Windows 10'da Eksik Donanım Simgesini Güvenle Kaldırmanın 7 Yolu

Windows, herhangi bir USB cihazını bir PC'den çıkarmadan önce genellikle Donanımı Güvenle Kaldır seçeneğini kullanmanızı önerir. Zorunlu olduğumuz için mutluyuz çünkü sadece birkaç dakikanızı alır. Peki Donanımı Güvenle Kaldır simgesi eksik olduğunda ne olur? Bir USB cihazını nasıl çıkarırız? Bir USB cihazını güvenle kaldırmak için simgeyi nasıl geri alabiliriz?

Bazı insanlar, Donanımı Güvenle Kaldır açılır penceresini açmadan bir USB çevre birimine bağlanmanın kendileri için iyi çalıştığını iddia edeceklerdir. Bunu bir flash sürücü ile denemiş olmalısın. Bu, doğru olanı yaptığınız anlamına gelmez.

Windows işletim sistemi arka planda birkaç işlem yürütür ve bazıları USB cihazına erişebilir. Veya Windows, aktif olarak hiçbir şey kopyalamıyor olsanız bile veri yazabilir. Bu nedenle, bir USB flash sürücüyü veya sabit diski ilk önce güvenle çıkarmadan çıkardığınızda, verilerin bozulma riski vardır. Kimse değerli verileri kaybetmekten hoşlanmaz.

Ancak simge eksikse, bir USB cihazını güvenli bir şekilde çıkarma konusunda nasıl bilgilendirilirsiniz?

Şimdi Donanımı Güvenle Kaldır simgesini nasıl alabileceğimize bir bakalım.

1. Her Zaman Gizle Seçeneğini Devre Dışı Bırak

Varsayılan olarak, bildirim alanında Donanımı Güvenle Kaldır simgesini görebilmelisiniz. Bunun gibi.

Simgenin gizlenmesi mümkündür. Bulmak için, Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Çubuğu Ayarları'nı seçin.

Bildirim başlığı altında, görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seçin üzerine tıklayın.

Windows Gezgini'ni Donanımı Güvenle Kaldır ve Medyayı Çıkar seçeneğini bulmak için biraz kaydırın ve açın.

Eksik Donanımı Güvenle Kaldır simgesinin görünüp görünmediğini görmek için Görev Çubuğunu kontrol edin.

2. Windows Gezgini'ni yeniden başlatın

Zaman zaman, Donanımı Güvenle Kaldır simgesinin görüntülenmesinden sorumlu olan süreç arızalanır. Bu nedenle, Windows Gezgini'ni yeniden başlatmak sorunu çözebilir. Bunu yapmak için, Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve listeden Görev Yöneticisi'ni seçin.

Bilgisayarınızdaki tüm aktif işlemlerin bir listesini göreceksiniz. Windows Gezgini'ni bulmak için biraz kaydırın, üzerine sağ tıklayın ve Yeniden Başlat'ı seçin. Bazı aktif pencereler kapanacaktır, bu nedenle Windows Gezgini'ni yeniden başlatmadan önce her şeyi kaydedin.

Birkaç dakika sonra, simgenin görünür olup olmadığını görmek için Görev Çubuğunu tekrar kontrol edin.

Also on Guiding Tech
How to Run Dropbox From a Portable USB Drive

Read More

3. Üçüncü Taraf Yazılım

Bazı ücretsiz üçüncü taraf yazılımlar, veri kaybı konusunda endişelenmeden donanımı güvenli bir şekilde çıkarmanıza yardımcı olabilir. Biri USB Disk İtici, diğeri ise Hotswap. Bu yazı için USB Disk İtici kullanacağım. Yazılımın boyutu küçüktür ve yüklemeye gerek yoktur. Başlatmak için çift tıklamanız yeterlidir; bilgisayarınıza bağlı tüm USB aygıtlarını algılar ve çıkarmanızı (çıkarmanızı) sağlar.

Güvenli şekilde çıkarılacak USB cihazını seçmek için Enter tuşuna basın veya çift tıklayın.

USB Disk İtici İndirin

4. Tak ve Çalıştır Ayarları

Tak ve Çalıştır Donanımı Güvenle Kaldır seçeneğini kullanmaktan sorumlu olan hizmettir ve çalışmamaya başlamış olabilir. Bunu kontrol etmek için Çalıştır istemini açmak için Windows tuşu + R düğmesine basın ve Enter tuşuna basmadan önce services.msc yazın.

Tak ve Kullan seçeneğini bulun ve başlatmak için üzerine çift tıklayın.

Genel sekmesi altında, Hizmet durumu çalışıyor olmalıdır. Değilse, elle başlatmak için Başlat düğmesine tıklayın. Aynı sekmede, Başlangıç türünün Manuel olarak ayarlandığını fark edeceksiniz. Buradaki açılır menüden Otomatik'i seçebilirsiniz.

Şimdi Donanımı Güvenle Kaldır simgesinin görünür olup olmadığını kontrol edin.

5. Hızlı Kaldırma'yı Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

Bir USB cihazını her çıkarmak istediğinizde Donanımı Güvenle Kaldır seçeneğini kullanmak gerekmez. Ne? Evet. Seçenek varsayılan olarak etkin olsa da, kapatabilirsiniz. Dezavantajı, Windows'un bağlı cihazların performansını azaltacak olan yazma önbelleğini devre dışı bırakmasıdır. Ayrıca, bir USB cihazını kullanımdayken çıkarırsanız, aynı cihazı PC'nize bir sonraki takışınızda Tara ve Onar seçeneğini göreceksiniz.

Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi'ni seçin.

USB cihazınızı Disk sürücüleri altında bulun, sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin.

İlkeler sekmesi altında, Hızlı kaldırma'yı seçin ve Tamam'ı tıklayın. Bu seçenek zaten seçildiyse, Donanımı Güvenle Kaldır simgesinin neden eksik olduğunu anlarsınız. Geri getirmek için, Daha iyi performans'ı seçin ve Tamam'ı tıklayın.

Bazı kullanıcılar, bu iki seçenek arasında gidip gelmenin, eksik simge sorununu çözmede yardımcı olduklarını bildirdi.

Simgeyi hala geri getirmeyi başaramadıysanız, sizin için biraz zor olabilecek birkaç uygunsuz çözüme bakın.

Also on Guiding Tech
How to Create an Unattended USB Drive for Windows 10 Installation

Read More

6. İşlemi Elle Durdurun

İşlemi manuel olarak durdurabilir, medyayı çıkarabilir veya USB cihazını çıkarabilirsiniz. Bunu yapmak için, Çalıştır istemini açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basmadan önce aşağıdaki komutu yazın.

RunDll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL hotplug.dll

Yeni bir iletişim kutusu açılacaktır. USB cihazını seçebilir ve güvenle çıkarmadan önce Durdur'a tıklayabilirsiniz.

Donanımı Güvenle Kaldır seçeneğini sık kullanıyorsanız, bunun için bir masaüstü kısayolu oluşturabilirsiniz. Artık bildirim tepsisi simgesiyle uğraşmanıza gerek yok. Donanımı Güvenle Kaldır iletişim kutusu için bir masaüstü kısayolu oluşturmak için, masaüstünüzde herhangi bir yeri sağ tıklayın ve Yeni altında Kısayol'u seçin.

Daha önce girdiğiniz komutları yukarıdaki Çalıştır isteminde kopyalayın. İleri'ye tıklayın.

Herhangi bir şeyi adlandırabilirsiniz, ancak Donanımı Güvenle Kaldır'ı etiketlemenizi öneririm.

Bitir üzerine tıklayın. Şimdi masaüstünde şık bir kısayol var.

7. USB Aygıt Sürücülerini Güncelleyin / Yeniden Yükleyin

Bir USB aygıtını ilk kez bir PC'ye bağladığınızda, Windows aynı aygıt sürücülerini yükler. Windows 10 sürücülerinizin güncel olmaması veya bazılarının bozuk olması tamamen mümkündür. Aygıt sürücülerini güncellemek için, Windows simgesine (Başlat) sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi'ni seçin.

Universal Serial Bus controller'ı bulun, şubeyi görmek için oku tıklayın ve USB Controller'a sağ tıklayın. Güncelleme sürücüsü üzerine tıklayın. Bu, yeni sürücüyü alma işlemini başlatmalı ve bunları otomatik olarak yüklemenizi sağlar.

Sorun devam ederse, aynı menüye tekrar gidin ve Cihazı kaldır seçeneğini seçin. Bundan sonra Windows'u yeniden başlatın.

Windows yüklendikten sonra Aygıt Yöneticisi'ni açın, Eylem sekmesini seçin ve Donanım değişikliklerini tara'yı tıklayın.

Windows 10, yeni bileşenler için eksik sürücüleri otomatik olarak tarar ve bunları sizin için yeniden yükler. Donanımı Güvenle Kaldır simgesinin şimdi görünür olup olmadığını yeniden denetleyin.

Endişeden Daha Güvenli

Hızlı Kaldırma seçeneğini kapalı tutmanızı tavsiye ederim, çünkü veriler USB aygıtını güvenli bir şekilde çıkarmak için birkaç dakika kaybetmekten daha önemlidir. Simge eksikse veya bir hata atıyorsa, yukarıdaki yöntemlerden birinin sorunu çözmesi gerekir.

Ve başka bir yöntem keşfettiyseniz, aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Sıradaki: Harici bir sürücü bağladınız ancak PC'niz tanımıyor mu? İşte bu USB problemini çözmenin 3 yolu.