Xiaomi Mi 5 Dokunmatik Ekran Yanıt Vermeyen Sorun ve İlgili Diğer Sorunlar

Muhtemelen duymadığınız en popüler Android cihaz üreticilerinden biri Xiaomi’dir. Bu yıl en iyi 5 akıllı telefon markasından biri olan şirket, ürünlerini çoğunlukla Çin ve Asya’daki çevrimiçi mağazalardan satıyor. En çok satan akıllı telefon modellerinden biri, bir Snapdragon 820 yonga setini ve 1080p çözünürlüğe sahip 5.15 inç IPS LCD ekranı spor yapan geçen yıl amiral gemisi modeli olan #Xiaomi # Mi5. Bu modeli popüler yapan şey, bütçeyi bilinçli tüketiciler için cazip hale getiren rekabetçi fiyatlandırmasıdır. Bu sağlam bir sanatçı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, yanıt vermeyecek Mi 5 dokunmatik ekran sorununu ve diğer ilgili sorunları ele alacağız.

Bir Xiaomi Mi 5 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

Mi 5 Dokunmatik Ekran Duyarlı Değil

Sorun: Mi5 telefonumla ilgili bir sorunum var. Üniteyi satın aldığımdan beri bir yıldan az. Sorun, slayt dokunuşlarına yanıt vermemesidir. Bir seçime dokunduğumda, yeşil renkle kutulu olacak ve seçimi açabilmesi için iki kez dokunmam gerekiyor. Yeni bir ünite satın almak veya dokunmatik ekranı değiştirmek yerine ünite problemini çözmenin kolay bir yolu olacağını umuyorum. Hemen cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Çözüm: Telefonunuza takılı bir ekran koruyucusu veya temperli cam var mı? Yüklü bir tane varsa, bu soruna neden olabilir. Önce bunu kaldırmayı deneyin, ardından sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Bu soruna neden olabilecek başka bir faktör, yüklemiş olabileceğiniz bir üçüncü taraf uygulamasıdır. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için telefonu Güvenli Modda başlatmanız gerekir.

    Telefonu açmak için güç düğmesini basılı tutun. “Xiaomi” logosu görüntülendiğinde, güç düğmesini bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra tuşunu basılı tutun. Ses kısma düğmesini basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli Mod göründüğünde Sesi kısma tuşunu bırakın.

Sorun bu modda mı oluşuyor? Başlamazsa, bu soruna hangi uygulamanın neden olduğunu bulmanız ve kaldırmanız gerekir.

Sorunun Güvenli Modda bile ortaya çıkması durumunda, bir sonraki adım fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlama yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklemeniz gerekir.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, bu zaten hatalı bir ekrandan kaynaklanmış olabilir. Bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

Mi 5 Şarj Etmiyor

Sorun: MI 5 cihazım bir yıldan daha eski. Telefonum şarj olmuyor. Son 2 gün önce akü kaybı nedeniyle kapanıyor ve son geceden şarj oluyor.

Dün gece tam gece şarj etmeyi bıraktım ve sabah telefonu başlattığınızda% 7 şarj ediyor. Ve şimdi telefon şarj olurken bile telefonun LED’i yanmadı. Telefonumu başlatamıyorum.

İlgili Sorun: Telefonum xiaomi mi5 32gb 3gb ram Android 7.0 Sorunum, telefonumu şarj edersem Ocak ayından beri şarj olmuyor. Şimdiden şarj almak için telefonumu her seferinde yeniden başlatmam gerekiyor. Herhangi bir öneriniz lütfen

İlgili Sorun: Xiaomi mi5 cihazım kapanıncaya kadar şarj olmuyor. Bir PC’ye veya diğer kablolarla bağlandığında bile şarj olmaz veya algılanmaz. Şarj etmeye başladığı tek durum cihazı yeniden başlattıktan sonra. Ve arada bir kez çıkarsam bile, geri taktığımda şarj etmeyi durduruyor, cihazı tekrar başlatmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim, cevabınızı bekliyoruz!

İlgili Sorun: USB kablosu Xiaomi MI5’e iyi takılmış. Cep telefonu kabloyu tespit ediyor. Şarj olurken gözlenen açık renkte değişiklik var. Ancak buna rağmen, şarj seviyesi çubuğundan şarj seviyesinin tükendiğini görebiliyorum. Cep telefonuna bağlanan USB kablo bağlantı noktası yavaş yavaş ısınır.

İlgili Sorun: merhaba, sadece ne yapmamız gerektiğini bilmek istiyorum. benim erkek arkadaşım xiaomi mobil aniden şarj durdu. bize ne önerirsin? Aslında o mobil cihazı sadece 4 ay önce satın aldı.

Çözüm: Bu durumda ilk olarak yapmak isteyeceğiniz şey, telefonun şarj bağlantı noktasında herhangi bir kir veya kir bulunmadığından emin olmaktır. Bu bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizleyin. Bu yapıldıktan sonra, telefonunuzu farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanarak şarj etmeyi deneyin. Telefon hala şarj olmuyorsa, bilgisayarın USB bağlantı noktasından şarj etmeyi deneyin. Bu şekilde şarj edilirse, şarj portunun pimlerinden biri arızalı olabilir. Bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

Bu soruna neden olabilecek bir diğer faktör de bir yazılım hatasıdır. Telefonunuzu kurtarma modunda başlatmayı deneyin, ardından buradan fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın. Bu yapıldıktan sonra telefonu şarj etmeyi deneyin.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Mi 5 Görüntülü Arama Sırasında Ses Yok

Sorun: İşim için bir uygulama kullanıyorum. Bir video görüşmesi uygulaması. Birini aradığımda ses yok. Diğer hattaki kişiyi duyamıyorum ya da tam tersi. Aynı zamanda tüm ses sistemimi de öldürüyor. Aramadan sonra müzik dinlemeye çalışıyorum ve hiçbir şey duyamıyorum. Sanki tüm sesim sessiz durumda. Yeniden başlattığımda telefonumun sesi geri döndü.

Çözüm: Facebook Messenger uygulamasını kullanarak video görüşmesi yapmayı deneyin. Sorun oluşmazsa, kullandığınız uygulama soruna neden oluyor demektir. Uygulamayı kaldırmayı ve ardından Google Play Store’dan yeni bir sürüm indirmeyi deneyin. Hala çalışmıyorsa, bu sorunla ilgili olarak uygulama geliştiricisine başvurmanız gerekir.

Sorunun Facebook Messenger uygulamasını kullansanız bile oluşması bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm.

Mi 5 Video Konferans Sırasında Ses Yok

Sorun: Merhaba millet, MIUI Global 8.2 için yeni güncellenmiş bir xiaomi mi 5 var | kararlı 8.2.2.0 (NAAMIEB) ve konuşmacılarla bazı sorunlar yaşıyorum. Hangs Out veya Duo veya başka bir uygulama aracılığıyla video konferans yapmaya çalıştığımda hiçbir şey duyamıyorum.

Bundan sonra telefon görüşmesi yaparsam, hiçbir şey duyamıyorum. Bu yüzden telefonu yeniden başlatmam ve yeni bir video konferans görüşmesi yapmaya çalışana kadar bir süre daha çalışmaya başlamam gerekiyor. Bir telefonun donanım sıfırlaması yaptım ve aynı önerilen romu (https://en.miui.com/a-232.html) yükledim ama yine de aynı sorunları. Bana yardım edebilir misin lütfen? Çok teşekkürler. Saygılarımla

Çözüm: Birçok kişi aynı sorunu video görüşmesi sırasında sesin duyulmadığı bir yerde yaşıyor. Bu, gelecekteki bir güncellemede çözülmesi gereken yeni yazılımdaki bir hatadan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Bu arada, telefonunuzu ürün yazılımının eski bir sürümünü yanıp sönmeyi düşünebilirsiniz.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.