Windows 10 Görev Yöneticisi Çalışmıyor: Düzeltmenin 8 Yolu

Windows 10, bir PC'yi yönetmek için birçok yazılım ve yardımcı araç içerir. Bunlardan biri, çoğu kişinin bir yazılımı kapatırken veya çalışmayı bıraktığında zorla bırakmak için kullandığı Görev Yöneticisi. Görev Yöneticisi ayrıca aktif işlemler, bellek tüketimini kontrol etme, sistem performansı ve disk kullanımı gibi önemli bilgiler sağlar.

Windows 10'daki Görev Yöneticisi çalışmayı durdurursa ne olur? Hangi programın takılı olduğunu ve bilgisayarın yavaşlamasına neden olduğunu nasıl kontrol edersiniz? Görev Yöneticisinin arızalanmasının birkaç nedeni olsa da, nerede tamir etmeye başlayacağının kimsesi olmayacaktı.

Görev Yöneticisi'ni çalışan bazı çözümleri kullanarak nasıl düzeltebileceğimize bir göz atalım. Her şey başarısız olursa, Windows 10 bilgisayarınıza önceden yüklenmiş olandan daha iyi bir alternatif paylaşacağım.

Hadi başlayalım.

1. Nasıl Açılır?

Görev Yöneticisi'ni açmanın üç yolu vardır ve bunlardan biri çalışmıyorsa, başka bir tane deneyebilirsiniz. En yaygın yöntem, Görev Çubuğuna sağ tıklayıp Görev Yöneticisi'ni seçmektir.

Deneyebileceğiniz iki klavye kısayolu vardır. Biri Ctrl + Alt + Del, diğeri Ctrl + Shift + Esc'dir.

Görev Yöneticisini ayrıca Çalıştır komut istemini kullanarak da açabilirsiniz. Sadece Windows + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basmadan önce taskmgr yazın.

Bunlardan herhangi biri sizin için çalıştı mı?

2. Görev Yöneticisi Yönetici tarafından Devre Dışı Bırakıldı

Görev Yöneticisi'nin düzgün çalışması için yönetici haklarına ihtiyacı var. Yöneticiniz bunu devre dışı bırakmış olabilir, bu durumda bir mesaj görmelisiniz: Görev yöneticisi Yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış. Bu yüzden yöneticinize başvurmanız ve ondan tekrar etkinleştirmesini istemeniz gerekir.

Konuk hesabında kullanmak ister misin? Birincil veya yönetici hesabınızla Windows 10'a giriş yapın. Çalıştır komut istemini açmak için Windows + R tuşlarına basın. Gpedit.msc yazın ve enter tuşuna basın.

Bu, Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresini açmalıdır. Aşağıdaki klasör yapısına gidin ve Görev Yöneticisini Kaldır seçeneğine çift tıklayın.

User Configuration > Administrative Templates > System > Ctrl+Alt+Del Options

Aşağıdaki açılır pencerede, Etkin'i işaretleyin ve Tamam'a tıklayın.

Görev Yöneticisi, konuk bir kullanıcı hesabı kullanıyor olsanız bile şimdi çalışmalıdır.

Also on Guiding Tech
What’s My Computer Doing Gives Details Of All Running Programs

Read More

3. Hata Yok

Okurlarımızdan bazıları, bilgisayarlarında misafir hesabı olmayan tek bir kullanıcısı olduğunu ve Görev Yöneticisi'ni açamadıklarını belirtti. Bu durumda, aşağıdaki hatayı görmelisiniz: Görev Yöneticisi yanıt vermiyor. Bunu çözmek için, Çalıştır komutunu başlatmak için Windows + R tuşlarına basın, regedit yazın ve Enter tuşuna basın.

Bu Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açacaktır. Aşağıdaki klasör yapısına gidin.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

İlkeler içinde Sistem klasörünüz yoksa, başka bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Bir Sistem klasörü varsa, DisableTaskMgr adlı bir kayıt defteri anahtarı olup olmadığını kontrol edin. Bir tane varsa, silin.

4. Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüs Taraması

Kötü amaçlı yazılım ve virüs bulaşmışsa, her türlü soruna neden olabilir. Bu sorunlardan biri, söz konusu kötü amaçlı yazılımın Görev Yöneticisi, CMD ve benzeri gibi kritik Windows özelliklerini devre dışı bırakmasıdır. Malwarebytes'i indirmenizi ve kurmanızı tavsiye ederim. Ücretsiz sürümü yeterince iyi.

Oradayken, bir virüsten koruma programı kullanarak bilgisayarınızı da taramalısınız. Çoğu güvenlik açığını bulmak için virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım tarayıcısının bir kombinasyonu yeterli olmalıdır. Bu programlar bilgisayarınızı dezenfekte etmeyi tamamladıktan sonra, Görev Yöneticisini tekrar açmayı deneyin.

Malwarebytes indirin

5. Görev Yöneticisini Yeniden Etkinleştirin

Bazen, PC'nize bulaştığında, Görev Yöneticisi gibi sistem özellikleri devre dışı bırakılır ve manuel olarak yeniden etkinleştirilmeleri gerekir. Etkiler, virüs ya da kötü amaçlı yazılımlar temizlendikten sonra bile çevrede kalıyor. Yeniden Etkinleştir, bir düğmeyi tıklatarak bu özellikleri düzeltmenize yardımcı olacak kullanışlı bir yazılımdır.

Sadece aşağıdaki bağlantıyı kullanarak yazılımı indirin ve başlatın. Arayüz basit, kullanımı kolay ve dağınık değildir. Görev Yöneticisi de dahil olmak üzere bir dizi servis için radyo kutusu var. Varsayılan olarak, yazılım tüm seçenekleri seçmelidir. Olmazsa, Görev Yöneticisi'ni seçin ve Yeniden Etkinleştir düğmesine tıklayın. Görev Yöneticisini şimdi başlatmayı deneyin.

Yeniden Etkinleştir İndir

Hala sorunu kolay çözümlerle çözemiyor musunuz? Tamam, biraz zor olanlara bakalım.

Also on Guiding Tech
GT Explains: What is the Difference Between Malware, Virus, Rootkits, Spyware, Worm and Trojans

Read More

6. Sistem Dosyası Denetleyicisini (SFC) çalıştırın

Windows 10, olası hataları belirlemenize yardımcı olacak birkaç onarım aracı sunar. Bunlardan biri SFC veya Sistem Dosyası Denetleyicisi. Adından da anlaşılacağı gibi, SFC sisteminizi bozuk dosyalar için tarayacak ve geri yükleyecektir. Görev Yöneticisi ile ilgili sistem dosyalarından birinin bozuk olabilir.

Run komut istemini yönetici ayrıcalıklarıyla açmak için Windows + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basmadan önce cmd yazın.

Şimdi aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

sfc /scannow

Komut isteminde, başlıkta Yönetici yazdığından emin olun.

Yönetici'yi görmüyorsanız, cmd'yi bulmak için Windows aramasını kullanın (komut istemi), sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.

Tarama işlemi tamamlanıp% 100 gösterdiğinde, komut isteminden çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

7. DISM'i çalıştırın

DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi), .wim dosyasında yer alan Windows görüntüsüne hizmet vermek için kullanılan, Windows 10'dan gelen başka bir komut satırı aracıdır.

Windows + R kısayoluna basarak Çalıştır istemini yeniden başlatın ve komut istemini önceki adımlarda olduğu gibi açmak için cmd yazın. Komut isteminin yönetici haklarıyla çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Şimdi, komut istemine aşağıdakini yazın.

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM bazı hatalar bulursa işlem 10-20 dakika sürecektir. Hataların tamir edilip edilemeyeceğini kontrol etmek için aşağıdaki komutu yazın.

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Hatalar onarılabilirse, onarmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

8. İşlem Gezgini

Görev Yöneticisi, emrinizde olan tek seçenek değil. Her şey başarısız olduğunda, İşlem Gezgini'ni her zaman indirebilir ve kullanabilirsiniz. Bilgisayarımdaki Görev Yöneticisi çalışıyor, ancak İşlem Gezgini'ni kullanmayı tercih ediyorum.

Bunun nedeni, İşlem Gezgini'nin daha güçlü olması ve Görev Yöneticisinden daha fazla ayrıntı göstermesidir. İşlem Gezgini sadece 1,7 MB büyüklüğünde ve Görev Yöneticisinin yerine geçebilir. Görev Yöneticisi'ni her açtığınızda İşlem Yöneticisi başlatacak. Herhangi bir işlemin son DLL dosyasını izleyebilir, bellek sızıntılarını bulabilir, etkin ve çalışan işlemleri kontrol edebilir, kullanışlı bir ağaç görünümüyle gelir, dosya ve klasörlerin kilidini açmak için kullanabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. En iyi bölüm, .exe dosyasıyla çalıştığı için yüklemenize gerek kalmamasıdır.

İşlem Gezgini'ni İndirin

Eldeki Görevler

Görev Yöneticisi, Windows 10'da en yaygın kullanılan araçlardan biridir. Genellikle, tipik bir Windows PC'de neyin sorun çıkardığını kontrol etmek için de en çok erişilen araçtır. Umarım, yukarıdaki çözümlerden biri Görev Yöneticisi sorunlarını çözmeniz için çalışacaktır.

Bunu çözmenin başka bir yolunu bulursanız, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sıradaki: İşlem Gezgini'ni beğendiniz mi? Daha fazla bilmek ister misiniz? İşlem Gezgini ve nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı bir kılavuz.