Windows 10 Görev Çubuğu Tam Ekranda Gizlenmiyor mu? 8 Farklı Çözüm Burada

Windows 10’da tam ekran modunu kullanmak basittir. Dikkat dağıtmak istemez ve önünüzdeki şeye odaklanmak istersiniz. İnsanlar oyun oynarken veya video izlerken genellikle tam ekran moduna geçer. Hem Chrome gibi favori tarayıcınızdaki etkinlikleri hem de PC’nizde VLC gibi bazı video oynatıcıları yapabilirsiniz.

Birkaç kullanıcı bu sorunla karşı karşıya kalıyor, burada görev çubuğu tam ekran modunda gizlenmiyor. Bu, özellikle de yanıp sönen sürekli bildirimleri olan tüm simgeleri gördüğünüzde, bu deneyimi bozuyor. Her iki durumda da, bunu istemiyoruz.

Windows 10 görev çubuğunu tam ekran hatasıyla gizlenmeden nasıl çözebileceğimizi görelim.

1. Windows’u Güncelleyin ve Yeniden Başlatın

PC’nizin Windows’un en son sürümünü çalıştırdığından emin olun. Ayarlar’ı açmak için Windows Key + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve Güvenlik öğelerini tıklayın.

Bir güncelleme varsa, orada görmelisiniz veya Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklayarak elle alabilirsiniz. Varsa, güncellemeleri hemen yüklemenizi ve görev çubuğunun gizlenip gizlenmediğini görmek için tam ekran modunu tekrar denemenizi öneririz.

2. Autohide’ı deneyin

Windows 10 PC’nizi kişiselleştirmek için pek çok yol sunar ve bunlardan biri, kullanmadığınızda görev çubuğunu otomatik olarak gizleme yeteneğidir. Bu, görev çubuğunun yalnızca ekranın altındaki fare işaretçisini üzerine getirdiğinizde kendini göstereceği anlamına gelir. Görev çubuğu gizlendiğinde masaüstünün görüntüsü.

Bunu yapmak için, Windows Key + I tuşlarına basarak Ayarlar’ı açın ve Kişiselleştirme’yi tıklayın.

Sol pencere bölmesinde Görev Çubuğu’nu seçin ve Görev çubuğunu masaüstü modunda otomatik olarak gizle seçeneğini açık duruma getirin. Şimdi, herhangi bir pencerede ortaya çıkarmak için farenizi ekranın altına getirin. Tablet modunu kullanıyorsanız, bunun için ayrı bir seçenek var.

Bilgisayarınızda video izlerken veya oyun oynarken görev çubuğunu tam ekran modunda hala görebiliyor musunuz? Görev çubuğuna, görev çubuğuna sağ tıklayarak ve Görev Çubuğu Ayarları’nı seçerek de hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

3. F11 Klavye Kısayolunu kullanın

Hızlı bir çözüm arıyorsanız, işte basit bir numara. Basitçe klavyenizdeki F11 tuşuna basın; kullandığınız uygulamanın penceresi derhal tam ekran moduna geçecektir.

F11 kısayolu tüm Windows sürümlerinde çalışır. Eğer VLC ve Dosya Gezgini açıksa, her ikisi de görev çubuğunu gizleyerek tam ekrana gidecektir. Bazı klavyelerde (özellikle dizüstü bilgisayarlarda) Fn + F11 tuşlarına basmanız gerekir. Klavye düzeninize ve PC’nizin yapısına ve modeline bağlıdır.

4. Bildirim Rozetleri

Bir bildirim aldığınızda, ilgili uygulamanın simgesinde bir rozet belirir. İdeal olarak, bu tam ekran modunu etkilememelidir. Ancak bazen görev çubuğunu gizler. Oldukça sık, bildirimi kontrol edip kapatırsanız, görev çubuğu tam ekran modunda tekrar gizlenir, ancak bu her zaman böyle olmaz.

Windows 10, Eylem Merkezi’nde bahsedilen sorunu çözdü, ancak hata hala sık sık çıkıyor. Ayrıca çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bildirim gönderen uygulamayı yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Sık sık bu soruna neden olan bir uygulama bulursanız, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için yeniden yüklemeyi deneyin. Veya, söz konusu uygulama için bildirimleri kapatabilirsiniz.

5. Windows Gezgini’ni yeniden başlatın

Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak, Windows 10’u yeniden başlatmaktan çok daha hızlıdır. Birkaç dakika sürer, ancak görev çubuğunu Windows 10’da hatayı gizlememesiyle çözebilir. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin. CTRL + ÜST KRKT + ESC kısayolunu da deneyebilirsiniz.

Uygulamalar sütununda Windows Gezgini’ni bulmak için biraz kaydırın. Üzerine sağ tıklayın ve Yeniden Başlat seçeneğini seçin. Bunu yaptığınızda, pencereleriniz geçici olarak kaybolur ve bazı uygulamalar kapanır. Bu iyi. Windows Gezgini, Windows dosya sisteminde gezinmemize ve etkileşime girmemize yardımcı olmak için bir GUI (grafiksel kullanıcı arabirimi) sağlar.

Bunu görev yöneticisine girmeden yapmanın başka bir yolu da CTRL + ÜST KRKT tuşlarını basılı tutmak ve görev çubuğuna sağ tıklamaktır. Şimdi Exit Explorer adlı altta yeni bir seçenek görmelisiniz.

6. Chrome: Donanım Hızlandırma seçeneğinin işaretini kaldırın

Görev çubuğu, Chrome kullanıcılarına da sorun veriyor gibi görünüyor. Bir YouTube videosunu tam ekranda izlerken, görev çubuğunu görüyor musunuz? Eğer evet ise, işte birkaç çözüm. Chrome’un menüsünü açın ve Ayarlar’ı tıklayın.

Ekranın altına kaydırın ve Gelişmiş’i tıklayın.

Sistem başlığı altında ‘Mümkün olduğunda donanım ivmesini kullan’ seçeneğinin işaretini kaldırın. Sizden Chrome’u yeniden başlatmanız istenecektir.

Görev çubuğunun gizlenip gizlenmediğini kontrol etmek için Chrome’da tam ekrana geçmeyi deneyin.

7. Krom: Kanarya veya Diğer Tarayıcıyı Kullan

Chrome mükemmel bir tarayıcıdır ancak hatasız değildir. Sorun devam ederse ve Chrome’a özgü olduğunu fark ederseniz, belki alternatifleri incelemenin zamanı gelmiştir. Canary, Google tarafından geliştiriciler ve erken benimseyenlerin kullandığı bir tarayıcıdır. Birkaç böcek topladığı bilinmektedir, ancak çoğu zaman iyi çalışır.

Chrome’dan kurtulursanız, Firefox, Safari ve Opera gibi bazı zorlayıcı alternatifler vardır. Onlara bir şans ver.

Chrome Kanarya’yı indirin

8. Chrome’u Sıfırla

Görev çubuğunu Chrome tarayıcıda tam ekran modunda gizlemeye son girişimde, tarayıcınızı orijinal ayarlarına geri yüklemek için sıfırlayabilirsiniz. Chrome’da Ayarlar’ı tekrar açın ve 6. adımda yaptığınız gibi alt kısımdaki Gelişmiş’i tıklayın. Sıfırla ve temizle altında, Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle’yi seçin.

Bir sonraki pencerede Ayarları sıfırla’yı tıklayın. Bu, Chrome’u yükledikten sonra değiştirmiş olabileceğiniz tüm ayarları sıfırlar. Onları her zaman geri ayarlayabilirsin.

Huzur içinde izle

Dikkat dağıtıcı rahatsız edici olabilir ve bu konuda bir şeyler yapamamak daha da sinir bozucu olabilir. Neyse ki, Windows 10’da görev çubuğunu gizlemeyen sorunu çözmenin yolları var. Hangisinin çalıştığını veya yeni bir çözüm bulduğunuzda bize bildirin.