Yeni dizüstü bilgisayarınız ile yapmanız gereken ilk 5 şey

Yeni dizüstü bilgisayarınızı içeren değerli bir kutu ile mağazadan yeni döndünüz ve yapmanız gereken ilk şey onu açmak ve tüm verilerinizi hemen kopyalamaya başlamak mı? Er ya da geç bunu yapman gerekecek, ama henüz değil. İşte yeni dizüstü bilgisayarınız ile yapacak ilk 5 şey!

    Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı nasıl güvenle gizleyebilirsiniz? Gizlilik neden herkes için önemlidir

1. İnternete bağlanın ve güncel kalmasını sağlayın

Tıbbi reçetelerin bile PC’nizden kontrol edilip indirilebildiği bir çağda, bilgisayar önündeki işlemlerin herhangi biri en azından kısmen bir internet ağına bağlı olmanızı gerektirir. Windows’un ilk yapılandırması, Wi-Fi ağına bağlanmak için gereken adımda size yol göstererek yardımcı olacaktır; ancak, bir ethernet kablosu aracılığıyla modeme kablolu bir bağlantı ile başlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

    Wi-Fi çalışmıyor: çözüm nedir?

Kablo bağlantısı, kablosuz ağa olan uzaklığı veya düşük hızını nedeniyle tüm sorunları ortadan kaldırır. Bu, yeni dizüstü bilgisayarın ilk dakika boyunca sistemi ve tüm sürücüleri güncellemesini sağlar. Ekranda birkaç garip yanıp sönme, birkaç yeniden başlatma ile işte bu kadar!

google wifi connections

2. Kendinizi kötülüklerden koruyun

Bunu tekrar söylemek aptalca geliyor, ancak çevrimiçi saldırılara karşı uygun koruma esastır. Genellikle yeni bir dizüstü bilgisayar, evinizde yüklü iki antivirüs sistemi yüklü olarak gelir; ilki, Windows Defender (sisteme entegre olduğundan dolayı görünmez ve görünmez) ve üretici tarafından seçilen ve önceden yüklenmiş bir virüsten koruma yazılımıdır.

Birincisi kaldırılamaz ve ikincisi genellikle ücretsiz deneme olarak birkaç gün kullanılabilir. Deneme programını kaldırdıktan sonra, favori antivirüs yazılımınızı indirin ve kurun.

    En iyi Android antivirüs ve mobil güvenlik uygulamaları

Bu makale Android için en iyi virüsten koruma yazılımını toplamaktadır, ancak açıklanan programların çoğunun masaüstlerine de yüklenebilecek bir karşılığı vardır. Bazı durumlarda PC’ler ve akıllı telefonlar için lisanslar içeren paketler satın almak mümkündür.

androidpit antivirus 2

3. Microsoft uygulamalarına bir şans verin

Evet, biliyorum, bu tür tavsiyelerde bulunan son kişi olmalıyım. Bu tavsiyeyle biraz ikiyüzlü olmakla birlikte, bu noktanın çoğu insan için gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum.

Ancak bu noktaya geri dönmek için önceden yüklenmiş Microsoft programlarına bir şans vermek için iyi bir şekilde hizmet verilecektir. Örneğin, Posta ve Takvim en sevdiğim Windows 10 uygulamalarından ikisidir. Günde 100 e-posta alan ve birkaç takvimi taahhüt dolu olan yoğun iş adamları için mükemmel değillerdir, ancak sıradan kullanıcılar için çok iyi ve sisteme zaten entegre olmuşlar; onları yükleyin.

microsoft photo companion

OneDrive ve OneNote, tüm bilgisayarlarınızdaki önemli dosyaların bulut tabanlı senkronizasyonu için gerçekten yararlı olabilirken, Microsoft Edge güncellemelerle olgunlaştı ve geliştirildi ve şimdi birçok gelişmiş özelliğe sahip. Çevrimiçi yaşamınızı mükemmel bir şekilde senkronize tutmak için bazı Microsoft uygulamalarını akıllı telefonunuza da indirebilirsiniz.


Microsoft Launcher

Microsoft Outlook

Microsoft OneDrive

Microsoft Edge

Bir not

4. Favori programlarınızı kurun

O zaman en sevdiğiniz programları kurmanın zamanı geldi. Tüm kişisel dosyalarınızı kopyalamadan önce bunu yapmanızı öneririm, böylece herhangi bir arıza olması durumunda zaman kaybetmeden dizüstü bilgisayarınızın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Adobe paketi, Chrome, Steam, Spotify, CAD programları veya her neyse ana programlarınızı yükledikten sonra açın ve her şeyin düzgün çalıştığından emin olun. Her şey doğrulandıktan ve çalıştıktan sonra, 5. adıma geçme zamanı.

AndroidPIT Opera browser 2

5. Yalnızca gerekli dosyaları kopyalayın ve onları koruyun

Yeni bilgisayarınızı, hiç kullanmadığınız tüm dosyalarınızla doldurmak istiyor musunuz? Neden indirme klasörünü ve büyük klasörü masaüstünüzde sakladığınız ve işe yaramaz dosyalarla dolu olan okunamayan bir adla kopyalayın? Benim tavsiyem biraz zaman almak ve sadece gerçekten gerekli dosyaları seçmektir.

Belgeler, fotoğraflar, müzikler ve videolar PC çantanızda taşıyabileceğiniz harici bir cihaza güvenle bırakılabilir ve bu, dizüstü bilgisayarın belleğindeki alanı diğer programlar veya oyunlar için kullanmanıza izin verir.

Her zaman size getirmeye karar verdiğiniz dosyaların bir kopyasını aldıktan sonra, her şeyi güvende tutmanızı öneririm. Antivirüs sizi fidye yazılımı saldırılarına karşı korumak için yeterli değildir ve bu nedenle tavsiyemiz Acronis Ransomware Protection gibi bir yazılıma güvenmektir.

Tarafından görüşLuca ZaninelloŞimdiye kadar kendimi fidye yazılımlara karşı korumamıştım.What do you think?505036 katılımcı

Yani ne düşünüyorsun? Genellikle yeni bir PC ile ilk yaptığınız şeyler nelerdir?