Yaz günlerinde akıllı telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

Yaz zamanı geldi! Sıcak havalarda ve yaz tatilinde bile akıllı telefon her zaman yanınızda. Fakat güneş gökyüzünden uçtuğunda ve ayaklarınız sıcak kumdan karıştığında gizlenen tehlikeler var. Bu yazıda, akıllı telefonunuzu yaz aylarında güvenle nasıl kullanabileceğiniz konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

  • Kış geliyor: Akıllı telefonunuzu soğuktan koruma
  • 2018'in en iyi Android telefonları: Yıl ortası top seçimimiz

I don’t know what ransomware is.Is this also the case for you?505012552 participants

1. yüksek ısı kaçının

Kışın, soğuk, akıllı telefonunuzun en büyük düşmanıdır ve yaz aylarında, bu ısıdır. Telefonunuz çok ısınırsa, ilk önce birçok cihaz kapanmış olsa bile, onarılamayacak şekilde hasar görebilir. Güneş, akıllı telefona saatlerce vurduğunda pil ve ekran özellikle tehdit edilir. Aracınız yanan güneşte oturduğunda aracın sıcaklığının 100 dereceye veya daha fazla yükselmesi riski de yüksektir. Bu nedenle, akıllı telefonunuzun sıcağı içinde oturmasına izin vermediğinizden emin olun.

Heat and smartphones don’t go together. / © AndroidPIT

2. Doğru şekilde soğutun

Akıllı telefon çok ısınırsa, dikkatli olmanız gerekir çünkü soğutulduğunda ölümcül hatalar yapabilirsiniz. Akıllı telefonunuzu hiç bir zaman buzdolabına veya dondurucuya yerleştirmeyin, en hızlı şekilde soğumasına rağmen. Yoğuşma hasarı çok büyüktür ve don bir cihaz için de iyi değildir.

Akıllı telefonu kapatabilir, gölgede bırakabilir ve sonuçta meydana gelebilecek hasar riskinden kaçınmak için yavaşça soğumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, telefonunuzu soğurken şarj etmemelisiniz, çünkü batarya çok ısınmışsa, daha fazla şarj olması nedeniyle stres altında olmamalıdır.

3. Doğru dava

Kapaklar bir akıllı telefonun hasar görmesini önlemek için son derece kullanışlıdır ve bu tartışmasızdır. Ama gerçekten çok sıcak olduğunda, onlar da bir sorun olabilir. Çok sıcak olan giysiler gibi, akıllı telefonun arkadan ısıyı düzgün bir şekilde iletmesini de engeller. Bu özellikle kalın plastik kapaklarla tehlikeye girer.

Yaz sıcağında kullanım için daha uygun kapaklar da vardır. Örneğin, yalnızca akıllı telefonun çerçevesini kapatan, ancak arkanızı serbest bırakan ve akıllı telefonu serin tutan başka durumlar da vardır. Kumaştan veya neoprenden yapılan kılıflar, akıllı telefona daha az dayanıklıdır.

Waterproof smartphones offer some basic protection. / © AndroidPIT

4. Su geçirmez her zaman su geçirmez anlamına gelmez

Birçok akıllı telefon şu anda su geçirmez ve IP67 veya IP68 sertifikalıdır. Bu belirli bir güvenlik derecesi sağladığı için iyidir, ancak bazı sınırlamalar olduğundan daha yakından bakmaya değer. Bu koruma sınıfları, bir akıllı telefonun okyanusun dibine daldığı anlamına gelmez. Bir buçuk metre ve 30 dakika sınırlamalar, çünkü garantili koruma bundan daha ileri gitmiyor.

Ayrıca, mühürlü akıllı telefonlar genellikle tatlı su için “su” terimini kullanırlar. Bu nedenle deniz suyundaki bir banyo sabunlu sularda duş gibi bir güvensizlik ya da bir yumurtanın içinde bir banyo gibi güvensizdir. Telefonunuzun neye sıçradığı konusunda dikkatli olun – ya da sadece ıslanmasına izin vermeyin.

Ancak su geçirmez olmayan hala akıllı telefonlar var. Su söz konusu olduğunda, bu cihazlar güvenli bir mesafede veya su geçirmez bir durumda tutulmalıdır. Birkaç dolar karşılığında böyle bir dava satın alabilirsiniz. Bir plastik torba veya bir fermuarlı çanta da acil bir çözümdür.

An affordable case can protect your phone effectively. / © Amazon

5. Akıllı telefonlar plaj oyuncakları değildir

Akıllı telefonunuzu kuma koymayın. Birçok akıllı telefon artık toza karşı dayanıklıdır, bu nedenle telefonunuzdaki her oluk, kriko ve boşlukta olmasına rağmen, kendi başına problemli olmasına rağmen, kum içeriye tamamen nüfuz edemez. Kum ayrıca telefonunuzu kötü çiziklere çok hızlı bir şekilde veren zımpara kağıdı gibi davranacaktır. Telefonunuzu kuma koymayın!

Eğer kum ile ilgili bir sorun varsa, o zaman özellikle sıkıştırılmış hava ile değil, çatlak ve deliklerden kum üflemeye çalışırken hata yapmayın. Bunu yaparsanız, kum cihaza daha derin basılacaktır. Temizlik, ince bir fırça ile daha iyi ve daha yumuşak çalışır. Bu arada, yukarıdaki gibi su geçirmez bir çanta da akıllı telefonunuzu kumdan uzak tutacaktır.

Ancak tatildeyken akıllı telefonunuzu yanınızda götürmemeniz iyi bir fikir olabilir. Belki de otel odanızda (elbette kasada) bırakmak daha iyi bir fikirdir, çünkü kapatmanız çok rahatlatıcı olabilir.

Akıllı telefonunuzu yaz aylarında korumak için daha fazla ipucu ve püf noktası var mı?