Yazılım Güncellemesinden Sonra Çözülen Samsung Galaxy S9 Nem Tespit Hatası

#Samsung #Galaxy # S9, bu yıl piyasaya sürülen Güney Koreli şirketin mevcut amiral gemisi telefonu. Telefon, geçen yılki S8 cihazına benzer bir tasarıma sahip. Parlak alüminyum çerçeve üzerinde 5.8 inç Super AMOLED ekrana sahiptir. Telefonun IP68 sertifikası vardır, bu da belirli bir dereceye kadar su geçirmez ve toz geçirmezdir. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, yazılım güncelleme sorunu ve diğer ilgili sorunlardan sonra Galaxy S9 nem algılandı hatasını ele alacağız.

Samsung Galaxy S9 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

Yazılım Güncellemesinden Sonra S9 Nem Tespit Hatası

Sorun: Samsung S9’um var ve yaklaşık 2 aydır telefonun su geçirmez olduğuna inanmıyorum, bu yüzden telefonumu ıslatmamaya çalışıyorum. Ama telefonum daha yeni bir sürüme güncellendikten sonra tuhaf bir nedenden dolayı “nem algılandı” mesajını almaya başladım Bazı YouTube videolarını izledim ve temizlik portunu pamukla bilgilendirdim, hiçbir şey olmuyor, farklı bir şarj cihazı kullanarak çalışmaya başladı. süre ama sonra msg yeniden görünür … Ben işe yaramadı apps ayarında net usb önbellek yaptım Ayrıca telefonumu fabrika ayarlarına sıfırlamaya çalıştım ama sonra yeni güncelleme hala telefonda ve hata msg almaya devam etti … telefonu kapatıyorum ve şarj olduğunu fark ediyorum ve diğer zamanlarda şarj cihazını takıp bırakacağımı fark ettim ve birkaç dakika işittikten sonra bip sesi “nem algılandı” bir süre sonra ekranda yanıp sönebilir sadece durur ve şarj olur … Birkaç kaynak yaptıktan sonra telefonu güvenli modda şarj etmeye çalışmamı söyleyen bir video buldum ve denedim ve işe yarıyor msj bir süredir yok. ama güvenli modda hiçbir şey alamıyorum, msg hiçbir şey … Ne yapmalıyım.

Çözüm: Bu özel hata mesajını telefonunuza aldığınızda, bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun şarj bağlantı noktasının kuru olduğundan emin olmaktır. Şarj portundaki nem varlığını gidermek için mini vakum veya saç kurutma makinesi kullanın. Zaten kuruysa ve sorun devam ederse, telefon verilerinizi yedeklemeniz ve telefonu kurtarma modunda başlatmanız gerekir. Buradan telefonun önbellek bölümünü silmeli ve bunu fabrika ayarlarına sıfırlama ile takip etmelisiniz.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Samsung Logosunu Gösterdikten Sonra S9 Kapatılıyor

Sorun: Hey oradaki! Cihazım kapandı ve daha sonra şarj cihazıma bağladım. Başarılı bir şekilde% 82’ye kadar şarj edildi ve ne zaman açtım … samsung logosu ekranda göster ama sonra aniden telefonum tekrar kapandı. Birkaç günden bu yana ekranda “işlem sistemi yanıt vermiyor… .. kapatmak istiyor musunuz?” Şeklinde bir bildirim görüntülenir. Sonra ok düğmesine basın. Ama şimdi dün geceden beri telefonu açmaya çalışıyordum ama açılmıyor. Sorun, telefonumun başladığı gibi kapanması. Pil şimdi% 88 olmasına rağmen. Yukarıdaki önyükleme işlemlerini de denedim, ancak yine de cihazla aynı şey oluyor. Lütfen bana yardım et

Çözüm: Bu sorunu çözmenin en iyi yolu önce telefonun microSD kartını (takılıysa) çıkarmak ve ardından cihazı Güvenli Modda başlatmayı denemektir. Telefonu herhangi bir sorun yaşamadan bu modda başlatabilirseniz, sorun büyük olasılıkla indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanır. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın. Sorunun bu modda devam etmesi durumunda, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmak için kurtarma modunda fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerekir. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

S9 Düşmeden Sonra Yanıt Vermiyor

Sorun: Merhaba, bugün Samsung S9’um 2 ila 3 fit yükseklikten düştü. herhangi bir çizik veya çatlak veya hasar yok ama ben şarj koymak için çalışmıştı ama onun şarj çalışmayı durdurdu. tüm tuşlara bastıktan sonra bile cihazdan yanıt gelmiyor. Sorunun ne olacağını bilebilir miyim ve lütfen çözmek için yardım edin. Yardım için teşekkürler.

Çözüm: Sorunun, damladan zarar gören bir donanım bileşeninden kaynaklanması muhtemeldir. Şu anda yapmanız gereken, bir duvar şarj cihazı ile telefonu 20 dakika şarj etmeye çalışmaktır. Bu şekilde, sorunun sadece boşalmış bir pilden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edebilirsiniz. Pilin şarjı yeterli olduğunda, hem güç hem de ses azaltma düğmelerini basılı tutarak telefonu açmayı deneyin. Sorun devam ederse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

S9 Hızlı Şarj Çalışmıyor

Sorun: Hızlı şarj çalışmıyor. S9’um için şarj cihazı ve kablo kullanırsam, iyi çalışır, araç şarj cihazı, ince, güç bankası… hızlı şarj etmeye başlar ve 15 saniye içinde düzenli şarja geçer. Kablo ve güç bankası telefonumla iyi çalıştı. Fabrika ayarlarına sıfırlama dışında yukarıda belirtilen tüm adımları denedim, bu yeni bir telefon !!

Çözüm: Bu durumda yapmak isteyeceğiniz ilk şey, telefonun hızlı şarj ayarının etkin olduğundan emin olmaktır.

    Ayarlar uygulamasını açın. Cihaz bakımı’na dokunun. Pil’e dokunun. Sağ üst taraftaki Diğer seçenekler’e (üç nokta simgesi) dokunun.

Zaten açıksa ve sorun devam ederse, aşağıda listelenen ek adımlarla devam edin.

    Telefonu kullanmadığınızda şarj etmeyi deneyin ve ekranın kapalı olduğundan emin olun. Farklı bir Samsung USB kablosu ve adaptif hızlı şarj cihazı kullanmayı deneyin. Telefon Güvenli Modda başlatıldığında sorunun oluşup oluşmadığını kontrol edin. Yoksa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bu uygulamanın ne olduğunu öğrenin ve kaldırın. Son çare olarak telefon verilerinizi yedekleyebilir ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.