Windows 10'da Silinen Yapışkan Notları Kurtarmanın 6 Yolu

Microsoft, klasik sürümle birlikte gelen not alma basitliğini korurken, Windows 10 ile Yapışkan Notlar'ı geliştirmiştir. Şüphesiz, daha sonra kolayca silebileceğiniz hızlı notlar almanın popüler bir yoludur. Uzun süre kullandım, ancak son zamanlarda Google Keep'e taşındım.

Yapışkan Notlar, arşivleme özelliğine sahip değildir; bu, sil düğmesine tıklamak doğrudan onu siler. Peki, Windows 10'da silinen bir Yapışkan Notlar nasıl kurtarılır?

Bu endişe verici olabilir. Benzer sorunlarla karşı karşıya kalırsanız, silinen Sticky Notes'u kurtarmanın birkaç yolu ve bir daha asla aynı durumda olmadığınızdan emin olmak için birkaç çözüm.

1. Outlook'u kontrol edin

Evet doğru. Outlook'un web sürümünü pek kullanmadığınızı tahmin ediyorum, çünkü öyle olsaydınız muhtemelen burada olmazdınız. Bakın, bir notu her sildiğinizde, bunun bir kopyası Outlook'un Çöp Kutusu klasöründe saklanır.

Outlook'u favori tarayıcınızda açmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın ve bilgisayarınızda kullandığınız Microsoft hesabını kullanarak giriş yapın. Sol kenar çubuğundaki Silinmiş Öğeler seçeneğine tıkladığınızda, oradaki tüm notları görmenizi bekliyoruz!

Silinen bu notların orada kalma süreleri, Outlook ayarlarınıza bağlı olacaktır, ancak daha önce hiç kullanmadıysanız, olasılık hala orada olma ihtimali vardır.

Outlook'u ziyaret edin

2. Geri Yükle

Microsoft bu özelliği bulmayı zorlaştırdı, ancak var ve kullanımı kolaydır. Yapışkan Notlar'ı, bir daha Yapışkan Notlar'ı başlattığınızda silinen notları kurtaran önceki bir sürüme geri yükleyebilirsiniz.

Yapışkan Notlar'ı arayın, üzerine sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin. Uygulamanın doğrudan Özellikler iletişim kutusunu başlatması için bir masaüstü kısayolunuz varsa, Alt + Enter kısayolunu da kullanabilirsiniz. Önceki Sürümler sekmesinin altında Yapışkan Notlar'ın eski sürümlerini tarihlerle birlikte bulabilirsiniz. Önceki bir sürüm varsa, onu seçin ve Geri Yükle, Uygula ve Tamam üzerine tıklayın.

Benim durumumda önceki bir sürüm yok çünkü geçen yıldan beri Yapışkan Notlar'ı kullanmayı bıraktım ve neden daha sonra rehberde paylaşacağım. Şimdi Yapışkan Notlar'ı kapatın ve yeniden başlatın; o günden itibaren silinen tüm notları listede tekrar görmelisiniz.

Also on Guiding Tech
Stickies: The Superior Alternative to Sticky Notes for Windows 10

Read More

3. Gizli Dosya

Bilgisayarınız tüm dosyaları göstermiyor ve klasörler görünür durumda. Bazı dosyalar yanlışlıkla silinmelerini engellemek için gizlenir – çoğunlukla sistem dosyaları. Silinen Yapışkan Notlar notunuzun içeriğini bulabileceğiniz bir klasör var. Ancak, önce onu göstermeniz gerekecek. Windows'ta Gizli Dosyaları Göster'i arayın ve açın.

Görünüm sekmesinde, Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster'i seçin ve Uygula ve Tamam'ı tıklayın. Şimdi daha önce görünmeyen gizli dosyaları göreceksiniz ve diğer klasörlere / dosyalara kıyasla biraz soluk olacaklar. Aşağıdaki klasöre gidin:

C:\Users\<UserName>\AppData\Roaming\Microsoft\Sticky Notes

StickyNotes.snt dosyasını burada göreceksiniz. Bu dosyaya sağ tıklayın ve Windows tarafından tanınmayan bir dosya biçimi olduğundan Not Defteri ile açın.

Dosya açıldığında, hiçbir anlam ifade etmeyen ve tamam olan bir sürü saçma metin olduğunu fark edeceksiniz. Hiçbir şeyi değiştirmeyin.

Silinen notlarınızın içeriğini bulmak için arama özelliğini (Ctrl + F) kullanın. Bu dosya, yanlışlıkla sildiğiniz notlardan metin alacaktır. Notunuzda 'ara' kelimesi varsa, aynı kelimeyi arayın.

4. Silme Onayını Etkinleştir

Yapışkan Notlar, Windows 10 gelmeden önceki sürümlerinde, küçük 'x' düğmesini tıkladığınızda doğrudan notları silerdi. Neyse ki Microsoft bunu düzeltti.

Yapışkan Notlar'ın en son sürümünü çalıştıran Windows 10'da, 'x' işaretini tıklatmak yalnızca notu kapatır. Yapışkan Not, yalnızca çöp kutusu simgesini tıkladığınızda not silecektir.

Ancak Ayarlar'a gidip silmeden önce Onayla seçeneğini etkinleştirirseniz, notu silmeden önce izninizi isteyen bir açılır pencere açılır. Yanlışlıkla silme düğmesini tıklatmanız durumunda güvenlik ağı görevi görür.

Also on Guiding Tech
A Comparison of the Best Minimal Cross-Platform Note Taking Apps

Read More

5. Yedek Yapışkan Notlar

Önemli bilgileri saklamak için Yapışkan Notlar kullanıyorsanız, o zaman bu notların bir yedeğini almak zorunludur. Çalıştır istemini başlatmak için klavyenizdeki Windows tuşu + R tuşlarına basın ve enter tuşuna basmadan önce aşağıdaki komutu yazın.

%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState

Güvenli bir klasöre kopyalayıp yapıştırmanız gereken plum.sqlite adlı bir dosya göreceksiniz.

Bir flash sürücü veya en sevdiğiniz bulut depolama servisini kullanmanızı tavsiye ederim. Geri yüklemek için, yedekleme dosyasını eski dosyayı değiştireceğiniz klasöre geri yapıştırın. Bu notları kaybetmemek için değiştirdiğiniz eski dosyayı yedeklemenizi öneririm.

6. Google Keep'i kullanın

Yapışkan notları tamamen değiştirdiği için Google Keep'i kullanmaya başladım. Google, akılda tutulan yapışkan notlar konseptini koruyarak tasarladı. Kod notlarını renklendirebilir, onay kutularıyla listeler oluşturabilir ve bunları gruplandırmak için etiketleri kullanabilirsiniz.

Hoşunuza gidecek bir özellik, artık silmek istemediğiniz notları silmek yerine arşivleme yeteneğidir. Bu şekilde, gerekirse her zaman onlara geri dönebilirsiniz. Keep'i kullanmanın diğer bir yararı, Windows, Android ve iOS gibi tüm platformlarda çalışmasıdır. Ayrıca, herhangi bir tarayıcıda Keep'i açabilirsiniz.

Sopa, unut gitsin

Yapışkan Notlarınızı dijitalleştirme fikri mükemmel. İstediğiniz yere taşıyabilir ve sadeliği ve görsel çekiciliği koruyarak yanınızda bir dizi özellik getiriyor. Yapışkan Notlar'ı kullanmaya devam edecekseniz, bu kullanışlı ipuçları, her şeyden haberdar olmanıza yardımcı olur.

Sıradaki: Google Keep'i kullanıyor musunuz veya kullanmaya başlamak mı istiyorsunuz? İşte size kullanırken zaman kazandıracak 16 şaşırtıcı klavye kısayolu.