Windows 10 Dosyaları Sayısal Olarak ve Boyutuna Göre Sıralama

Windows 10'un devam eden gelişimi ve ilgili ürünler büyüleyici. Windows 10'u sağlam bir işletim sistemi haline getirmek için sürekli olarak yeni özellikler yayılıyor. Bununla birlikte, kullanıcılar aynı anda birkaç konuyu ele almak zorundadır. Yaygın görülen bir sorun, dosyaları ve klasörleri sayısal veya boyut olarak sıralamanın sakıncalı olmasıdır.

Microsoft bunu kolaylaştırdı. Bu, birçok kullanıcıyı cevaplar için destek forumlarının merhametine bırakır. Endişelenme çünkü seni ele geçirdik. Windows 10'daki dosyaları ve hatta klasörleri sıralamanıza ve boyutlarına göre sıralayabileceğiniz birkaç yol vardır.

Hadi başlayalım.

1. Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni Kullanarak Sayısal Olarak Sıralama

Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows 10 Home sürümünde mevcut değil. Tanınmış sitelerden yakalayabilir veya aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

Grup İlkesi Düzenleyicisini İndirin

1,2,3 vb. Sayılarla başlayan dosyalarınız varsa, bunları artan veya azalan düzende sıralayamazsınız. Şu anda böyle görünüyor.

Windows 10'da sayısal sıralama özelliğini etkinleştirmeniz gerekir, çünkü varsayılan olarak etkin değildir. Duh. Başlamak için, Çalıştır komut istemini başlatmak için klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basın. Orada gpedit.msc yazın ve Enter tuşuna basın.

Biraz zaman alabilir, bu yüzden işe yaramayın. Artık iki bölmeli Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresini görmelisiniz. Soldaki bilgisayarda, Bilgisayar Yapılandırması'na tıklayın ve ardından sağ pencere bölmesinde Yönetim Şablonları'na çift tıklayın.

Windows Bileşenleri klasörünü gördüğünüzde, çift tıklayın.

Dosya Gezgini klasörünü bulmak için aşağı kaydırın ve açın.

Burada bir sürü dosya görmelisin. Burada 'Dosya Gezgini'nde sayısal sıralamayı kapat' seçeneğini bulun ve açın.

Warning: Don’t mess around with other files in this pane as it can break the way your Windows functions.

Ayarın varsayılan olarak 'Yapılandırılmadı' olduğunu fark edeceksiniz. Etkin'i seçin ve ayarlarınızı kaydetmek için Uygula'ya tıklayın.

Yukarıda paylaştığım örneğe geri dönersek, dosyaların artık sayısal olarak sıralandığını görebilirsiniz.

22 adındaki dosya 3 adından önce dosyalanır. Çünkü ilk rakam 2, 3'ten küçüktür. Sizin için çalışmazsa, her şeyi kaydettikten sonra sisteminizi yeniden başlatmayı deneyin.

Sayısal sıralama sırası, rakam oluşumu sırasını dikkate alır. Daha basit terimlerle, dosyaları ilk hane, ikinci hane ve benzeri değerlerin tarihsel değerini izleyerek düzenler. Bu yüzden 11, 12 ve 22 dosya adlarının 1 ile 3 arasında olduğunu görüyorsunuz.

Also on Guiding Tech
How to Fix the Black Folder Background Issue in Windows 10

Read More

2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni Kullanarak Sayısal Sıralama'yı Etkinleştir

Başka bir yöntemi test edelim. Kayıt Defteri Düzenleyicisi tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Bir kez daha, Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır komutunu başlatın, alana regedit yazın ve Enter'a basın.

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmak için izninizi isteyebilir, bu nedenle sorulursa Evet'i tıklayın. Gezinmeniz gereken klasör yapısı aşağıdaki gibidir:

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Nasıl görünmesi gerektiği budur.

Burada yeni bir dosya oluşturmanız gerekecek. Sağ bölmedeki herhangi bir yeri sağ tıklatın ve Yeni'yi seçin ve ardından içerik menüsünden DWORD (32-bit) Değeri'ni seçin. Bu boş bir dosya oluşturur.

Yeni oluşturulan dosyayı NoStrCmpLogical olarak yeniden adlandırın.

Bu dosyayı açmak için çift tıklayın ve Değer verisi alanına '0' sayısal değerini girin. Ardından Tamam'a basın.

Önceki bölümde örneğe geri dönersek, dosyalarınız sayısal olarak sıralanmalıdır. Değilse, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

3. Windows 10'daki Klasörleri Klasöre Göre Sırala

Dosya gezgini içinde sabit diskinizdeki dosya ve klasörleri neden sıralamak istediğinize dair birçok sebep olabilir. Bunlardan biri, hangi dosyaların / klasörlerin en fazla yer kapladığını bilmeniz gerektiğidir. Zaman zaman sabit diskte ev temizliği yapmamız gerekiyor.

Endişelenme. Bu daha az karmaşık çünkü Microsoft zaten düşündü. Sadece bunu fark etmeyi kolaylaştıramadılar.

Windows + E kısayoluna basarak dosya gezgini açın. Sağ üst köşede, tanıdık arama çubuğunu göreceksiniz. Yazım boyutu: Gizli bir açılır menüyü göstermek için.

Şimdi mevcut çeşitli seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Boş dosyaları veya belirli bir değerden daha küçük veya büyük dosyaları bulabilirsiniz.

Fareyi kullanmadan dosya gezginde arama işlevini kullanmak için CTRL + F tuşlarına basın.

Also on Guiding Tech
What is Windows Defender Exploit Guard and How to Enable it on Windows 10

Read More

4. TreeSize

TreeSize, Microsoft tarafından sağlanan varsayılan seçeneklerden biraz daha yararlı olabilecek ücretsiz bir araçtır. TreeSize'i başlattığınızda, dosya ve klasörler için bilgisayarınızı otomatik olarak tarar ve bunları bir ağaç yapısında sunar.

Dosyaları yalnızca boyut olarak artan veya azalan sırada değil, aynı zamanda gerçekten yararlı olabilecek klasörleri de görüntüleyebilirsiniz. Tek tek girişlerin üzerine gelmek, tarihler, sıkıştırma, ortalama dosya boyutu vb. Gibi daha kullanışlı verileri gösterir.

TreeSize İndir

Uzay Organizasyonu

Yararlı kısayollar ve bunlar gibi araçlar, depolamayı daha iyi yönetmeye yardımcı olabilir. Yukarıdaki yöntemleri kullanarak dosyaları kolayca sayısal olarak sıralayabilirsiniz. Artık, klasörleri, bilgisayardan biraz yer açmanız gerektiğinde yardımcı olabilecek boyutlara göre nasıl sıralayacağınızı da biliyorsunuz.

Sıradaki: Windows 10 ile birlikte gelen varsayılan fotoğraf uygulamasından memnun değil misiniz? Burada kontrol edilmeye değer 5 alternatif var.