WPA3, herkes için Wi-Fi'yi daha güvenli hale getiriyor … ama nasıl?

Yeni bir şerif şehre geldi ve sokaklar artık daha güvenli olacak. Sokaklar olarak, Wi-Fi bağlantıları kastediyoruz ve şerife WPA3 deniyor, bu da dünyanın her yerine yayılacak olan güvenli kablosuz bağlantı için yeni standart. Ama WPA3 ne anlama geliyor ve neden gelişi bu kadar önemli?

 • WikiPIT: teknik sorularınız cevaplandı
 • Dolaşım hakkında bilmek istediğiniz ancak sormaktan çok korktuğunuz her şey

Have you ever heard of OSIRIS?

“Evet, sahibim” veya “Bunu hiç duymadım” ı seçin.

VS

 • 715 OyOops! Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Yeniden yükleme yardımcı olabilir. Evet, var!
 • 3447 Oyları! Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Yeniden yükleme işe yarayabilir.

Atlamak:

 • WPA3 ne anlama geliyor?
 • WPA3'ün avantajları nelerdir?
 • Ne zaman kullanılabilir?

WPA3 ne anlama geliyor?

Eminim ki hepiniz en az bir kez bir Wi-Fi bağlantısı kullandınız. Akıllı telefonunuz, tabletiniz veya PC'nizle olsun: Bir Wi-Fi ağına bağlandıysanız, Wi-Fi Korumalı Erişim anlamına gelen WPA güvenlik protokolünü bilmeden kullandınız.

Bu protokol, iki cihazın (ideal olarak yönlendirici ve PC'niz veya akıllı telefonunuz) el sıkışmalarına izin vermek, kendilerini tanımak ve güvenli ve güvenli bir veri alışverişi başlatmak için gereklidir.

If you use the Wi-Fi connection you are already using the WPA protocol without knowing it. / © AndroidPIT

2004'ten beri, Wi-Fi üzerinden iki cihazı bağlamak için en yaygın olarak kullanılan sistem WPA2, WPA ve WEP standartlarının yerini alan ve verileri saklamak için bir AES şifreleme sistemi kullanan güvenlik protokolünün ikinci iterasyonu olmuştur. ağ üzerinden değiştirildi. Artan güvenliğe rağmen, WPA2 el sıkışma prosedürü 2017 yılında KRACK tipinin kaba kuvvet saldırılarına karşı savunmasız kaldı.

Wi-Fi cihazları için sertifikasyon kuruluşu olan Wi-Fi Alliance kısa bir süre önce WPA3'ü duyurdu. Bu yeni standart daha fazla güvenlik ve daha kolay bağlantı sağlayacaktır.

 • Akıllı telefonunuzdaki aylık güvenlik güncellemeleri nelerdir?

WPA3'ün avantajları nelerdir?

WPA3, WPA2'ye göre birçok güvenlik avantajı getirecektir, sadece bu değil. Üreticilerin WPA3 uyumlu olarak bir cihazın reklamını yapmak için gereken tüm özellikleri uygulaması gerekecek ve WPA2 cihazlarıyla uyumluluk devam edecektir.

Ortak Wi-Fi ağlarında daha fazla gizlilik

Günümüzün halka açık Wi-Fi bağlantılarının güvenliği bir felaket. Bir havaalanında, barda veya oteldeki açık bir ağa bağlanırsanız, sizi yönlendiriciye bağlamak için şifreleme sistemi kullanılmadığı için herhangi biri verilerinizi engelleyebilir.

WPA3, Wi-Fi CERTIFIED Enhanced Open ™ olarak adlandırılan bireysel veri şifrelemesi kullanarak sorunu çözmeye çalışacaktır. Açık bir Wi-Fi ağına bağlanırsanız, bağlanırken şifre girmemiş olsanız bile verileriniz şifrelenecektir. Bu, kamu ağlarını daha güvenli hale getirecektir.

 • Telefonunuzu güvenceye almak için yapabileceğiniz en iyi şey

IoT cihazları için basitleştirilmiş bağlantı

Wi-Fi SERTİFİKALI Easy Connect ™ ayrıca WPA3 ile birlikte gelir. Bu basitleştirilmiş bağlantı sistemi, sınırlı bir kullanıcı arayüzüne sahip veya Google Home veya Amazon Echo gibi görüntülü olmayan akıllı cihazlar için tasarlanmıştır.

Bu özelliğe sahip olan cihazlarda, akıllı telefonunuzu tarayarak bu cihazı kablosuz ağınıza şifrelemeden hızlıca bağlayabileceğiniz bir hızlı yanıt (QR) kodu olacaktır.

 • Google Home (Mini) hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Connecting devices similar to Google Home to Wi-Fi will be easier in the future. / © AndroidPIT

Kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma

Bir Wi-Fi şebekesine bağlandığınızda, yönlendirici ve akıllı telefonunuz, girdiğiniz şifrenin doğru olduğundan emin olmak ve bağlantı sırasında kullanılacak verileri şifrelemeye başlamak için bir el sıkışma prosedürü uygular.

WPA2 el sıkışması belirli saldırı türlerine karşı savunmasız olduğundan, WPA3 bunu düzeltmeye çalışacaktır. Kullanıcı çok zayıf bir şifre belirlemiş olsa bile, WPA3 standardı onu kaba kuvvet saldırılarından, yani şifreyi çeşitli girişimlerle tahmin etmeye çalışan saldırılardan korumaya özen gösterir.

WPA3 Kişisel ve Kurumsal

WPA3 protokolü iki farklı türe ayrılacaktır. WPA3 Personal olarak adlandırılan ilk, ev ağları için uygundur ve cihazlar arasındaki bağlantı için güvenli anahtarları seçmek için SAE (Eşitlik Eşzamanlı Doğrulama) sistemini kullanır. Bu sizi kaba kuvvet saldırılarından koruyacak bir protokoldür.

WPA3 Enterprise, hükümet kurumları, bankalar ve benzerleri gibi özellikle hassas veriler içeren ağlar için tasarlanmıştır. Protokol, 192-bit şifrelemeye eşit bir güvenlik sistemi sunuyor.

 • Çünkü gizlilik konusu önemlidir (sadece saklanacak bir şeyi olanlar için değil)

A post-it on the webcam is not enough to be completely safe. / © AndroidPIT

WPA3'ü ne zaman kullanabileceğim?

İlk cihazlar Wi-Fi Alliance tarafından onaylanmış olabilir ve Qualcomm gibi bazı üreticiler halihazırda uyumlu çipler oluşturuyorlar, ancak teoride bir yazılım güncellemesi WPA3'ü mevcut ürünlere getirebilmelidir. Bir donanım sertifikasyon yolundan tekrar geçmemiz gerekirse, mevcut ürünleri WPA3 desteği ile güncellendiğimizi görmemiz olası değildir, bu yüzden yeni ekipmanın piyasaya sürülme olasılığını daha fazla göreceğiz.

WPA3 ile uyumlu bir yönlendiriciye sahip olmakla birlikte, iyileştirmelerin tadını çıkarmak için aynı standartla uyumlu bir cihazı (akıllı telefon, tablet, PC …) kullanmanız gerekecektir. Aksi takdirde, WPA3 yönlendiricileri her iki bağlantı protokolünü aynı anda kabul ettiğinden, WPA2 tekrar kullanılacaktır.

Cihazların tümünün (veya çoğunun) WPA3 uyumlu olması yıllar alacaktır, ancak yeni standardın tanıtımı herkes için daha güvenli Wi-Fi bağlantıları ile bir gelecek sağlar.

Opinion by Luca ZaninelloI’ve always avoided public connections because of poor securityWhat do you think?50501 participant

Easy Connect ve WPA3 sayesinde hızlı bir şekilde bağlanabilen yeni akıllı ev cihazlarıyla ilgilenir misiniz?