Yeni akıllı telefonunuzda devre dışı bırakmak için 6 sözde özellik

Böylece yeni bir akıllı telefona sahip oldunuz ve göz açıp kapayana kadar en sevdiğiniz uygulamaları ve servisleri zaten kurdunuz. Ancak aygıtı doğru yapılandırdığınızdan emin misiniz? Bir bakalım!

  Android telefon ilk defa nasıl kurulur? APK dosyası nedir ve nasıl kurulur?

Bu makaledeki öğelere, her kullanıcının uyması gereken kesin kurallar gibi davranılmamalıdır. Alışkanlıklarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak bu özellikleri devre dışı bırakıp bırakmamayı seçebilirsiniz. Bu Android’in güzelliği: seçim sizin.

Atlamak:

  Telefonunuzu hızlandırın Bloatware’i kaldırın Gizlilik ve güvenlik

Optimizasyon ve akışkanlık

Hepimiz uygulamaları hızlı bir şekilde yükleyen ve maksimum pil ömrü sunan ultra hızlı bir akıllı telefon istiyoruz. Bazılarınız diğerlerine göre (güçlü bir akıllı telefonunuz varsa) bir avantaja sahip olacak, diğerleri ise daha fazla zorluk çekecektir. Her iki durumda da, temel sorunlardan kaçınmak için birkaç basit adımı uygulamanız önerilir.

1. Otomatik parlaklık ve pil ömrünü etkileyen diğer özellikler

Birçok üretici otomatik veya ‘uyarlanabilir’ parlaklık sistemi sunar. Akıllı telefon ortamın ışık seviyesini algılar ve ekranını uyarlayarak okunması rahat olur. Bu övgüye değer bir fikir, ancak uygulama çoğu zaman hayal kırıklığı yaratıyor, çünkü aydınlatma eşiği ihtiyacınız olandan daha yüksek olabilir. Parlaklık, enerji demektir ve tüketim artacaktır – piliniz sonuçta parasını ödüyor. Kısacası, otomatik parlaklığı kapatın ve kendiniz kalibre edin. Bundan daha fazla pil ömrü elde edersiniz.

Ekran, akıllı telefonunuzun özerkliğini en fazla etkileyen unsurdur, bu nedenle bir şeyin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için ekran seçeneklerinizi inceleyerek kaybedecek hiçbir şeyiniz kalmaz. Bu elbette sizin kullanımınıza ve alışkanlıklarınıza bağlıdır, ancak çoğu durumda ekranı bir dakikadan daha uzun süre açık tutmanın anlamı yoktur.

  Herhangi bir Android telefonda pil ömrünü uzatmak için 1 numaralı sır

AndroidPIT root flash recovery mode fastboot 1007 gears

2. İşe yaramaz ve hantal bloatware

Akıllı telefonunuz muhtemelen kullanmadığınız veya ilginizi çekmeyen en az bir uygulama içeriyor. Google hizmeti (örneğin Duo), operatörünüz tarafından önceden yüklenmiş bir uygulama, üreticiden bir uygulama veya sponsorlu bir uygulama olsun. Bu uygulamalar yalnızca yer kaplamakla kalmaz, aynı zamanda arka planda da çalışabilir. Çoğu durumda, silinebilirler (ve onları silmeniz daha iyi olur).

  Bloatware ve önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır

Bir kere ve herkes için diyelim: Kural olarak Google uygulamaları silinemez (en azından hacklemeden). Üreticiler tarafından önceden yüklenmiş olan bazı uygulamalar da kaldırılamaz. Peki ne yapmalı? Bunları basitçe devre dışı bırakabilirsiniz: sadece sistemde daha az yer kaplayacaklar değil, aynı zamanda sizi rahatsız etmeyecekler. Bunu yapmak için, Ayarlar’a gidin, uygulamaların listesini bulun ve aradığınızı bulmak için arama yapın.

Tarafından görüşBenoit PepicqBazı Google uygulamaları dışında, önceden yüklenmiş uygulamaları kullanmam.What do you think?5050458 katılımcı

3. Animasyonlar ve geçişler

Akıllı telefonunuz çok güçlü değilse, daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz. Günlük olarak size yardımcı olabilecek küçük bir numara var: geçişleri ve animasyonları devre dışı bırakmak. Daha açık olmak gerekirse, bunlar bir ekrandan veya uygulamadan diğerine geçtiğinizde gördüğünüz etkilerdir: bunlar güzel olabilir, ancak gereksizdir. Bunları devre dışı bırakırsanız, geçişler daha hızlı olur.

Tek yapmanız gereken geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek. Bunu yaptıktan sonra, Geliştirici seçenekleri menüsünü ve ‘Pencere animasyon ölçeğini’, ‘Geçiş animasyonu ölçeğini’ ve ‘Animasyon süresi ölçeğini’ bulacaksınız. Bunu yaptıktan sonra azaltmanız (örneğin 0,5’e kadar) veya devre dışı bırakmanız gerekir.

Kullanıcı deneyimi

Akıllı telefonunuzda sahip olduğunuz deneyim, bazıları oldukça öznel olabilen birçok öğeye bağlıdır. Bazı şeyler günlük olarak acı verici olabilir, bu nedenle belki aşağıdaki noktalardan bazıları sizin için yararlı olacaktır.

4. Titreşimler ve sesler

Titreşimler ve sesler, fiziksel bir düğmenin tepkisini taklit etmeye yöneliktir, ancak pratikte genellikle oldukça rahatsız edicidir. Daha da kötüsü, cihazınızın özerkliğini etkiler. Bu nedenle, bu özelliğin sizin için gerçekten değerli olup olmadığını kendinize sormalısınız. Böyle değilse, devre dışı bırakmanız gerekir:

Sesleri ve titreşimleri devre dışı bırakmak için:

  Ayarlar> Ses ve bildirimler bölümüne gidin. Bu menüye girdikten sonra, her şeyi devre dışı bırakabilirsiniz: Tuş takımı sesleri, Ekran kilitleme sesleri, Sesleri şarj etme, Dokunma sesleri, Dokunulduğunda titreş, vb.

Lütfen dikkat: Akıllı telefon çok fazla dokunma gücü olmayan yaşlı bir kişi tarafından kullanılıyorsa, ekranı daha iyi hissetmeleri için titreşimi açık bırakmanız önerilir.

Gizlilik ve gizlilik

Kullanıcı gizliliği, bu yıl teknoloji dünyasında birçok başlık yarattı. Cambridge Analytica davası Facebook’u ön plana çıkardı (iş modelinin eleştirilmesi ve bazı uygulamaların ortaya çıkması nedeniyle) ve teknolojideki diğer büyük isimler, kullanıcının gizliliği için daha net şartlar ve koşullar sağlayarak hızla takip etti.

5. Facebook’u silin

Facebook uygulaması birçok telefona önceden kurulmuş olarak geliyor, ancak çok ünlü bir veri birikimi (kişisel verileriniz, aynı zamanda hücresel verileriniz) ve akıllı telefon kaynakları. Kaldırılması akıllı telefonunuzu hızlandıracak ve cihazınızın performansını artıracaktır. Bilim adamları, sosyal medyadan kaçınmanın sizi daha mutlu ve daha az yalnız hissetmenizi sağlayacağını bile iddia ediyorlar.

  Şimdi tam zamanı: Bir Facebook hesabını kalıcı olarak silme

AndroidPIT shutterstock 558278971 Facebook

Facebook’u akıllı telefonunuzda kullanmak isteseniz bile, resmi Facebook uygulamasından daha etkili yapmanın yolları var. Android için bu en iyi Facebook alternatiflerini deneyin.

6. Reklamlar için kişiselleştirme

Elbette, Google sizi daha iyi tanımak için özel verilerinizi kullanır, bu da sizi reklamlarla hedeflemesini sağlar. Google’ı telefonunuzda kabul ederek, oyunun kurallarını kabul etmiş olursunuz: çeşitli hizmetleri ve uygulamaları aracılığıyla sizinle ilgili bilgi alır. Bu konuda fazla bir şey yapamazsınız (Google’ı boykot etmediğiniz sürece), ancak uygulamaların reklam kimliğinizi kullanıp kullanmayacağına karar verebilirsiniz. Bu seçeneği devre dışı bırakmaya karar verirseniz, Google size hedeflenmiş reklamlar sunamaz (ancak yine de size reklam göndermeye devam ederler).

Bunu yapmak için, Ayarlar’a gidip Google menüsünde arama yapmanız yeterlidir. Ardından ‘Reklamlar’ı bulacaksınız ve orada hangi uygulamaların profil oluşturmak ve özel reklamlar yayınlamak için reklam kimliğinizi kullanabileceğini belirleyebilirsiniz. Elbette, hedeflenmiş reklamları görmek istiyorsanız bu seçeneği etkin bırakmak daha iyidir, ancak Google’ın sizinle ilgili bilgi edinmesini engellemeyeceksiniz.

  Telefonunuzu kendi tarzınıza göre özelleştirmek için en iyi uygulamalar

AndroidPIT google is evil 2

Yeni bir akıllı telefon aldığınızda bu özellikleri devre dışı bırakır mısınız? Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin!