Yeni iOS 11 özelliklerini teste koyduk

IPhone 7 Plus'da iOS 11'in altın efendisini denedik ve şimdi son özellikleri biliyoruz. Birçok şey merakla Android'i anımsatıyor ve bazı unsurlar dostça rekabetimizde daha iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ancak, iOS 11'de bulunması gereken yenilikleri daha yakından inceleyelim.

  • Android 7.1 Nuga ve iOS 10: karşılaştırmalı yeni özellikler
  • Android O: en son haberler ve özellikler

Başlıca rakiplerimize, yani Apple'a gözlem yapmazsak, saygın bir Android web sitesi olmayacağız. Android'in halihazırda hangi iOS 11 özelliklerine sahipsiniz ve Google'ın işletim sistemiyle akıllı telefonlarda hangilerini görmek istersiniz? Aşağıda, son iOS sürümüyle aynı özelliklere sahip olan altın renkli ana kullanarak test ettiğimiz iOS 11 özellikleri hakkında genel bir bilgi verilmiştir. iOS 11, aşağıdaki cihazların güncellemesi olarak mevcuttur:

iOS 11 aşağıdaki cihazlara geliyor

iPhone
iPad
iPod

iPhone X

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone 7

iPhone 7 Artı

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

iphone 6

iPhone 6 Plus

iPhone SE

iphone 5s

12,9 "iPad Pro (2. Nesil)

12,9 "iPad Pro (1. Nesil)

10,5 "iPad Pro

9,7 "iPad Pro

iPad Air 2

iPad Air

iPad (5. Nesil)

iPad mini 4

iPad mini 3

iPad mini 2

iPod touch (6. Nesil)

Apple yalnızca Android kullanıcıları tarafından güncellemelerin bulunup bulunmadığı konusunda isteksiz .. Hatta dört yaşındaki iPhone 5s'de de güvenlik güncellemelerinin yanı sıra iOS 11'in yeni özellikleri de var. Android dünyasında, Google gibi istisnalar, 2014 yılında piyasaya sürüldükten sonra hala güvenlik düzeltmeleri sağlanan Galaxy Note 4 ile Nexus 6 veya Samsung'u takip edebiliyor.

Galaxy Note 4 still gets updates / © ANDROIDPIT

 

Yeterli donanıma erişemediğimiz özelliklerden bazıları, özellikle de iPad için iyileştirmeler test edilemedi. Ancak Apple'ın bazı fikirlerini Google'dan kopyası olduğu açık. Açıkçası, yanlış olan hiçbir şey yok – geçmişte Google'ın tarafında da böyle oldu. IOS 11'in iPad özellikleri arasında …

  • hızlı hızlı başlatıcılarla birlikte bir liman.
  • Metin ve resimler için sürükleme ve bırakma da dahil olmak üzere birden fazla uygulamayı paralel olarak açın.
  • yeni kalem özellikleri.
  • Daha büyük bir klavye.

Siri'ye daha fazla güç

Apple'ın ses asistanı Siri şimdi uygulamaları denetleyecek ve arayacak, e-postalardaki rezervasyonları tanıyacak ve verilere dayalı olarak otomatik olarak randevuları oluşturacaktı. Fikri, her şeyi takip etmek ve her zaman hedefinize zamanında ulaşabilmek için Siri'yi kullanmanız gerektiğidir. İkincisi Apple Cüzdan ile birlikte özel ve iş gezileri için büyük bir yardımcı olsa da, Siri ile uygulama içi arama henüz çok iyi çalışmıyor.

  • En kullanışlı Siri komutları
  • IPhone 8'de Siri'yi değiştirmek için Google Assistant?

Apple Müzik yerine Akış hizmeti Deezer'i tercih ederim, ancak Siri henüz arama yapamıyor. Bunun işletim sistemi kısıtlamalarından mı yoksa uygulama geliştiricisinin kötü bir şekilde uygulandığından mı kaynaklanıyor, emin değilim. Google Asistan'ın bununla ilgili bir sorunu yoktur ve Google Play Müzik'i değil Deezer'i açarak "Müzik Çal" komutuna yanıt verir. Google Home testimizde, müzik kontrolü Google Asistan'ın en iyi özelliği olarak kendini gösteriyor.

Aynı şey birçok diğer üçüncü taraf hizmetleri için de geçerlidir: Google her zaman varsayılan değerleri değiştirme seçeneği sunar. Play Store'dan tanıdık gelen, ekosistemin açık felsefesine dijital asistanla devam edilmektedir.

HomePod is Siri’s new home / © Apple

Bunun dışında, Siri ve Asistan'ın benzerlikleri açıktır: Uygulamaya başlayın, çağrı yapın, mesajları dikte edin ve seçtiğiniz mesajlaşma programıyla gönderin. Yerelleştirilmiş arama sorgularını sorabilir ve en yakın ATM'yi bulabilirsiniz. Zamanlayıcıları ayarlayabilir veya yatak odasındaki ışıkları karartabilirsiniz. Veya oturma odasındaki radyo istasyonunu değiştirebilirsiniz. Merhaba orada akıllı ev.

Çok odalı sesli AirPlay 2

Artık müzik akışınızı birden fazla AirPlay hoparlörde aynı anda çalabilirsiniz. Apple, zaten çok odalı olan Chromecast'le yetişiyor. Bununla birlikte, uygulamayı, iOS'daki kontrol merkezi aracılığıyla daha başarılı olmak için değerlendiriyorum. Android şimdiye kadar çabuk ayarlanan karoların ve ekli bildirimlerin karışımına dayanıyordu. Buna ek olarak, Pool Cast / Google Home uyumlu hoparlör AirPlay'den biraz daha küçük.

Press and hold the player to get to the AirPlay control center. / © AndroidPIT

Araba için elverişli

Arabada ne zaman olduğunuzu iOS 11'e sahip cihazlar tanıyacaktır. Ardından arayan kişiye şu anda direksiyonda olduğunuzu bildiren kolay bir SMS mesajıyla aramalar reddedilir. Mod, Bluetooth bağlantısı aracılığıyla otomatik olarak veya iPhone'daki geçerli hareket profilinizi analiz ederek etkinleştirilebilir. Android'deki benzer bir özellik, yalnızca Google uygulaması olan Android Auto ile simüle edilebilir.

Otomatik kurulum

Akıllı bir Apple yeniliği gibi geliyor: "Sadece yeni iPhone'unuzu veya iPad'inizi bir iOS cihazının yakınında tutun" sesleri: Cihazınızda zaten bir Apple logosu varsa, kendinizi ayarlarken çok fazla çalışabilirsiniz. Yeni iPhone'unuzu hazırlayın. Android'de bu özellik birkaç yıldır kurulum sihirbazının bir parçası olmuştur. Bu, bir iOS cihazından gelirseniz size de yardımcı olacaktır. 😉

Android can detect nearby devices and set them up quickly. / © AndroidPIT

 

App Store yenileniyor

App keşfi, App Store'dan satın alma için temel ilkedir: Apple, iOS kullanıcılarını ürün satın almaya teşvik etmek isterse, geliştiricilere kendi uygulamalarıyla ilgili bilgi verme olanağı sağlamalıdır. Bu nedenle, yalnızca katalogların ve uygulamaların keşfi çok daha cazip değil aynı zamanda her uygulamanın açıklama sayfası daha açıklayıcı olacak şekilde değiştirildi. Bu, diğer iyileştirmelerin yanı sıra, otomatik olarak oynayan videoları ve incelemelerde daha fazla alan içeriyor.

  • Apple'ın App Store'daki en son değişikliklerinden Google'ın öğrenebileceği şeyler

‘Today’ is much better than ‘Featured’. © AndroidPIT

Video oyunlarının App Store'un alt kısmında kendi sekmeleri vardır ve daha önce olduğundan daha hızlı erişilebilir. Bugün bölümünde Öne Çıkanların yerini alıyor ve yeni seçimleri ve özel teklifleri vurguluyor. App Store ayarlarında gelişmiş bir seçenek alanı boşaltmak için nadiren kullanılan uygulamaları kaldırmayı önermektedir. Bu, kullanıcının tekrar erişebilmesi ve uygulamayı kaldırılmadan önce kullanmaya devam edebilmesi için verilerin kaydedilmesini sağlar.

Pages devoted to the different apps stand out much more thanks to the new design. © AndroidPIT

Bildirimler, Android'e çok benziyor.

Lollipop güncellemesiyle, Android bildirimleri kilit ekranının kullanışlı olmasını sağladı. iOS'un Android ile güncelleşmesi gerekiyor, çünkü Nougat güncellemesinden bu tür bildirimler doğrudan Android cihazlarda yönetilebilir. iOS 11, en son bildirimleri gösterdiği ve bildirimde kilit ekranında en acil olanları bildirdiği göz önüne alındığında, bildirimleri zaten kronolojik sırada (uygulama sırasına göre değil) görüntüler.

The notifications history (on the right) is still a bit rough. © AndroidPIT

Diğer bildirimler aşağıdan yukarıya silinmelidir. IOS 10'da, kullanıcıların çabucak sorun yaratan bir özellik olan tam listeyi görebiliyordunuz. Bildirimler kurulumu, ayarların oldukça geniş bir bölümünde bağımsız olarak yapılır. IOS 11'de, bir uygulamanın bildirimlerinin, geçmişte görünüp görünmeyeceğini (eğer zaman zaman görünürse veya hiç görünmemesi gerekiyorsa) karar verebilirsiniz.

Daha açık bir kontrol merkezi

IOS 11 ile kontrol merkezi artık bir engel oluşturmaz. Artık özelliklerini özelleştirebilirsiniz; Force Touch ile kontrol edilebilen farklı paneller sayesinde eşsiz ve katı tasarım daha esnek hale geldi. Ayarlarda, ekranda görünmesini istediğiniz simgeleri seçebilirsiniz. Bir gün, Apple'ın nihayetinde uygulama geliştiricilerinin kontrol merkezinde görünen bir panele sahip olmasına izin verileceği söylentileri dolaştı. Bu, telefon kilitli iken kullanmak için mini uygulamalar oluşturmalarına izin verecek ve bu da Smart Home uygulamaları veya üçüncü taraflarca geliştirilen asistanlar için kullanışlı olacaktır.

The control center is under your control. ©AndroidPIT

Bir dosya gezgini … var!

Apple, dosya tarama için OS'sini de açtı ve Files App ile harici bir dosya tarama sistemi sunmak istiyor. IPhone'un yerel dosya sisteminde gezinmekten bahsetmiyoruz. Dosyalarınızı iPhone'tan buluta veya buluttan buluta taşımakla ilgilidir. Kapsamlı bir arama ve sınıflandırma, dokümanlarınızı iCloud'u veya diğer bulut servis sağlayıcılarını kullanarak tüm cihazlarınızda daha kolay bulmanızı sağlar. Google Drive'ı entegre etmek mümkün mü?

A file explorer that will prove to be very useful. © AndroidPIT

Daha etkili sıkıştırılmış fotoğraflar

Fotoğraflar ve videolar yeni biçimlerde sıkıştırılacak. JPEG'i değiştirmek için Apple, resimler için HEIF, videolar için HEVC kullanacaktır. Her ikisi de dosya boyutunu kaliteden ödün vermeksizin yarıya indirir. Dosyalarınızı iPhone'unuzdan kopyalarsanız, aktarım sırasında hedef cihaz tarafından tanınabilecek bir biçime otomatik olarak dönüşeceklerdir. Bununla birlikte, yine de bu sıkıştırma modunu ve gerçek zamanlı dönüştürmeyi devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır.

Maalesef, bu şekilde kaydedilen fotoğraflar artık Android cihazlarıyla uyumlu değil. Bu fotoğraflardan birini bir mesajlaşma aracıyla (WhatsApp, vb.) Gönderirseniz, sohbet istemcisi sahnelerin arkasında bir (kayıplı) dönüşüm yapacak; arkadaşlarınızın ve ailenizin onları görebileceğinden emin olabilirsiniz.

New formats and live photo effects on iOS 11. © AndroidPIT

ARKit ve Animojis'e ne oldu?

App geliştiricileri Google'ın muadili ARCore'dan kısa bir süre önce tanıtılan yeni Artırılmış Gerçeklik çerçevesi ARKit ile gayretle çalışıyorlar. Daha önce akademik açıdan ilginç olan Tango projesi için ayrılmış bazı AR uygulamaları yakında tüketicilere sunulacak. Sınırları aşmayan yeni iPhone X'le birlikte, yeni uç noktalarda akıllı telefon uygulamaları ufukta.

FaceID sensörü teknolojisi sayesinde, iPhone X'in özel satış noktalarından biri Animojis formunda. Bu Emojiler, gerçek zamanlı olarak yüz özelliklerini taklit eder. Kayıt, daha sonra rakibiniz tarafından iMessage'de alınır; videolar eski Apple cihazlarında da oynatılacak.

Ilk kararı

IOS 11'in ilk hızlı testlerini yaptıktan sonra Apple'ın neyi hedeflediğini görmeye başlıyoruz: kullanımı kolaylaştırmak ve açıkça kendisini diğerlerinden daha fazla konumlandırmak. Bununla birlikte, bildirimler sistemi, iOS 10'dan gelen açık iyileşmelere rağmen bile Android Nougat'tan daha düşük kalmış durumda. Ve kontrol merkezi de Nugat'ın hızlı ayarlarından daha düşük. Bir süre şimdi, bu ayarlar diğer tedarikçilere açık oldukları gerçeğinden bahsetmemek için kullanıcının tercihlerine göre yapılandırılabilir.

Opinion by Eric Ferrari-HerrmannI prefer Android to iOS.What do you think?5050236 participants

Ancak HEIF ve HEVC'deki değişiklikleri seviyorum. Apple'ın pazar gücü, Android ve Windows'un da hızlı bir şekilde bu biçimi benimsemesini sağlayabilir .. Tüm dünyayı birleştirdikleri takdirde bu, mobil veri tüketimini azaltabilir ve bunun herhangi bir etkisi olmazsa, en azından bu biçimler görüntü kalitesini artıracaktır.

Apple iPhone 7'yi nereden satın alırım?

Best price

Apple iPhone 7 -32GB Unlocked -UK Sim Free Smartphone- A+ Grade (Rose Gold)

£389.00

£389.00 total

Check Offer

NEW Apple iPhone 7 32GB/128GB Smartphone Factory Unlocked Sim Free CDMA

£491.99

£491.99 total

Check Offer

Apple iPhone 7 Silver 4.7 32GB 4G Unlocked & SIM Free

£539.00

£539.00 total

Check Offer

Apple iPhone 7 Silver 4.7 32GB 4G Unlocked & SIM Free

£539.00

£539.00 total

Check Offer

Apple iPhone 7 Silver 4.7 32GB 4G Unlocked & SIM Free

£549.00

£549.00 total

Check Offer

Compare prices