Yeni Android telefonunuzla yapmanız gereken ilk şeyler

Yeni Android cihazınızı paketinden kaldırdınız ve parlıyor oluyorsunuz. Belki elleriniz önceden titremektedir. Ağzınız kurur ve öğrenciler genişler.

Tamam, belki o kadar da heyecanlı değilsiniz, ancak yeni bir telefon kesinlikle kutlamaya neden oluyor. Sırada ne geliyor?

Android'i bu kadar uyarlanabilir ve güçlü yapan özelleştirme, başta biraz korkutucu hale getiren şey. Nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir!

İşte her Android kullanıcısı kutudan çıkardığında telefonlarıyla yapmaları gereken ilk şeylerden bazıları. Bu küçük egzersizler, günden itibaren cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Cihazınızı kontrol edin

Her şeyden önce, elinizde neyi tuttuğunuzu gerçekten takdir etmek için bir dakikanızı ayırın. Artık şaşırtıcı derecede fütüristik olan bir taşınabilir aygıtın sahibi sizsiniz, hiçbir bilimkurgu yazarı bunun gelip gelmediğini görüyor. Ekranına doğru yerlerde dokunduğunuzda, pizza ön kapınıza gelecektir. Ya da Fas'taki bir adam seninle konuşmaya başlayacak. Ya da mukavva kutularına atlayan kedilerin videoları oynatılır. Bu küçücük ekranın tümüyle güçlü Tanrı'sın.

Bütün bu gücün kafana girmesine izin verme. Şiddetini, cihazınızın doğru tüm parçaları ile birlikte geldiğinden emin olmak için yeterince uzun tutmanız gerekir.

Telefonunuzun tüm paketini gezin ve her şeyin kaynağına kavuşun. Herhangi bir garanti bilgisini gözden geçirin ve ekstralar hakkında not alın. Bazı Android telefonlar bir sökme aracı ile gelir; bu nedenle, pili değiştirmek (çıkartılabilir bir telefonla birkaç telefonunuzdan birine sahipseniz) veya yeni bir SIM kart takmak istiyorsanız, telefonu dışarı atmamaya dikkat edin. Muhtemelen bir şarj cihazınız ve hatta şık bir kulaklık setiniz var.

Veri indirmeye hazırlanma

Pili şarj etmek için telefonu takın. Önümüzdeki birkaç saat boyunca yeni oyuncağınızla oynamak istiyorsunuz ve önemli bir sürecin tam ortasında onun üzerinde ölmesini istemiyorsunuz.

Ayrıca, mümkünse bir kablosuz ağa bağlanmak isteyeceksinizdir. Hepimizin sınırsız veri yoktur ve neredeyse kesinlikle telefonunuzla ilk gününüzde çok şey indirirsiniz. Aylık limiti hemen yemeye başlamak iyi bir fikir olmayabilir.

Google'da oturum açın ve sihirli akışın sağlanmasına izin verin

#gallery-4 {
margin: auto;
}
#gallery-4 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 50%;
}
#gallery-4 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-4 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Cihazınızı ilk kez açtığınızda, bir kurulum süreci boyunca size yol gösterecektir. Size yapmanızı isteyeceği ilk şeylerden biri Google hesabınıza giriş yapmaktır.

İsterseniz bu adımı atlayabilirsiniz, ancak bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Google'a giriş yapmak, cihazınızı bir ton başka hizmetle bağlar ve bu, telefonunuzu kişiselleştirmenin ilk adımıdır. Bu hesabı etkinleştirdiğinizde, e-postalarınızı, takviminizi ve kişiler listenizi otomatik olarak ayarlayacaksınız ve telefonunuzu kimliğinizi cihazlar arasında senkronize edebilecek şekilde hazırlayacaktır. Play mağazası için de gereklidir.

Daha önce bir Android cihazı sahibi olduysanız, o zaman bir sihire tanık olacaksınız. Google hesabınıza girdikten sonra, telefonunuz Google Play Store'a bağlanır ve tüm eski uygulamalarınızı indirmeye çalışır. Gözlerinizin önünde bu stok cihazı eski telefonunuzun daha hızlı, şık bir versiyonuna dönüşecek.

Blatware'i devre dışı bırak

#gallery-5 {
margin: auto;
}
#gallery-5 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 33%;
}
#gallery-5 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-5 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Telefonunuz büyük olasılıkla üreticiden veya operatör tarafından önceden kurulmuş birkaç uygulamayla birlikte geldi (istemediğiniz ve kurtarmadığınız (kök olarak karar vermediğiniz sürece). Bu uygulamalar yer kaplar ve telefonunuzu yavaşlatabilir. Telefonunuzun yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak için, bu işi halletmek isteyebilirsiniz.

Cihazınızın ilk kurulumunu gerçekleştirirken, ek zararlı yazılımlara karşı koruma veya ekstra ek hizmetler için kaydolmanızı isteyebilir. Bu teklifleri atlamaktan çekinmeyen; Kurulum sırasında gerçekten Google hesabınızın ötesinde herhangi bir yere kaydolmanız gerekmez.

Telefonunuz çalışmaya başladıktan sonra, Ayarlar sayfanızdaki Uygulamalar menüsüne gidin ve telefonunuza önceden yüklenmiş olan uygulamaları bulun. Onları kaldırmanız mümkün olmayabilir, ancak bunları devre dışı bırakabilir ve güncelleştirmeleri kaldırabilirsiniz, bu da, en azından kullandıkları alanı korur. Bir uygulamanın devre dışı bırakılması, artık bunu uygulama çekmecesinde göremeyeceğiniz anlamına gelir.

Uyarı kelimesi. Bu ilk Android cihazınızsa, önceden yüklü uygulamaları, ihtiyacınız olmayacağından emin olduğunuza, telefon deneyiminizin önemli bir bölümünü kırmayacaklarına veya bulana kadar saklayabilirsiniz Play mağazasında uygun alternatifler.

Yerinizi ayarlayın

Telefonunuz tüm eski uygulamalarınızı yüklüyor olması, işleri aynı şekilde devam ettirmeniz anlamına gelmez. Yeni bir cihaz almak, bazı kötü alışkanlıkları atmak ve daha iyi hayat kararları vermeye veya en azından daha iyi uygulama kararlarına başlamak için mükemmel bir fırsattır.

Play Store'u ziyaret edin ve kullandığınız bazı uygulamaların alternatiflerini kontrol edin. Chrome'dan muhteşem özelliklere sahip Samsung İnternet tarayıcısına geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca farklı bir başlatıcı deneyebilir, birkaç yeni oyun indirebilir veya yeni bir müzik çalar seçebilirsiniz.

Cihazınızda yüklü olan klavyenin hayranı değilseniz, Swiftkey, Chrooma veya Minuum gibi yeni bir klavye kullanın. Bunlar yazma alışkanlıklarınıza dikkat ederek bir dakikanızı iletmenizi sağlar.

Unutulmamalıdır ki yine de Facebook, WhatsApp, Netflix ve hangi hizmetler olursa olsun oturum açmalısınız.

Tüm uygulamalar kurulduktan sonra, istediğiniz gibi kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz. Yeni duvar kağıtları ve zil sesleri ayarlayabilir, ayrıca uygulama kısayolları ve widget'ları ile ana ekranı özelleştirebilirsiniz. Bildirim panelinde hızlı geçişleri organize etmeyi, ekranın parlaklığını ayarlamayı ve hareketlerin yanı sıra cihazınızın sunabileceği diğer faydalı özellikleri de etkinleştirmeyi unutmayın.

Cihazınızı güvence altına alın

Telefonunuzda, özellikle bankacılık veya alışveriş veya pizza dağıtımı için kullanıldığında çok fazla hassas bilgi bulunmaktadır. Gizliliğinizi ve kimliğinizi korumak için bazı katı güvenlik önlemleri hazırlamak önemlidir.

Bir PIN ve model kilidi, Android telefonların çoğunda bulunan iki güvenlik seçeneğidir. Birçoğu da daha hızlı ve daha güvenli bir parmak izi tarayıcı ile gelir. Galaxy Note 8 gibi ileri teknoloji bir cihaza sahip olursanız, iris tarayıcısının yardımıyla kilidini de açabilirsiniz. Galaxy S8 ve OnePlus 5T gibi bazı amiral gemileri bile yüz tanımayı sunuyor ancak bu özellik en güvenli değil.

Cihazınızın Smart Lock özelliklerine sahip olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Smart Lock, telefonunuzun belirli durumlarda kilit ekranı atlaması sağlayan oldukça hoş bir özelliktir. Örneğin, telefonunuz belirli bir Bluetooth aygıtı (örneğin araba stereo) yakınında bulunuyorsa kilidi açık kalacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Kilit açıldığında son kez ayarlandığı veya yeni bir kullanıcıya geçip geçmediğini de anlayabilir.

Her şeyin güncel olduğundan emin olun!

Cihazınızın sizi bekleyen birkaç güncelleme yapabileceği oldukça büyük bir şans var. Bazen küçük düzeltmeler veya hız iyileştirmeleri olacaktır. Bazen Android'in tamamen yeni sürümleri beklemektedir – özellikle yeni telefonunuz birazdan piyasaya sürülüyorsa. Ayarlar> Telefon Hakkında> Sistem Güncellemeleri bölümüne giderek en son yazılım güncellemelerini kontrol edebilirsiniz.  

İşletim sistemine ek olarak, Play Store'u ziyaret ederek, menüden "Uygulamalarım ve oyunlar" ı seçip ve varsa üstteki "Tümünü güncelle" düğmesine dokunarak önceden yüklenmiş uygulamaları güncelleyebilirsiniz.

Mobil veri izlemeyi kurma

#gallery-6 {
margin: auto;
}
#gallery-6 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 50%;
}
#gallery-6 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-6 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Sınırsız planınız yoksa, belirli bir faturalandırma döngüsünde ne kadar veri kullandığınızı izlemek şarttır. YouTube'da izlediğiniz bu kedi videolarının tamamı nedeniyle sınırın üzerine çıkmak pahalı olabilir.

Mobil veri izlemeyi kurmak bir esinti. Cihazınızın ayarlarına girin, "Veri kullanımı" üzerine dokunun ve ardından faturalandırma döngüsünü ve planınızın sunduğu veri miktarını ayarlayın.

Bir sonraki ve son adım veri uyarı ve veri sınırını etkinleştirmektir. Bunlardan birincisi, önceden tanımlanmış bir miktarda veri kullandığınızda size bildirirken, ikincisi, belirlediğiniz limite ulaştığında hücresel verileri kapatacaktır.

Android cihazınızda veri izleme özelliğini bulamazsanız, arkadaşımdan korkmayın. Play Store'da My Data Manager (Veri Yöneticisi) gibi, aşağıdaki düğmeyi kullanarak indirdiğiniz çok sayıda özel uygulama bulunmaktadır.

Download My Data Manager

Cihazınızı tanıyın

Telefon ayarlarınızı incelemek için zaman ayırın. Menüleri ve alt menüleri tarayın ve çeşitli özelliklerin nerede bulunduğu hakkında zihinsel notlar alın. Bu daha sonra çok fazla zaman kazandırabilir ve cihazınızla ilgili yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

Eski Yunanlılar (ve aynı zamanda Matris'ten Oracle) "Kendini tanıyın" sözlerine vardı: Telefonunuza çok fazla kişisel bilgi girdiniz ve muhtemelen kişilerarası iletişiminiz için çok kullanacaksınız, bu nedenle telefonunuz biraz kendinizin bir uzantısı gibi. Yabancı olmasına izin verme!

Yeni bir yere taşınmak gibi yeni bir telefon kurmayı düşünün. Odaları boş bırakma. Eski tanıdık mobilyalarınızı hareket ettirin ve birkaç yeni resim asın. Ladru yer açın. Ona kapsamlı bir temizlik yapın. Sonuçta, burada bir süre yaşayacaksın.

Bir Android cihazı kurmak ezici görünebilir, ancak yerleşmek ve sürecin keyfini çıkarmak güzel olabilir.

Yeni bir telefon geldiğinde yapacağın ilk şey ne? Yorumları bize bildirin!