Yeni Samsung Galaxy S8’iniz başlatma sırasında Verizon ekranında takılı kaldığında ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu]

Okuyucularımızdan, yeni Samsung Galaxy S8 cihazlarının cihazları açılırken Verizon ekranında takılı kaldığını söyleyen çok fazla şikayet aldık. Bu temel olarak Verizon Galaxy S8 sahipleriyle ilgili olsa da, bu tür davranışlar bu cihaz için ortak gibi görünüyor, çünkü önyükleme ekranında sıkışmış birimler hakkında şikayetler aldık, logoyu geçemedi ve başlatmaya çalışırken bir bootloop girdik.

Bu yazıda, Verizon önyükleme ekranında sıkışmış bir Galaxy S8 ile ilgili sorunları ele alacağım. Sorunun ne olduğunu tespit edip bu konuda bir şeyler yapana kadar bazı olasılıkları araştırmaya ve birbirini dışlamaya çalışacağız. Bunu yaparak, bir teknisyenin yardımı olmadan sorunu kendimiz çözüp çözemeyeceğimizi söyleyebiliriz, sizi mağazaya geri döndüğünüzde biraz zamanınızı yiyebilir.

Ancak her şeyden önce, şu anda telefonunuzla farklı sorunlar yaşıyorsanız, bu cihaza sahip okuyucularımıza zaten destek sağlamaya başladığımız için Samsung Galaxy S8 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Telefonunuzun hala yeni olduğunu ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerektiğini anlıyoruz, ancak Samsung bile herhangi bir sorun olmayacağını garanti edemez. Burada yaptığımız şey, okuyucularımıza mümkün olan en iyi yardımı sağlamaktır, böylece endişenizle ilgili yayınlar yayınlamadıysak, Android sorunları anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Verizon ekranında takılı kalan Galaxy S8 sorun giderme adım adım kılavuzu

Bu sorun giderme kılavuzunun amacı, sorunun mümkün olan en kısa sürede bir teknisyenden yardım almadan düzeltilip düzeltilemeyeceğini bilmemizdir, çünkü göründüğünden daha karmaşıksa, hemen Verizon mağazasına gidebilir ve telefonun değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. . Bununla birlikte, bu sorunu kimsenin yardımı olmadan düzeltebilirsek, kendinizi mağazaya geri dönme, kendinizi ve sorunun neden olduğunu ve teknolojinin iddianızı almadan önce iddianızı doğrulaması için neden beklediğini açıklamaktan kurtardınız. yeni bir cihaz. Şimdi, sorun giderme adımlarımıza gitmeden önce, önyükleme sırasında takılan Verizon Galaxy S8’e sahip okuyucularımız tarafından gönderilen bir sorun var:

Sorun: Merhaba arkadaşlar. Telefonumla ilgili bir sorunum var ve umarım bana yardımcı olabilirsiniz. Öncelikle, Galaxy S8’i sağlayıcım Verizon’dan aldım. Benimle zar zor bir hafta oldu ve her şey başlayana kadar düne kadar harika çalışıyordu. Uyumaya başladığımda şarj cihazına bağladım ve uyandığımda ekran siyahtı ve telefon yanıt vermiyordu, bu yüzden açmayı denedim ve yaptım ama Verizon ekranını geçemedi. Tabii ki, birkaç kez yeniden başlatmayı denedim ama aynı şey oluyor. Mağazaya geri getirmeyi düşünüyorum ama yaşadığım yerden yaklaşık 30 mil sürüş mesafesinde, bu yüzden yapabileceğim bir şey olup olmadığını görmek için düzeltmeyi tercih ederim. Bunu okuduğunuz için teşekkürler ve cevabınızı bekleyeceğim.

Sorun giderme: Telefonun arızalı olması durumunda Verizon’un size yedek olarak yeni bir ünite sunmak zorunda olduğu değiştirme süresi içinde olabileceğinizden, bu sorunun size bir teknik yardım almadan düzeltilip düzeltilemeyeceğini bilmek gerektiğini anlıyorum. ve garanti şartları dahilinde. Bu yüzden bunu belirlemek için temel sorun giderme işlemini yapmamız gerekiyor ve işte önerdiğim şey:

Adım 1: Bir aksaklık olasılığını ortadan kaldırmak için yumuşak sıfırlamayı gerçekleştirin

S8’iniz gibi ileri teknoloji cihazların bile hala karşılaşabileceği için sistem arızaları her zaman gerçekleştiği için yapmanız gereken ilk şey olmalı. Yazılımdan sıfırlama temel olarak yeniden başlatmaya benzer, yalnızca bileşenlerden elektriği boşaltır ve telefonunuzun belleğini yeniden başlatmadan daha iyi yeniler. Bunu yapmak için Sesi Kıs ve Güç tuşlarını 10 saniye boyunca basılı tutun; sorunun küçük olduğu varsayılarak cihazınız yeniden başlatılabilir.

Yazılım sıfırlama prosedürünü uyguladıktan sonra Verizon ekranında hala sıkışmışsa, bir sonraki adıma geçin.

2. Adım: Galaxy S8’inizi Güvenli modda önyüklemeye çalışın

Bu, sorunun üçüncü taraf uygulamalarından biri veya bazılarından kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırdığı için gerekli bir adımdır. Güvenli moddayken, tüm üçüncü taraf uygulamaları geçici olarak devre dışı bırakılır. Bu nedenle, bu sorunla ilgili bir şeyleri varsa, cihazınız bu modda başarılı bir şekilde önyükleme yapabilmelidir ve eğer öyleyse, suçluyu bularak ve kaldırarak düzeltebilirsiniz. S8’inizi güvenli modda başlatmak için bu şekilde davranırsınız:

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar sesi kısma tuşu.Safe modu ekranın sol alt köşesinde görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.Soruna neden olan uygulamaları kaldırın.

S8’inizi güvenli modda başarıyla başlattığınızı varsayarsak, yapmanız gereken bir sonraki şey, telefonun Verizon ekranında takılı kalmasına neden olan uygulamaları bulmak ve bunları tek tek kaldırmaktır. Sorunuza başlamadan önce yüklediğiniz uygulamalardan aramanıza başlayın ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmek için bir uygulamayı her kaldırışınızda telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatmayı deneyin. Bir uygulamayı S8’inizden nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere hızlıca kaydırın.Ayarlar> Uygulamalar’a dokunun. Varsayılan listeden istediğiniz uygulamaya dokunun veya önceden yüklenmiş uygulamaları görüntülemek için 3 nokta simgesi> Sistem uygulamalarını göster öğesine dokunun. Kaldır’a dokunun. Onaylamak için Kaldır’a tekrar dokunun.

Ancak, zaten güvenli modda başlatmaya çalışsanız bile, telefon aynı ekranda takılı kalıyorsa, bir sonraki adıma geçin.

AYRICA OKUYUN:

    Önyükleme ekranında sıkışmış Samsung Galaxy S8 nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Önyükleme sırasında logoya yapışan Samsung Galaxy S8’inizi düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu] Bootloop’ta sıkışmış Samsung Galaxy S8’inizi düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu]

3. Adım: Galaxy S8’inizi Kurtarma modunda önyüklemeye çalışın

Şimdi ürün yazılımı sorunlarını gidermeye gidiyoruz ve telefon açılmaya devam edemediğinden, Android sistem kurtarma veya Kurtarma Modunda başlatmayı denemeliyiz. Başarılı olursa, yapmanızı istediğim birkaç şey var, bu da sorunu çözebilir. Birincisi, tüm sistem önbelleklerini bozuk veya benzer şekilde silen önbellek bölümünü silmektir. Telefon önbellekleri sildikten sonra yeniden başlatıldığında, sistemle tamamen uyumlu olan yenileri oluşturur. S8’inizi kurtarma modunda önyükleme ve önbellek bölümünü şu şekilde silersiniz:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir “önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. silme önbellek bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bu başarılı olmazsa, telefonunuzu sıfırlamaktan başka seçeneğiniz yoktur. Ancak, telefonun dahili deposuna kaydedilen tüm dosyalarınızı ve biriktirmiş olabileceğiniz verileri kaybedersiniz. Ne yazık ki, telefon normal veya güvenli modda başlamadığından onları kurtarmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Telefonunuzu şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir Android veri kurtarma menü seçeneklerini gösterir). “Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Hâlâ başarısız olursa, şimdi Verizon mağazasına geri getirmeniz ve değiştirilmesini sağlamanız gerekir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.