Windows 10 Dizüstü Bilgisayarı iPhone Hotspot’a Bağlanmıyor mu? 11 Farklı Çözüm

Genelde Windows dizüstü bilgisayarım ve iPhone’umla hafif seyahat ediyorum. Yaşadığım ülkedeki uygun fiyatlı veri maliyetleri sayesinde hareket halindeyken birçok şey yapıyorum. Kısa bir yolculuk sırasında, Windows 10 dizüstü bilgisayarımı iPhone bağlantı noktasına bağlayamadım. Bu iPhone hotspot bağlantı hatası, beni biraz sorun gidermeye yönlendirdi.

Çözüm ararken, birçok insanın da benzer bir sorunla karşı karşıya olduğunu öğrendim. Hotspot’un çalışmamasının birçok nedeni olabilir ve sorun her iki tarafta da olabilir. Tüm olası çözümlere bir göz atalım ve son tarihlerimizle nasıl zamanında olabileceğimize bakalım.

1. Sil ve Yeniden Bağlan

Önce basit bir şey deneyelim. Dizüstü bilgisayarınızın görev çubuğundaki Wi-Fi simgesine tıklayın. Sonra iPhone hotspot ismine sağ tıklayın ve Unut seçeneğini seçin.

Bilgisayarınız o ağ için tüm dosyaları ve ayarları kaldıracak. Wi-Fi adına tıklayın ve ilk defa yaptığınız gibi şifreyi girerek bağlanın.

2. Cihazı Yeniden Başlatın, Şifreyi Değiştirin

Aygıtları yeniden başlatmanızı öneririm çünkü sık sık çalışır. İPhone’unuzu ve Windows 10 dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Her iki cihaz da yeniden başlatıldığında, etkin noktaya tekrar bağlanmayı deneyin.

Bir adım daha ileri gitmek için iPhone’daki sıcak nokta şifresini değiştirin. Bunu yapmak için, Ayarlar üzerine dokunun ve Kişisel Hotspot’u seçin. Wi-Fi Şifresi üzerine dokunun, şifrenizi değiştirin ve Kaydet’e basın. Güçlü bir şifre belirleyin. Yaptığım gibi kolay bir şifre kullanmamaya çalışın; sadece açıklama amaçlıydı.

3. Windows 10 ve iOS’u yükseltin

Her iki cihazda da Windows 10 ve iOS’un en son sürümünü mü kullanıyorsunuz? Değilse, güncelleme zamanı. İPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın, Genel’e gidin ve Yazılım Güncelleme’ye dokunun.

İPhone’unuz için bir güncelleme varsa, Yazılım Güncelleme’nin yanında kırmızı bir bildirim noktası göreceksiniz. İndir ve Yükle’yi seçin.

Genellikle, Windows 10 güncellemeleri otomatik olarak yüklenir, ancak belki de bazı hatalar ayarı engellemiştir. Bir güncellemeyi manuel olarak zorlamak için, Ayarlar’ı başlatmak üzere Windows + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve Güvenlik öğelerine tıklayın. Veya ‘Ayar bul’ arama kutusunda Windows Update’i kolayca arayabilirsiniz.

Soldaki pencere bölmesinde Windows Update’e tıklayın ve ardından Güncellemeleri denetle’yi seçin.

Bir güncelleme varsa, Windows sizden indirmenizi isteyecektir. Güncelleştirmeyi yükleyin, sisteminizi yeniden başlatın ve iPhone hotspot’a tekrar bağlanmayı deneyin.

4. Ağ Sıfırlama

Windows 10 PC’nizdeki ve iPhone’daki ağ ayarlarının sıfırlanması bağlantıyla ilgili birçok sorunu çözebilir, ancak bunu en son çare olarak tavsiye ederim. Tekrar başlamak için temiz bir sayfa veriyor. Tüm ayarlar silindiğinden, ağla ilgili ayarları sıfırdan ayarlamanız gerekir.

Windows 10’da ağı sıfırlamak için Ayarlar’ı açmak üzere Windows + I kısayoluna basın. Ağ ve İnternet üzerine tıklayın.

Sol pencere bölmesinde Durum’a tıklayın ve Ağ sıfırlama seçeneğini bulmak için sayfanın altına gidin. Sıfırlamak için üzerine tıklayın. Alternatif olarak, Ayar bul arama kutusunda ‘Ağ sıfırlama’ için arama yapabilirsiniz.

İPhone’da ağ ayarlarını sıfırlamak için, Ayarlar üzerine dokunun, Genel’e gidin ve ardından ekranın altındaki Sıfırla’ya kadar aşağı kaydırın.

Ağ Ayarlarını Sıfırla üzerine dokunun.

İPhone hotspot’a tekrar bağlanmayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını görün.

5. Cihaz Adını Değiştirin

Belki de Windows, iPhone adınızı almakta zorlanıyordur? Yok gerçekten. Bazen Windows, ASCII dışı karakterler kullanan bir ada sahip bir aygıta bağlanamaz. Cihaz adının değiştirilmesi bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Ayarlar’a gidin ve Hakkında üzerine dokunun.

İsim üzerine dokunun ve bu sefer sadece harfleri ve sayıları kullanarak yeni bir isim girin. Sıcak noktaya yeniden bağlanmayı deneyin.

6. Ağ Sorun Gidericisini Çalıştırın

Sorunu tam olarak belirleyemiyorsanız, belki de Windows 10 dahili Ağ sorun gidericisini kullanabilir. Ayarlar’ı açmak için Windows + I’ye basın ve Ağ ve İnternet’i tıklayın.

Sol pencere bölmesinde Durum’a tıklayın, Ağ sorun gidericisini bulmak için biraz aşağı kaydırın. Üzerine tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Herhangi bir hata tespit edilirse, Windows 10 bir çözüm önerecektir.

7. Windows’ta IP Ayarlarını Sıfırla

Windows + R kısayoluna basarak Çalıştır komut istemini açın ve enter tuşuna basmadan önce cmd yazın.

Komut istemi açılacaktır. IP ayarlarını sıfırlayacağız. Aşağıdaki komutları yazıldığı sırayla yazın ve her komuttan sonra Enter tuşuna basın.

netsh winsock reset
netsh int ip reset
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns

Bu komut dizisi, dizüstü bilgisayarınızdaki IP ayarlarını sıfırlar. Wi-Fi bağlantısını devre dışı bırakmayı ve etkinleştirmeyi deneyebilir ve ardından Windows 10 sistemini iPhone etkin alanına yeniden bağlamayı deneyebilirsiniz.

8. Ağ Sürücüsünü Güncelleyin

Belki de sürücüleriniz eskidir, özellikle Windows 10’unuzu en son sürüme yükseltmediğinizden. Bu uyumluluk sorunlarına neden olabilir. Klavyede Windows tuşuna basın, Aygıt Yöneticisi yazın ve açın.

Ağ Adaptörleri üzerine tıklayın, ilgili ağ adaptörünüzü sağ tıklayın ve Sürücü güncelle seçeneğini seçin.

Windows 10 dizüstü bilgisayarınızı iPhone etkin noktasına bağlamadan önce sisteminizi yeniden başlatın.

9. Antivirüs veya Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcıyı kapatın

Temel olarak, virüsten koruma yazılımı, Windows Defender veya sisteminizde çalışan olabilecek herhangi bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısını kapatın. Bunlardan birinin, sisteminizin iPhone’un etkin alanıyla bağlantı kurmasını engelliyor olabilir.

Bildirim tepsisine tıklayın, her bir yazılımı sağ tıklayın ve mevcut seçeneklere bağlı olarak çıkın veya duraklatın.

10. USB Kullanarak Sıcak Noktaya Bağlanma

İPhone’unuzu Windows 10 sistemine bağlamak için herhangi bir uyumlu USB kablosunu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, daha önce yapmadıysanız, iTunes’un en son sürümünü PC’ye yükleyin. İPhone’unuzu bağlayın ve otomatik olarak başlamazsa iTunes’u başlatın. Windows veya iTunes cihazınızı algılayamazsa, bilgisayarınızda farklı bir kablo ve USB bağlantı noktası deneyin.

Bu bilgisayara güvenmeniz istendiğinde, Evet üzerine dokunun ve bir sonraki ekranda şifrenizi girin. İdeal olarak, artık iTunes’da ekranınızın sol üst köşesinde bir cihaz simgesi görmelisiniz. Etkin nokta iPhone’unuzda etkinse, Windows 10 dizüstü bilgisayarınız otomatik olarak bağlanacaktır.

İPhone’unuzda, bir cihazın bağlantı noktasına bağlı olduğunu gösteren mavi bir çubuk görmelisiniz.

ITunes indirin

11. İnternet Bağlantısında Sorun Giderme

Windows’ta Sorun Giderme adlı özel seçenek hakkında pek çok kişi bilmiyor. Sorun Giderme’yi bulmak ve açmak için Windows aramasını kullanın. Açıldığında, İnternet Bağlantıları’na tıklayın ve Sorun gidericiyi çalıştır’ı seçin. Windows bir şey bulabilecek mi bakın.

Windows tanılamaya dayalı bir çözüm önerecektir.

Spot vurmak

İPhone etkin nokta bağlantı hatası özellikle acil olarak İnternet bağlantısına ihtiyacınız olduğunda bir kabus olabilir. Umarım, yukarıdaki çözümlerden biri aynı sorunu çözmeye çalıştı. Kurulumum için işe yarayan doğru yöntemi bulmak için birkaç girişimde bulundum. Farklı bir çözüm keşfettiyseniz, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sıradaki: iPhone’unuzu kablosuz klavye veya fare olarak kullanmak istiyor musunuz? İşte bunu yapmak için 5 şaşırtıcı iOS uygulamaları.