Yeni Başlayanlar İçin 13 Slack İpuçları

Bu sayfaya girdiyseniz, son zamanlarda Slack'i indirmiş veya yeni bir ofise girmiş olabilirsiniz. İkincisi için tebrikler! Şimdi, Slackbot'ta olduğunuza göre, Slackbot sizi şimdiden karşıladı ve sizi Slack hakkında biraz bilgilendirdi. Kişisel asistanınızdır ve yardıma ihtiyacınız olduğunda sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Ancak, Slackbot biraz kafa karıştırıcı olabilir ve sık sık daha fazla okumak için linklere tıklamanızı ister. Size zaman ve acıdan tasarruf etmek için, başlangıç olarak kullanabileceğiniz en iyi 13 Slack ipucunu ve püf noktalarını sizinle paylaşacağız.

Başlayalım.

1. Gönderilmiş Mesajları Düzenleyin

Oldukça sık sık yanlış bir mesaj veya aceleyle yazım hatası olan bir mesaj göndermek sonunda. Neyse ki, Slack, bu özelliği Düzenle özelliğini kullanarak düzeltmemize izin veriyor. Yalnızca gönderdiğiniz mesajları düzenleyebilirsiniz.

Note: The edited messages will have grayed out Edited label next to them.

Bilgisayardaki bir mesajı düzenlemek için mesajın üzerine gelin ve sağ köşedeki üç nokta simgesine tıklayın. Menüden Mesajı düzenle'yi seçin. Ardından doğru mesajı yazın.

Tip: Use the up arrow key on PC to directly edit recently sent messages.

Cep için Slack ile ilgili bir mesajı düzenlemek için, mesajı basılı tutun. Ardından menüden Düzenle'yi seçin.

2. Herkes için Mesajı Sil

Bazen bir mesajı düzenlemek yeterli olmayabilir ve herhangi biri mesajı okumadan önce silmek isteyebilirsiniz. Bir mesajı sildiğinizde, alıcılar ve gönderenler – herkes için kaldırılır. Benzer özellik WhatsApp'ta da mevcuttur.

Bir mesajı iptal etmek için, masaüstü uygulamasında mesajın üzerine geldiğinizde üç noktalı simgeden Mesaj sil seçeneğini belirleyin.

Cep telefonunda, mesajı tutun ve Sil seçeneğini seçin.

Note: Workspace owners can restrict the ability to edit and delete messages. If that’s the case, you will not see these two options.

3. Alıntı Mesajları

Twitter'da nasıl mesaj alıntı yapabileceğini biliyor musun? Benzer bir şey Slack’de de var. Slack'in resmi bir alıntı düğmesi olmasa da, basit bir geçici çözüm var. Herhangi bir kanaldan veya konudan bir mesaja başvurmak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Bilgisayarda, mesajın üzerine gelin ve üç nokta simgesine tıklayın. Menüden Bağlantıyı kopyala'yı seçin. Alternatif olarak, mesajın zaman damgası üzerine sağ tıklayın (Windows) veya control tuşunu basılı tutarak tıklayın (Mac) ve Bağlantıyı Kopyala'yı seçin.

Mobil uygulamalarda, mesaja uzun dokunun ve Bağlantıya Mesaj kopyala'yı seçin.

Adım 2 : Bu bağlantıyı konuya yapıştırın. Bağlantıdan önce mesajınızı yazın. Gönder'e basın.

4. Yıldız Mesajları

Mesajlara daha sonra erişmek istiyorsanız mesajların kullanılması oldukça yararlıdır. Yukarı kaydırmak veya arama işlevini kullanmaktan daha kolaydır. İletilere yıldız verdiğinizde, yalnızca onları görebileceksiniz.

Bilgisayardaki bir mesaja yıldız eklemek için mesajın üzerine gelin ve Yıldız simgesine tıklayın. Herhangi bir diziden yıldızlı mesajlara erişmek için üstteki Yıldız düğmesine tıklayın.

Mobil uygulamalardaki bir mesaja yıldız eklemek için, mesaja uzun dokunun. Ardından Yıldız'ı seçin.

Yıldızlı öğelere erişmek için, uygulama giriş ekranında sağa kaydırın ve Giriş üzerine dokunun. Menüden Yıldızlı öğeler'i seçin.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1153{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/209304/IOS-12-Notification-Grouping-By-App-vs-Automatic-Faetured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1544198476’);background-size:cover;background-position:center center}

#Tips & Tricks

Click here to see our Tips & Tricks articles page

5. Mesajları Biçimlendir

Slack bir avuç biçimlendirme seçeneği sunar. Metni kalın, italik hale getirebilir ve üstü çizili ekleyebilirsiniz. Mesajı bir kod olarak bile biçimlendirebilir veya bir mesaj iletebilirsiniz. Son olarak, metninize önceden biçimlendirilmiş bir blok ekleyebilirsiniz.

İşte nasıl yapılacağı.

  • Kalın: Metinden önce ve sonra yıldız işareti (*) ekleyin.
  • İtalik: Metinden önce ve sonra alt çizgi (_) ekleyin.
  • Üstü çizili: Metinden önce ve sonra tiller (~) ekleyin.
  • Alıntı: Metinden önce işaretinden (>) büyük işaret ekleyin.
  • Kod: Metinden önce ve sonra bir backtick (`) ekleyin.
  • Preformat: Metinden önce ve sonra üç geri dönüş tuşu (“ `) ekleyin.

Tip: If you can’t remember these shortcuts, enter any text in the typing box, and a guide with shortcuts will appear beneath the message box.

6. Liste Oluştur

Bir liste biçiminde bir şey girmeniz mi gerekiyor? Slack, listelerde olduğu gibi sizi de kapsıyor. Hem sıralı hem de sıralanmamış listeleri kullanabilirsiniz.

Sırasız bir liste oluşturmak için ilk girişten sonra bir yıldız (*) kullanın. Sıralı bir liste oluşturmak için mesajın ardından bir sayı yazın. Ardından, mesajı göndermek yerine bir sonraki satıra geçmek için Shift + Enter tuşlarını kullanın.

Slack yapılacaklar listesini desteklemiyor. Ancak, bazı oluşturmak için geçici çözümler vardır. Örneğin, mesajı düzenleyebilir ve yaptığınız görevlerin üstünü çizebilirsiniz. Benzer şekilde, görevleri tamamlandı olarak işaretlemek için emoji reaksiyon özelliğini kullanabilirsiniz.

7. Düşünceleri ve Tepkileri Görüntüleyin

Her ne kadar Slack'e çeşitli kanallardan birkaç mesaj alabilirsiniz, ancak hepsi sizin için değildir. Birinin bizden bahsettiği mesajları bulmak için Slack, Aktivite olarak bilinen ayrı bir bildirim ekranı sunar. Ayrıca Aktivite'deki mesajlarınız için emoji reaksiyonlarını göreceksiniz.

Bilgisayardaki etkinlik ekranını açmak için, herhangi bir konuşmanın başında bulunan @ düğmesine tıklayın.

Mobil uygulamalarda bunu yapmak için sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve menüden Etkinlik seçeneğini seçin.

8. Kendinize Notlar ve Dosyalar Gönderin

Slack, kendinize mesaj göndermenizi ve kişisel bir düzenleyici gibi olmanızı sağlar. Notlar, dosyalar ekleyebilir, listeler oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Doğrudan kendinizle bir mesaj açmak için, Direkt Mesajlar'ın yanındaki artı simgesine tıklayın veya dokunun. O zaman kendinle konuşmaya başla.

Also on Guiding Tech
How to Bulk Delete Slack Files to Free Space

Read More

9. Durumu Göstermek için Emojiyi Kullan

Öğle yemeği için dışarı çıkmak ya da uzaktan çalışmak? İş arkadaşlarınıza emoji statüsü yardımı ile bildirin. Mesaj dizisini açtığınızda beliren normal durumun aksine, emojiler Doğrudan Mesajlar altında adlarının yanında görünür. Bu, başkalarını mevcut durumunuz hakkında bilgilendirmenin hızlı bir yoludur.

Bilgisayarda adınızın yanına bir emoji eklemek için, Slack'un sol üst köşesinde bulunan adınızı tıklayın ve Durumu Düzenle'yi seçin. Sonra emojiyi tıklayın ve tercih ettiğiniz emojiyi ekleyin.

Mobil uygulamada, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve Durumu Düzenle'yi seçin. Emoji üzerine dokunun ve istediğiniz emojiyi seçin.

10. Emoji İpuçları

Slack emojiler için birçok başka fonksiyon sunar. Örneğin, kendi emojilerinizi ekleyebilir, anahtar kelimeler kullanarak emojiler yazabilir, emoji reaksiyonlarını kullanarak anketler düzenleyebilirsiniz, vb.

Pro Tip: Type /shrug followed by your message to append the shrug emoticon ¯\_(ツ)_/¯ to the message.

11. Otomatik Süre Sonu Durumunu Ayarla

Bir durum ayarladığınızda, el ile değiştirinceye kadar orada tutulur. Durumun belirli bir süre sonra otomatik olarak değişmesini istiyorsanız, Slack bunu yapmanızı da sağlar.

Diyelim ki Slack'de bir saatliğine müsait değilsin. Emoji özelliğini kullanmanın yanı sıra, iş arkadaşlarınızın tekrar ne zaman müsait olduğunuzu bilmelerini sağlamak için Slack durumunun otomatik kullanım süresi sona erme özelliğini kullanabilirsiniz.

Bir otomatik sona erme durumu ayarlamak için, yukarıdaki yöntemde belirtildiği gibi Durumu Düzenle seçeneğine gidin. Ardından durumu girin ve Sonrası temizle seçeneğinin yanındaki seçeneğe tıklayın / dokunun. Ardından, durumun temizleneceği süreyi seçin.

12. Gevşek Temayı Değiştir

Bilgisayardaki Slack uygulamasının varsayılan renklerini beğenmediniz mi? Onları tercihinize göre değiştirin. Slack sekiz tema sunsa da, kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Note: Changing the theme applies only to your computer and not for everyone else.

Slack temasını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Slack'in sol üst köşesindeki takım adına tıklayın. Menüden Tercihler'i seçin.

Adım 2: Kenar çubuğuna tıklayın. Aşağı kaydırın ve istediğiniz temayı seçin. Temayı değiştirmek için Özelleştir'i tıklayın.

Also on Guiding Tech
Top 6 Slack Shortcuts to Make You a Power User

Read More

13. Hatırlatıcı Oluştur

Slack, anımsatıcıların yerleşik işlevselliği ile geldiğinde neden diğer hatırlatma uygulamalarını kullanmalı? Herhangi bir mesajdan hatırlatıcı oluşturmanıza izin verir ve hatta manuel olarak hatırlatıcı ekleme özelliği sunar.

Bilgisayardaki bir mesajdan bir hatırlatıcı oluşturmak için mesajın üzerine gelin ve üç nokta simgesine dokunun. Bu konuyu hatırlat bana tıklayın ve saati seçin.

Mobil uygulamalarda mesajı tutun ve Bana hatırlat'a tıklayın. Sonra saati ayarlayın.

Yeni bir hatırlatıcı oluşturmak için, Slack komutunu kullanın / / sonra hatırlat – / hatırlat. Hatırlatıcıyı bu formatta girmeniz gerekir [/ hatırlatmak @ Birine veya # kanalını ne zaman] terimleri doğru ayrıntılarla değiştirirken.

Tip: To view all your reminders, type /remind list.

Eğlence başlasın

Yani bunlar Slack yeni başlayanlar için bazı ipuçları ve püf noktalarıydı. Ancak, Slack'in yapabileceği her şey bu değil. Mesajları sabitleme, GIF desteği, DND (Rahatsız etme modu) ve diğerleri gibi bir dizi başka özellik ile birlikte yüklenir.

Umarız özellikleri beğenmişsinizdir. Profesyonel kullanıcılar için başka bir liste istiyorsanız bize bildirin.