Windows 10’da Başlat Menüsü Açılmıyor mu? Onarmanın 11 Yolu

Windows Başlat Menüsü, sisteminizde bulunan tüm uygulamalara ve yazılıma açılan bir ağ geçididir. Uygulama kısayollarını sabitleyebilir ve ayrıca varsayılan Windows uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak Windows 10’daki Başlat Menüsü açılmazsa veya aniden durduğunda ne olur?

Daha fazla uzatmadan, işte bu sorunu giderdiği bilinen sorunların ve çözümlerinin bir listesi.

1. Windows 10’unuzu Güncelleyin

Windows 10 bilgisayarınızı güncellemek için oldukça iyi bir iş yapıyor. Güncelleme ayarlarını varsayılan olarak ayarladıysanız, bilgisayarınızda etkin olmadığınızda güncellemeler otomatik olarak yüklenir.

Güncellemeler, birçok hata düzeltmesi ve performans iyileştirmesi sunar. Yeni güncellemeleri kontrol etmek ve hemen yüklemek için, Ayarlar’ı açmak için Windows tuşu + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve Güvenlik’i tıklayın.

Aşağıdaki ekran görüntüsü çalışma saatleri dışında kurulmasını bekleyen bilgisayarım için bazı güncellemeler olduğunu gösteriyor.

Siz de benzer bir güncelleme listesi alıyorsanız, Şimdi yükle’yi tıklayın, güncellemeler yüklendikten sonra yeniden başlatın ve Başlat Menüsü’nün tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

2. Başlat Menüsü Sorun Giderici

Microsoft, sorunun farkında olduğunu ve bu nedenle bu sorunu çözmek için özel bir araca sahip olduklarını biliyor. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirin ve çalıştırın. Araç, kayıt defteri hatalarını, bozuk veritabanı dosyalarını ve yüklü uygulama hatalarını arayacaktır. Bir şey bulursa, size bildirilecek ve ekrandaki talimatları izlemeniz istenecektir.

Başlat Menüsü Sorun Gidericisini İndirin

3. Tam Kapatma

Bilgisayarınızı kapattığınızda, tamamen kapanmaz. Microsoft, sistemin tüm uygulama ve servislerden tamamen çıkacağı bir kapatma işlemini tamamlamanıza yardımcı olacak gizli bir özelliğe sahiptir.

Bunu yapmak için klavyenizdeki Ctrl + X tuşlarına basın ve ardından iki kez U tuşuna basın.

Tam kapanmayı başlatmak için Komut İstemi’ni de kullanabilirsiniz. Komut İstemi’ni arayın, sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı tıklayın. Şimdi aşağıdaki komutu yazın:

shutdown /s /f /t 0

4. Dropbox Sorunu

Bazı kullanıcılar Microsoft ve Dropbox forumlarında Windows 10’a Dropbox kurduktan sonra Başlat Menüsü’nün durduğunu bildirmişlerdir. Dropbox’ı tercih edilen bulut depolama hizmeti olarak kullanıyorsanız ve bu hatayla karşı karşıya kalıyorsanız, Denetim Masası’ndan bir kez kaldırmayı ve yeniden başlatmayı deneyin. hatayı çözüp çözmediğine bakın.

Başlat Menüsü yeniden çalışırsa, sorunu çözmek için Dropbox’ın bir güncelleme yayınlamasını beklemelisiniz. Ancak, Dropbox kullanmak istiyorsanız, Başlat Menüsüne müdahale etmediğinden emin olmak için başka adımlar da vardır. Onları aşağıdaki linkten oku.

5. AMD Grafik Sürücüsü Sorunu

Bu, AMD grafik sürücüsünün güncellenmemesinin Başlat Menüsü’nün çalışmamasına neden olduğu bilinen bir başka sorundur. AMD yapımı grafik bileşeni için eski sürücüler kullanıyorsanız, lütfen bunları en yenileriyle güncelleyin. Bunu yapmak için masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın ve AMD Radeon Ayarları’nı seçin.

Sol alt kısımdaki Güncelleştirmeler’i ve ardından Güncellemeleri denetle’yi tıklayın. Bir tane bulursanız, yükleyin. Başlat Menüsü’nün tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve çalışmazsa daha fazla çözümümüz var.

6. Oturum Açma Seçeneğini Değiştirin

Yardımcı kullanıcılarımızdan bazıları, otomatik sonlandırma cihaz güncellemesinin kapatılmasının sorunu gidermeye yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Ayarlar’ı açmak ve Oturum Açma seçeneklerini aramak için Windows tuşu + I’ye basın.

‘Cihazımı otomatik olarak ayarlamayı bitirmek için oturum açma bilgilerimi kullan’ seçeneğini kapatın.

7. Windows Gezgini’ni yeniden başlatın

Windows Gezgini, bilgisayarınızı keşfetmek, dosyalara göz atmak vb. İçin kullandığınız hizmettir. Yeniden başlatmak, Başlat Menüsünün çalışmayı bıraktığı yer de dahil olmak üzere birkaç sorunu çözebilir.

Görev Yöneticisini başlatmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. İşlem sekmesi altında Windows Gezgini’ni arayın. Bulduktan sonra, üzerine sağ tıklayın ve Yeniden Başlat seçeneğini seçin.

Bunu yapmak tüm açık pencereleri kapatır. Bu nedenle, Windows Gezgini’ni yeniden başlatmadan önce her şeyi kaydedin.

8. Uygulama Kimlik Servisi

Bu belirli hizmet, hangi Windows uygulamalarının çalışıp çalışmaması gerektiğine karar vermekten sorumludur. Çoğu zaman kusursuz çalışsa da, Başlat Menüsü tarafından öldürülüp öldürülmediğini kontrol etmek için bir kez çalıştırmanız gerekebilir.

Çalıştır komutunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basmadan önce services.msc yazın.

Uygulama Kimliği’ni bulun, üzerine sağ tıklayın ve Başlat’ı seçin.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin.

9. SFC ve DISM Taramasını çalıştırın

Bu iki komut, Microsoft’un sık sık çalıştırmalarını önerdiği birçok sorunu çözebilir. Her iki komut da Windows’a bozuk dosyaları derin taraması ve otomatik olarak düzeltmesi talimatını verir.

Windows’ta CMD’yi arayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçmek için sağ tıklayın. Ayrıca Ctrl + X kısayolunu kullanabilir ve oradan başlatabilirsiniz. Komut İstemi’ni bulamazsanız, PowerShell’i yönetici olarak başlatın (mavi arka planı var).

Bu komutları yazın ve her komuttan sonra Enter tuşuna basın.

sfc /scannow
dism /online /cleanup image / restorehealth

Başlat Menüsü’nün normal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmeden önce sisteminizi yeniden başlatmanızı tavsiye ederim.

10. Kayıt Defterini Düzenle

Eğer hala sorunu çözmediyseniz, düşündüğümüzden biraz daha ciddi. Ama endişelenme, daha fazla çözümümüz var. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için ilişkili kayıt dosyasını el ile düzenleyebiliriz.

Çalıştır komutunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basmadan önce regedit yazın .

Aşağıdaki klasör yapısına inin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WpnUserService

Burada Başlat adlı bir giriş bulacaksınız. Açmak için üzerine çift tıklayın.

Onaltılık değer burada 4 olmalı ve 2 değil. Değiştirin ve Tamam’a tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Başlat Menüsünü yeniden kontrol edin.

11. Rogue App

Windows 10, hayatınızı kolaylaştırmak için önceden tasarlanmış çok sayıda uygulamayla birlikte gelir. Uygulamalardan biri yanlış çalışıyor ve Başlat Menüsü’nün başarısız olmasına neden olabilir. Bu bilinen bir sorundur, bu nedenle Windows uygulamasını yeniden kurmamız gerekecek. Bunu yapmanın kolay bir yolu var.

Windows tuşu + X tuşlarına basın ve başlatmak için PowerShell (Yönetici) öğesini seçin.

Açıldıktan sonra aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

Birçok işlem çalıştığında ekranda çok fazla hareket göreceksiniz. Beklenildiği gibi endişelenmeyin, uyarıları andırabilecek kırmızı bir yazı tipi metni görseniz bile. İşler sakinleştiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar kontrol edin.

Menüyü Başlat

Başlat Menüsü, istediğiniz zaman anında programlara ve uygulamalara hızlı erişim sağlayan bir pencere gibidir. Umarız yukarıdaki çözümlerden biri sizin için işe yarar. Hatayı çözmenin başka bir yolunu bulursanız, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.