Yeni akıllı telefonunuzun ayarlarında değiştirebileceğiniz 5 şey

Yeni bir akıllı telefonu ilk kez kullanmak, heyecan ve sabırsızlığın bir karışımı. Her şey sürpriz, özellikle alışkın olduğunuzdan tamamen farklı bir arayüze sahip bir üreticiye geçtiyseniz. Bununla birlikte, bu küçük sürprizler, yeni özelliklerin hayranı değilseniz, hızla hayal kırıklığına ve can sıkıcı duruma dönüşebilir. Bu yüzden size bizi çıldırtan beş hisse senedi seçeneğini nasıl devre dışı bırakacağınızı göstereceğiz.

  Geliştirici seçenekleri ipuçları ve püf noktaları: Android’ten en iyi şekilde yararlanın Android akıllı telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması

1. Dokunma tepkisi seslerini ve titreşimlerini devre dışı bırakın

Bir akıllı telefonu ilk kez kullanırken, dokunsal geribildirimden daha az hoşlandığım birkaç şey var. Gerçek bir düğmenin tepkisini taklit eden titreşimler ve sesler benim zevkime göre değil, bu yüzden her zaman ilk kapattığım şey bu. Zayıf taklit fiziksel düğmelere basmanın yanı sıra, aslında yaptığı tek şey boşa harcanıyor. Dokunma yanıtının seslerini ve titreşimlerini durdurmak için:

  Ayarlar> Sesler ve Titreşim> Diğer sesler veya Sistem bölümüne gidin. Bir kere devre dışı bırakabilirsiniz: klavye sesleri, ekran kilidi sesleri, şarj sesleri, dokunma sesleri, dokunma titreşimi, vb.

AndroidPIT huawei mate 20 pro front

Not: Akıllı telefon, keskin bir dokunma hissi olmayan yaşlı bir kişi tarafından kullanılacaksa, titreşimin aktif bırakılması önerilir, bu yüzden ekrana dokunulduğunda bunu söylemek daha kolaydır.

2. Yazarken klavye titreşimini devre dışı bırakın

Tamam, sistemdeki tüm dokunma geri bildirimlerini devre dışı bıraktın, bu yüzden yazarken neden titriyor? Klavyenin kendine ait bir fikri var. Klavye titreşimlerini devre dışı bırakmak için, klavyeyi kendiniz takmış olduğunuz bir ya da bir tane kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmek zorundasınız.

  Ayarlar> Dil ve giriş> Sanal klavye’ye gidin. Not: Samsung telefonlar gibi bazı cihazlarda, Dil ve giriş Genel Yönetim menüsünde bulunabilir. Klavyenizi seçin. Tercihlerde, ‘Klavye sesi’ ve ‘Klavye titreşimi’ özelliğini devre dışı bırakın.

AndroidPIT keyboard fleksy hero 2

3. Otomatik düzeltmeyi düzeltin

Çoğu zaman otomatik olarak düzeltme, size yardımcı olmaktan daha çok sizi engeller. Telefonunuz yazarken kelimeler önerdiğinde harikadır, ancak bunları her zaman değiştirmeye veya düzeltmeye çalıştığında değil. Çoğu telefonda otomatik olarak düzeltilen stok oldukça agresif, bu nedenle hemen devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

  Ayarlar> Dil ve giriş> Sanal klavye seçeneğine gidin. Kullanmakta olduğunuz klavyeyi seçin. Klavye ayarlarında ‘Metin Düzeltme’ ye basın. ‘Otomatik değiştir’ yazan seçeneği devre dışı bırakın.

4. Kullanmadığınız önceden yüklenmiş tüm uygulamaları devre dışı bırakın

Bazı üreticiler cihazlarını kendi uygulamalarıyla yüklüyorlar. Ancak, bu hizmetleri veya uygulamaları hiçbir zaman kullanamazsınız; sizi değerli yer ve kaynakları alan bir sürü uygulama ile bırakabilirsiniz.

Her üretici uygulaması güncellemeler alacaktır ve hatta bazıları sizin bilginiz olmadan arka planda çalışıyor olabilir. Bunları tamamen kaldıramazsınız (telefonunuz köklü değilse), ancak bunları hazırda bekletme moduna alabilirsiniz.

Önceden yüklenmiş uygulamaları devre dışı bırakmayla ilgili bir makalemiz var, ancak size buradaki ana adımlara kısa bir genel bakış sunacağım:

  Ayarlar> Uygulamalar seçeneğine gidin Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı seçin (Google hizmetleri veya uygulama çekmecesinde bulunmayan diğer uygulamalar gibi yapısal uygulamalardan kaçının). Uygulama bilgisinde, Devre Dışı Bırak düğmesini bulacaksınız. İsterseniz bildirimleri Devre Dışı Bırakmayı da seçebilirsiniz.

AndroidPIT new apps 3

5. Önyükleme animasyonunu kapatın

Her akıllı telefon, cihaz açıldığında çalan küçük bir canlandırma özelliğine sahiptir – bazılarına jingle veya klişe başlangıç ezgileri eşlik eder. Evdeyseniz, o zaman önemli değil, ancak telefonunuzu genel olarak yeniden başlatıyorsanız, biraz utanç verici olabilir. Önyükleme sesini devre dışı bırakın, bu nedenle aşağıdaki adımları izleyerek “Hello Moto” veya benzerlerini dinlemek zorunda kalmazsınız:

  Ayarlar> Sesler bölümüne gidin Üreticiye bağlı olarak, devre dışı bırakmanız gereken farklı seçenekler olacaktır. Motorola için buna ‘Sesi Açma’ ve Huawei / Honor ‘Sesi Açma’ adı verilir. Samsung kullanıcıları için o kadar kolay değil, ancak birkaç seçeneğimiz var. Kök olmayan kullanıcılar için, yeniden başlatmadan veya kapatmadan önce cihazınızı sessiz moda getirin. Ayrıca, tüm sesleri Ayarlar> Erişilebilirlik> İşitme bölümünden de devre dışı bırakabilirsiniz. Kök kullanıcılar için, ses dosyalarını güç açmak için System Etc PowerOn.wav ve kapatma için System Media Audio ui shutdown.ogg öğelerinde silebilirsiniz.

Bonus: Zil seslerini değiştirme

Polifonik zil sesleri olan ilk telefonlar çıktığında, bir zil sesini seçmek genellikle öğleden sonraları süren zorlu ve önemli bir karardı. Şimdi, çoğumuz buna bile dikkat etmiyoruz, ancak ilgileniyorsanız birçok kişiselleştirme seçeneği var. En sevdiğiniz şarkıyı bile zil sesini bile yapabilirsiniz.

  Herhangi bir sesi zil sesinize nasıl dönüştürebilirsiniz?

Zil sesini değiştirmemeyi tercih ederseniz, telefonunuz aynı üreticiden herhangi biri gibi ses çıkarır. Bu yüzden, özellikle bir iPhone’unuz varsa, sizi yeni bir şey bulmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Biraz kişiliği ve tarzı olan bir şey arayın.

Tarafından görüşLuis OrtegaYeni bir telefonu zevkime göre en kısa sürede kişiselleştirmeyi seviyorum.What do you think?5050206 katılımcı

Yeni bir telefon aldığınızda otomatik olarak devre dışı bıraktığınız başka bir şey var mı? Yorumlarda bize bildirin.