Yeni LG V40 ThinQ’nuz şarj olmuyorsa ne yapmalı

Öncelikle, LG V40 ThinQ cihazınızın iki şarj yöntemi vardır; kablolu ve kablosuz. Biri işe yaramazsa, en azından pili yenilemek için diğerine ihtiyacınız vardır. Birden fazla şarj yöntemi olan akıllı telefonlarda her zaman böyle olmuştur. Elbette, bataryanın bir nedenle hasar gördüğü durumlar dışında, her iki yöntemin de başarısız olduğu nadiren gerçekleşti.

Bu yazıda, şarj olmayacak V40 ThinQ’nuzda sorun gidermede size yol göstereceğim. Telefon oldukça yeni olduğu için, yalnızca sorunun bellenim ile ilgili olup olmadığını belirlememiz gerekir, eğer öyleyse, genellikle bazı temel sorun giderme prosedürlerini uygulayarak düzeltebilirsiniz. Bununla birlikte, sorun donanımla ilgili ise, telefonunuz hala garanti kapsamındadır, böylece istediğiniz zaman değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Şimdi, her şeyden önce, telefonunuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, okuyucularımız tarafından bildirilen yüzlerce soruna zaten çözümler sunduğumuz için sorun giderme sayfamıza düştüğünüzden emin olun. Oranlar, şu anda sahip olduğunuz soruna zaten bir çözüm sağlamış olabiliriz, bu yüzden o sayfada sizinkiyle benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Şarj edilmeyen LG V40 ThinQ ile ilgili sorun giderme

Burada birkaç konuyu kısaca ve hızlı bir şekilde ele alacağız. İlk olarak, kablolu şarj cihazıyla şarj edilmeyen ancak yine de kablosuz ile şarj olan ve ikincisinin ilkinin tersi olan telefonla ilgili sorunları gidereceğiz.

Kablolu şarj cihazı ile şarj edilmeyen V40 ThinQ sorunlarını giderme

    Şarj cihazının çalışan bir prize takılı olduğundan emin olun – bu sorundan önce telefonunuzu şarj cihazını kullanarak şarj edebildiyseniz, belki de sorun telefonunuzda veya şarj cihazında değil, güç kaynağının kendisinde olabilir. Elektrik olup olmadığını görmek için bir cihazı bu prize takmayı deneyin veya şarj cihazını çalıştığını bildiğiniz bir prize takabilirsiniz. Telefonunuzu zorla yeniden başlatmaya zorlayın – telefonun açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın, hem ses kısma hem de güç tuşlarını 10 saniye veya telefon yeniden başlatılana kadar basılı tutarak zorla yeniden başlatmayı deneyin. Ardından, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için şarj etmesine izin verin. Hala şarj olmuyorsa, bir sonrakini deneyin.Şarj cihazını kontrol edin – şarj cihazının bağlantı noktasında kalıntı, tüy veya yabancı madde gibi bir engel olup olmadığını kontrol etmeniz yeterlidir. Varsa, onu kaldırabilir ve telefonunuzu şarj ettirebilirsiniz. Eğer yoksa, bir sonraki adım yardımcı olabilir.K kabloyu fiziksel olarak kontrol edin – bir yerde ara olup olmadığını kontrol etmelisiniz. OEM kabloları şimdi sağlamdır, bu nedenle sınırına kadar uzatılmazsa kablonun kırılması neredeyse imkansızdır. Ayrıca her iki ucunda herhangi bir engel olup olmadığını veya kablonun ıslak olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İyi görünüyorsa, algılanıp algılanmadığını görmek için telefonunuzu bir bilgisayara bağlamayı denemelisiniz, eğer öyleyse kablo iyi durumdadır. Değilse, sorunun olduğu yer burası olabilir. Telefonunuzun şarj portunu kontrol edin – herhangi bir yabancı cisim olup olmadığını veya içinde nem olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Nemi emmek için küçük bir doku parçası yerleştirerek bağlantı noktasını kolayca temizleyebilirsiniz. İyi görünüyorsa, üçüncü taraf bir şarj cihazı veya yeni bir şarj cihazı kullanmayı denemelisiniz ve bu da işe yaramazsa, sorun şarj cihazı bağlantı noktasında olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorun devam ederse, dosyalarınızın ve verilerinizin yedeklenmesi ve telefonunuzun şarj edilmesini önleyen bir ürün yazılımı sorunu olasılığını ortadan kaldırmak için telefonunuzu sıfırlamanız gerekir. Ürün yazılımı şarj işleminde büyük bir rol oynar, bu yüzden bunu yapmanız gerekir. Ayrıca, onarım için teknolojiye göndermeniz gerektiğinde kişisel bilgilerinizi telefonunuzdan temizlemeniz gerekir.

Kablosuz şarj cihazıyla şarj edilmeyen V40 ThinQ sorunlarını giderme

    Telefonunuzu kapatın ve kablosuz pedin üzerine yerleştirin – bir telefon açıldığında şarj olmuyorsa, bu olasılığı ortadan kaldırmak, telefonunuzu kapatıp tekrar şarj etmeyi deneyin. Hala şarj olmuyorsa, bir sonraki çözümü deneyin.Kablosuz şarj cihazının açık olduğundan emin olun – kullandığınız şarj cihazı ne olursa olsun, açık olduğundan veya çalışan bir duvar prizine takıldığından emin olun. Kablosuz şarj etme yeteneğine sahip başka cihazlarınız varsa, şarj edip etmediklerini öğrenmek için şarj cihazınızla da denemelisiniz, eğer değilse, bu bir şarj cihazı problemidir, aksi takdirde sorun telefonunuzda olabilir. Mümkünse telefonunuzu sıfırlayın – hala yeterli piliniz varsa, ürün yazılımı özellikle kablosuz olduğunda şarj işleminde büyük bir rol oynadığı için telefonunuzu sıfırlamayı denemelisiniz. Telefonunuzu sıfırlamak, bir teknoloji onarımına başvurmanız gerektiğinde tüm kişisel bilgilerinizi cihazınızdan temizler ve ayrıca bir ürün yazılımı sorunu olma olasılığını da ortadan kaldırır.

Sorun devam ederse, teknisyenin sizin için kontrol edebilmesi için mağazaya geri getirmelisiniz. Cihazınızı nasıl sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ana sıfırlama gerçekleştirmeden önce dahili bellekteki tüm verileri yedekleyin Cihazı kapatın. Güç ve Sesi azaltma düğmelerini basılı tutun. LG logosu göründüğünde, basılı tutmaya devam ederken Güç düğmesini hızlı bir şekilde serbest bırakın ve ardından yeniden basılı tutun. Sesi kısma düğmesi. ‘Tüm kullanıcı verilerini sil (LG ve operatör uygulamaları dahil) ve tüm ayarları sıfırla’ mesajı görüntülendiğinde, Evet seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma düğmesini kullanın. Cihazı sıfırlamak için Güç düğmesine basın.

Umarım bu nasıl yapılır yazısı size şu ya da bu şekilde yardımcı olmuştur. Lütfen bu yayını arkadaşlarınızla veya benzer sorunları olan insanlarla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun. Okuduğunuz için teşekkürler!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.