Windows 10’da %100 Disk Kullanımı Hatası Çözmenin 9 Yolu

Neden burada olduğunu biliyorsun değil mi? İstediğiniz gibi çalışmayı reddeden bir gecikmeli Windows 10 PC’niz var. Görev Yöneticisi yüzde 100 disk kullanımı gösterir. Sabit diskinizde fazla mesai çalışıyor gibi görünüyor, ancak neden olduğundan emin değilsiniz.

İşte PC’nizi hızlandırmanıza ve tekrar kullanılabilir hale getirmenize yardımcı olacak% 100 disk kullanım hatasını çözmek için bazı kolay adımlar.

1. Windows Arama’yı kapatın

Windows Search, sabit diskteki dosyaları hızlı bir şekilde aramanıza yardımcı olmak için oluşturuldu. Windows, bilgisayarınızın performansını etkileyebilecek tüm dosyaları sürekli olarak endeksler. Devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bu yalnızca dosyaları aramanın daha uzun süreceği anlamına gelir.

CMD yazarak Komut İstemi’ni açmak için RUN komutunu (Windows + R) başlatın.

Açık bir siyah pencere göreceksiniz. Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

net.exe stop “Windows search”

% 100 Disk Kullanımı hatasını hala görüp görmediğinizi kontrol edin. Değilse, Windows Search’ü kalıcı olarak devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu yapmak için, RUN komutunu yeniden başlatın ve services.msc dosyasını açın.

Burada Windows Search’ü bulun, üzerine sağ tıklayın ve Properties (Özellikler) seçeneğini seçin.

Başlangıç Türü’nü tıklayın ve durumunu Otomatik’ten Devre Dışı’na değiştirin. Uygula üzerine tıklayın.

Efekti tersine çevirmek için, yukarıdaki komutta Durdur’u Başlat ile değiştirebilirsiniz.

2. Superfetch’i kapatın

Superfetch, Windows PC’nizin daha hızlı başlatılmasına yardımcı olan şeydir, ya da Microsoft, bilgisayarım asla yeterince hızlı önyüklemediği için iddia ediyor. Uyku veya hazırda bekleme modunu kullanıyorsanız ve bunları sık sık başlatmanız gerekmiyorsa, Superfetch’i devre dışı bırakmayı deneyin.

RUN’da CMD komutu yazarak Komut İstemini yeniden başlatın (Windows + R). Bu komutu açtıktan sonra yazın.

net.exe stop superfetch

Görev Yöneticisi’nin hala% 100 Disk Kullanımı hatası gösterip göstermediğini kontrol edin.

3. CheckDisk Komutunu Kullan

RUN komutuna CMD yazıp Enter tuşuna basarak Komut İstemi’ni yeniden başlatın. Açıldıktan sonra aşağıdaki komutu yazın.

chkdsk.exe /f /r

İşlemlerinizi onaylamanız istenecektir. Bunu yapmak için, tırnak işaretleri olmadan ‘y’ yazıp Enter tuşuna basın.

Sistem, yalnızca bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda disk kontrolü gerçekleştirir. Bu yüzden tüm çalışmalarınızı kaydedin ve yeniden başlatın.

4. Sanal Belleği Sıfırla

Sanal bellek yalnızca RAM’den ibaret değildir, aynı zamanda sisteminizin sabit diskinin bir parçasıdır. Windows eylemleri gerçekleştirmek için düşük RAM bulduğunda, işi yapmak için sabit sürücünüzün belleğinin bir kısmını ödünç alır. Belki sanal bellek sızıntısı vardır? Eğer öyleyse, sıfırlamak onu düzeltmelidir.

Windows düğmesine basın ve Gelişmiş Sistem Ayarları’nı arayın. Gelişmiş sekmesinin altında Performans’ı bulun ve Ayarlar’ı tıklayın.

Yine, Gelişmiş sekmesine gidin ve Sanal bellek başlığı altındaki Değiştir düğmesine tıklayın.

Seçili değilse, tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet seçeneğinin işaretini kaldırın. Aynı pencerede, işletim sisteminizin kurulu olduğu birincil sürücüyü (çoğunlukla C sürücüsü) seçin ve Özel boyut’u seçin. İlk boyut, aşağıda görebileceğiniz tavsiye edilen değere ayarlanmalıdır. Maksimum boyut, RAM’in boyutunun 1.5 katı Bilgisayarınızda 4GB RAM (1GB = 1024MB) varsa, 6144MB’tan fazla ayarlamayın.

Görev Yöneticisi’nde% 100 disk kullanım hatasını yine de görüp göremediğinizi kontrol etmek için Ayarla ve ardından her yerde Tamam’ı tıklayın.

5. Windows Defender veya Antivirus’ü kapatın

Windows’un tüm sürümleri, Windows Defender adlı yerleşik bir virüsten koruma programı ile birlikte gelir. Çoğu kişi Kaspersky veya Norton veya AVG gibi bir üçüncü taraf virüsten koruma ürünü yüklemeyi sever. Gerektiğinde, bu virüsten koruma programları kaynakları gerekenden daha fazla sağlayabilir. Sorunun devam edip etmediğini görmek için bunları geçici olarak devre dışı bırakın.

Virüsten koruma programlarının çoğu, Windows Defender dahil sistem tepsisinde, basit bir sağ tıklama seçeneği ile bunları devre dışı bırakmanıza izin verir.

6. Önbellek ve Geçici Dosyaları Temizle

Birçok kişi, önbellek sistemlerini, geçici dosyaları ve diğer geçici verileri temizlemek için CCleaner gibi üçüncü taraf yazılımları kullanıyor, ancak son olaylara bakıldığında, buna karşı öneriyoruz. Bunun yerine, önbellek ve geçici dosyaları el ile temizleyebilirsiniz. Doğru dizini açmak için Komutu Çalıştır bölümüne temp yazın.

Buradaki tüm dosyaları seçmek ve silmek için CTRL + A tuşlarına basın. Endişelenecek bir şey yok burada. Windows, ihtiyaç duyarsa tekrar üretecektir.

Sisteminizin performansını tekrar kontrol edin.

7. Skype

Evet, kullanıcılar yıllardır Skype’ın bir kaynak domuzu olduğundan ve Windows 10’da durumların düzelmediğinden şikayet ediyorlar. Devam etmeden önce Skype’ı bıraktığınızdan emin olun. Skype’ı sistem tepsisinden veya Görev Yöneticisi’nin kendisinden durdurabilirsiniz. Dosya konumunu açmak için veya onu kurduğunuz klasörü açarak oraya elle gitmek için de kullanabilirsiniz.

Skype.exe dosyasını sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin veya ALT + Enter kısayolunu kullanın.

Güvenlik sekmesinin altında izinleri değiştirmek için Düzenle’yi tıklayın.

TÜM UYGULAMA PAKETLERİ’ni seçin ve İzin Ver sütununun altındaki Yaz seçeneğini etkinleştirin. Kaydetmek için Uygula ve Tamam’a tıklayın. Disk kullanımını yeniden kontrol etme zamanı.

8. Google Chrome Önceden Ayarlama

Google Chrome, kaynak domuzu olduğu bilinen başka bir programdır. Genellikle, Belleğe göre sıraladığınızda Görev Yöneticisi listenizin üst kısmında görürsünüz. Chrome’da yeni bir sekme açın ve üç nokta menüsünü tıklayın ve Ayarlar’ı tıklayın.

Sayfanın en altına kaydırdıktan sonra Gelişmiş seçeneğine tıklayın.

Gizlilik ve güvenlik altında, sayfaları daha hızlı yüklemek için bir tahmin servisi kullanın.

9. Windows İpuçlarını Devre Dışı Bırak

Windows 10, birçok seçenek ve ayarla birlikte gelir. Yeni kullanıcılar için çok zor olabilir. İşleri kolaylaştırmak için Windows ipuçları ve püf noktaları sunar. Onlara ihtiyacınız yoksa, devre dışı bırakabilirsiniz. Ayarları başlatmak veya Windows düğmesini kullanarak aramak için Windows + I tuşlarına basın. Ayarlar’a tıklayın.

Bildirimler ve eylemler altında, Windows seçeneğini kullanırken ipuçlarını, püf noktalarını ve önerileri al seçeneğini devre dışı bırakın.

Err Bilgisayarıdır

% 100 disk kullanım hatası PC’nizin performansını olumsuz etkileyebilir, ancak kolayca çözülebilir. Yapılanları geri almanın bir yolunu bulmalıyız – burada serinliğimizi kaybetmeye gerek yok. Umarım yukarıdaki yöntemlerden biri veya birkaçı% 100 disk kullanım hatasını düzeltir. Yeni bir yol bulursanız, lütfen aşağıdaki yorumları paylaşın.

Sonraki: Windows kullanırken bir hata görüyorsunuz, ancak nasıl kopyalayacağınızı bilmiyorsunuz. Windows hata mesajı kutularından nasıl metin kopyalanacağını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.