yeniden başlatın, Dark Mode'u yeniden uygulayın; Dosya Gezgini'ni henüz düzeltmiş olabilirsiniz.

Sistem Dosyası Denetleyicisini Çalıştır

Bilgisayarınızda Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi'ni henüz almadıysanız, yukarıda listelenen sorun giderme ipuçları işe yaramalıdır. Ancak, karanlık mod hala düzgün şekilde yüklenemiyorsa veya oluşturmuyorsa, işletim sisteminin normal şekilde çalışmasını engelleyebilecek sorunlu sistem dosyalarını taramak ve onarmak için zamanı geldi. Neyse ki, bunu kolayca yapmak için Sistem Dosyası Denetleyicisini kullanabilirsiniz.

Yükseltilmiş haklara sahip bir Komut İstemi konsolu yükleyerek başlayın (Başlat menüsüne cmd yazın ve ardından Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin). Komut İstemi konsoluna aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın:

sfc /scannow

Komut İstemi konsolunun PC'nizdeki sorunları taramak ve onarmak için biraz zaman alması gerekir. Sorunlar tespit edilip giderildiyse, ekranda bir 'Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve başarıyla onarıldı' uyarısını görmelisiniz.

Sonunda Komut İstemi konsolundan çıkın ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bozuk sistem dosyaları sorunun arkasındaysa, Dosya Gezgini'nin karanlık modda düzgün şekilde görüntülenmesini bekleyin.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1232{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/208034/7-Cool-Ways-to-Get-Louder-and-Better-Sound-on-Windows-10-PC-4_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1542083685’);background-size:cover;background-position:center center}

#windows 10

Click here to see our windows 10 articles page

Geri siyah

Umarım, Dosya Gezgini şimdi karanlık modda çalışır ve nihayet gözlerinize hak ettiği bir dinlenme sağlar. Açıkçası, karanlık modun Windows 8'den beri tamamen aynı görünen biraz daha eski görünümlü File Explorer kullanıcı arayüzü ile iyi sonuçlanacağını düşünmemiştim. birkaç seanstan sonra hemen kapatmayın!

Hala Dosya Gezgini'nin düzgün çalışmasını sağlamakta zorlanıyorsanız, PC yapılandırmanız için işleri düzelten bir güncelleme beklemekten başka yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu yüzden düzenli olarak güncellemeleri kontrol etmeyi unutmayın.