Windows 10'da Tam Ekran Optimizasyonu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10'unuzda oyun oynamayı seviyor musunuz? Sadece öldürmek üzereyken oyunda bir gecikme yaşamaktan nefret ediyor musunuz? Arkadaşlarımdan bazıları, Windows 10'da varsayılan olarak etkin olan yeni Kenarlıksız Görüntüleme Modunun gecikmelere neden olmasından şikayet ediyorlar.

Yeni Kenarlıksız Görüntüleme Modu, kullanıcıların en sevdikleri oyunları oynarken sekmeleri hızlı bir şekilde değiştirmelerini, performanslarını artırmalarını ve Focus Assist'i kolayca kullanmalarını sağlamak için Microsoft tarafından tasarlanmıştır. Eski Tam Ekran Özel Modunun yerini alır.

Oyun performansını artırmak yerine, birçok kullanıcı için FPS gecikmelerine neden olur. İroni mi? Tam Ekran Optimizasyonları adı verilen bir ayar bu yeni modu kontrol eder. Etkinleştirildiğinde, oyunlarınızın kenarlıksız bir tam ekran modunda çalıştığı karma görünümde açıldığını göreceksiniz. Ve sadece oyunlarla sınırlı değil, bir kaç Windows uygulamasıyla deneyimledim.

Nasıl devre dışı bırakabileceğinizi görelim.

1. Tam Ekran Optimizasyon Uygulamasını Devre Dışı Bırak

Bu yöntem, belirli bir oyun için Tam Ekran Optimizasyonunu devre dışı bırakmak için daha uygundur. CS: GO ve PUBG gibi FPS oyunları oynarken gecikme yaşayan Windows 10 kullanıcılarına öneririm. Bilgisayarınızın markasına ve modeline ve oyun ayarlarına bağlı olarak, söz konusu seçeneğin devre dışı bırakılması size sorunsuz bir deneyim sağlayabilir.

Masaüstünüzdeki Bilgisayarım'ı tıklatarak dosya gezginini başlatın veya CTRL + E klavye kısayoluna basın. Artık oyunun kurulu olduğu klasörü bulabilirsiniz. Varsayılan olarak, her zaman C sürücüsündedir, ancak yükleme sırasında farklı bir klasör seçmiş olabilirsiniz. Oyunun, başlatılan .exe dosyasını arayın.

Bunu Tencent'in PUBG'si için yapıyorum çünkü benim için doğru şekilde açılmıyor ve başaramıyor. Başlatıcı dosyasına sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin. Alternatif olarak, dosyanın özelliklerini getirmek için ALT + ENTER klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Uyumluluk sekmesine tıklayın ve tam ekran optimizasyonlarını devre dışı bırak onay kutusuna tıklayın. İşiniz bittiğinde Uygula ve Tamam'a tıklayın.

Birden fazla kullanıcı hesabıyla Windows 10 kullanıyorsanız ve tüm kullanıcılar için tam ekran optimizasyon ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, ardından Uyumluluk sekmesi altında, önce tüm kullanıcılar için ayarları değiştir seçeneğini tıklayın.

Şimdi, tam ekran optimizasyonlarını devre dışı bırak seçeneğini seçin ve tüm ayarları kaydedin.

Bunu, tam ekran modunda geciken ve sorunlara neden olan herhangi bir oyun için yapabilirsiniz. Gecikmenin, resmi Windows 10 mağazasından indirilmeyen ve yüklenmeyen uygulamalar için daha belirgin ve sık rapor edildiğine dikkat edin. Şimdi, oyunu açın ve hala gecikmeli olup olmadığınızı ve pencerenin özel bir tam ekran modunda açılıp açılmadığını kontrol edin.

Also on Guiding Tech
How to Sort Files in Windows 10 Numerically and By Size

Read More

2. Tüm Uygulamalar İçin Kayıt Defteri Düzenleyicisi

Her oyun için ayrı ayrı tam ekran optimizasyon ayarlarının değiştirilmesi zaman alıcı ve zahmetli olabilir. Sisteminizde kurulu tüm oyunlar için yapmak istiyorsanız, Kayıt Defteri Düzenleyicisi en iyi seçeneğinizdir.

Klavyenizdeki Windows düğmesine dokunun ve regedit arayın. Uygulamayı başlatmak için Kayıt Defteri Düzenleyicisi seçeneğine tıklayın.

Aşağıdaki klasör yapısını açarak kolayca bulabileceğiniz GameConfigStore dizesini aramanız gerekir.

Computer\HKEY_CURRENT_USER\System\GameConfigStore

Bir kez orada, GameDVR_FSEBehaviorMode adında bir DWORD girişi arıyorsunuz.

Burada, varsayılan değer '0' dır, bu da tam ekran optimizasyonlarının etkin olduğu anlamına gelir. Devre dışı bırakmak için girişi sağ tıklamanız ve Değiştir'i tıklamanız gerekir.

Açılan pencerede, Değer verisini '0' dan '2' ye değiştiriniz ve tamamladığınızda OK düğmesine basınız. Bu sistem genelinde tam ekran optimizasyon ayarlarınız için geçerli olmalı, böylece her oyun için manuel olarak yapmanız gerekmez.

Also on Guiding Tech
How to Fix the Black Folder Background Issue in Windows 10

Read More

3. Oyun çubuğunu ve Yakalamaları Devre Dışı Bırak

İşte Overwatch veya diğer yüksek performanslı oyunlarda sürekli kekemelikten bıkan oyuncular için bir püf noktası. Windows + I kısayoluna basarak veya arama çubuğunu kullanarak Windows Ayarlarını başlatın. Oyun üzerine tıklayın.

Oyun çubuğu altında, Oyun çubuğunu kullanarak Oyun klipleri, ekran görüntüleri ve yayın kaydetme seçeneğini devre dışı bırakmanız gerekir.

Oyundayken, oyun becerilerinizi başkalarıyla paylaşmak ve paylaşmak istemiyorsanız, arka plan kaydını da devre dışı bırakmalısınız. Yalnızca video kaydetmeniz veya ekran görüntüsü almanız gerektiğinde etkinleştirmelisiniz. İhtiyacımız olmayan veya istemediğimiz özellikler için neden değerli kaynakları israf ediyorsunuz?

Captures'ı tıklayın ve Arkaplan kaydı altında, 'Oyun oynarken arkaplanda kaydet' seçeneğinin işaretini kaldırın.

Oyunlar başlasın

Microsoft, hataları kabul etmesine ve Ekim güncellemesinde oyun ayarlarında bazı değişiklikler yapmasına rağmen, bazı kullanıcılar hala bu sorunla karşı karşıya. Bu özelliklerin devre dışı bırakılması, düşük özelliklere sahip bir makinede oyun çalıştırıyorsanız iyi bir fikirdir.

Ayarın etkinleştirilmesi, Windows Mağazası'ndan kullanılabilen programlar için işe yarayabilir. Bununla birlikte, birçoğu indirdiklerini başka bir yerden kullanıyor. Ve tam ekran optimizasyonunu zorlamak, yalnızca bu programların garip bir şekilde çalışmasına neden olur. Bu yüzden tamamen size kalmış – her uygulama için ayarı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak isteyip istemediğiniz.

Sıradaki: Oyunlar Windows 10'unuzda çok yer kaplıyor mu? Yeni oyunlar yüklerken nasıl değerli alan kazanacağınıza dair bir kılavuz.