Yeni telefon? İşte eskisinden veri aktarımı

Yeni bir akıllı telefon satın aldıysanız, tüm yeni verilerinizin keyfini çıkarmadan önce tüm önemli verilerinizi eski telefonunuzdan aktarmak isteyebilirsiniz. Neyin nasıl transfer edildiğinden emin değil misiniz? Bilmeniz gereken her şeyi makalemizde bulacaksınız.

  Android’inizi nasıl yedekleyebilir ve verilerinizi güvende tutabilirsiniz WhatsApp konuşmaları yeni cihazlara nasıl aktarılır: kolay yol

Kişilerinizi, kısa mesajlarınızı, uygulamalarınızı, fotoğraf galerinizi ve diğer verilerinizi hızlı bir şekilde taşıyabilirsiniz ve hatta aynı ana ekran simgeleri, arka plan görüntüsünü ve daha fazlasını yeni cihazınıza yükleyebilirsiniz. Android’den iPhone’a ya da iPhone’dan Android’e (karanlık tarafa hoş geldiniz) geçiş yaptıysanız, bunların tümü hala mümkündür.

Atlamak…

  Kişileri nasıl aktarırım? SMS metin mesajlarını nasıl aktarırım? WhatsApp sohbetlerini nasıl aktarabilirim? Tarayıcı yer imlerini, geçmişi ve şifreleri nasıl aktarırım? Fotoğrafları nasıl aktarabilirim? Nasıl müzik aktarabilirim? Uygulamaları nasıl aktarabilirim?

Kişilerinizi aktarma

Yeni cihazınızda sahip olmak isteyeceğiniz en önemli şey kişilerinizdir. Neyse ki, kullanabileceğiniz birçok seçenek vardır, bu sayede elle yapmanın zahmetli sürecinden kaçınabilirsiniz. Akıllı telefonlar bulut senkronizasyonu sayesinde bunu kolaylaştırıyor. Size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Geç:

  Google hesabımı nasıl senkronize ederim? Kişileri Android’den iPhone’a nasıl aktarabilirim? Kişileri bir SD kart üzerinden nasıl dışa aktarırım? Dahili hafıza ile mi? SIM kartla mı? İPhone’dan Android’e nasıl aktarırım? Telefon markanızın bir çözümü olabilir

Google hesabınızı senkronize edin

Kişilerinizi tüm cihazlarınızda güncel tutmanın kolay bir yolu Google hesabınızı senkronize etmektir. Kişilerinizi daha önce Google hesabınıza kaydettiyseniz, giriş yapabilir ve onları yeni akıllı telefonunuzda alabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı:

  Ayarlar> Hesaplar ve senkronizasyon bölümüne gidin. Google hesabınızı bulun ve üzerine dokunun, ardından Hesap Senk. Öğesine dokunun. Kişileriniz derhal aktarılmalıdır.

sync google account

Birden fazla Google hesabında oturum açtınız mı? Kişiler uygulamanızda hangisinin kullanılacağını seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, ilk kaydolduğunuz kişi olacaktır. İşte yapmanız gereken tek şey:

  Akıllı telefonunuzdaki rehber uygulamasına gidin Hangi hesabın rehberinin görüntüleneceğini ayarlayın

Diğer hesaplar için senkronizasyonu manuel olarak zorlamanız gerekebilir. Henüz bir Google hesabınız yoksa, akıllı telefonunuzda kolayca yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Bunu PC’nizde de yapabilir ve ardından telefonunuzda oturum açabilirsiniz – bu size bağlıdır.

Google üzerinden senkronizasyonun avantajları vardır. Bir yandan, aşağıda açıklanan veri ihracatından daha karmaşık kartvizit formatlarını destekliyor. Öte yandan, Google hesabını Windows telefonları, iPhone ve Windows, Linux veya Mac OS çalıştıran PC’ler dahil hemen hemen tüm platformlarda kullanabilirsiniz.

Kişilerinizi Android’den iPhone’a aktarın

Kişilerinizi Google hesabınızla senkronize ettikten sonra, onları iPhone veya iPad’inize taşımak kolaydır:

  Ayarlar’a git Posta> Rehber> Takvim altında başka bir hesap ekleme seçeneğini bulun

Google seçimlerden biridir. Yukarıda kullanılan Google hesabınızı senkronize edin ve bir süre sonra Google kişileriniz adres defterinizde görünür olmalıdır.

iphone 6 settings sync contacts

Hesabınıza genel bakışta, Google hesabınız Gmail olarak görünecek. Burada, Google hesabının hangi bölümlerinin iPhone’a aktarılması gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Kişileri yalnızca Android’den iPhone’a taşımak istiyorsanız, Posta veya Takvim alanlarını da devre dışı bırakabilirsiniz.

Tek tek Google hesaplarının kişilerini görüntülemek veya gizlemek için, adres defteri uygulamasında hesapları açıp kapatabilirsiniz. Telefon uygulamasında Rehber sekmesine gidin ve Gruplar’a dokunun.

İOS’a taşı başka bir seçenektir

Alternatif olarak, ayrıca Apple’a da güvenebilirsiniz. Apple, Google Play Store’da iOS’a Taşı uygulamasına sahiptir. Bunu Android akıllı telefonunuza yükleyin ve uygulamayı başlatın. Daha sonra verileri yeni iPhone veya iPad’inizde almaya başlayabilirsiniz. Aktarım, bir PIN koduyla korunan özel olarak oluşturulmuş bir Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleştirilir, ancak hızlı bir şekilde gerçekleşir.


İOS’a taşı

Kişilerinizi bir SD kart kullanarak dışa aktarın

Bir Google hesabı üzerinden senkronizasyon yapmak sizin için bir seçenek değilse ve eski ve yeni akıllı telefonunuzun bir SD kart yuvası varsa, kişileri hafıza kartından ekleyebilirsiniz:

  Öncelikle, kişi verilerinizi SD karta aktarın (eski akıllı telefonu kullanarak) Telefonunuzu bilgisayara bağladığınızda, dosyanın dizinde kayıtlı olduğunu kontrol edin. Ardından, SD kartı çıkarın, yeni cihazınıza takın Adres defterinize gidin ve menüden içeri aktarma seçeneğini seçin Sadece talimatları izleyin ve her şey otomatik olarak yapılacak

export contacts

Daha fazla kişi mi yarattı? Farklı adres defterlerinden çok sayıda kişiyi birleştirdiğinizde veya çok sayıda veri içeriyorsa bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu can sıkıcı olabilir, bu yüzden sizi koruduk:

  Android’de yinelenen kişiler nasıl kaldırılır

Dahili hafızayı kullanma

Bu yöntem temel olarak bir SD kartındaki yedekleme ile aynı şekilde çalışır, ancak bu durumda kişiler telefonun dahili hafızasına kaydedilir. Bu yöntemle şunları yapabilirsiniz:

  Cihazı bilgisayara bağlayın Kişi dosyasını buraya kaydedin ve PC üzerinden yeni akıllı telefona aktarın. Akıllı telefonunuz, kişi dosyasını kaydettiğinizde konumu gösterecektir. .Vcf dosyası genellikle Sistem klasöründe bulunur.

Akıllı telefonunuzda bir dosya yöneticiniz varsa, dosyayı telefondan arayabilir ve e-posta veya Bluetooth gibi doğrudan oradan yeni cihaza gönderebilirsiniz.

  Telefonunuzu keşfetmeyi kolaylaştıran 9 dosya yöneticisi

LV1A5815

SIM kartınızı kullanma

Yeni SIM kartınızda eski SIM kartınızdakiyle aynı SIM kartı kullanmak isterseniz, verileri eski moda şekilde aktarabilir ve kişilerinizi SIM karta kopyalayabilirsiniz; böylece onları yeni cihaza geri yükleyebilirsiniz.

Bu yöntemin avantajı, kişileri birer birer seçip kaldırabilmeniz ve telefon defterinize eşit bir şeyler yapabilmenizdir. En büyük dezavantaj, bir SIM karttaki hafıza alanının sınırlı olmasıdır; en fazla 200 kişi saklayabileceksiniz.

Daha yeni sistemler için SIM kart üzerinden dışa aktarma artık telefon uygulamasında sunulmuyor. Bununla birlikte, ithalat sorunsuz bir şekilde mümkündür. Aşağıdaki resimler yalnızca eski bir Android sürümü kullanıyorsanız geçerlidir.

AndroidPIT sim tray tools to open 2183

Burada da, bir isim ve telefon numarasından daha fazlasına sahip karmaşık temasların bölünmesi ve çeşitli kopyalar yaratması dezavantajına sahipsiniz. Bu, 200’den az kişiyle bile olsa, SIM kartın hafıza sınırına hızla erişeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, eski SIM kartın yeni akıllı telefona kolayca uymaması riski de vardır.

Kişilerinizi iPhone’dan Android’e aktarın

Bilgilerinizi Apple ile Android arasında taşımak her zaman kolay değildir, ancak kişiler için basit bir çözüm vardır. Google, Gmail, takvim ve kişileri iPhone ve iPad’den nasıl senkronize edeceğiniz konusunda destek sayfalarında adım adım açıklama sağlar.

  Öncelikle, Apple cihazınızda bir Google hesabı ayarlayın. İOS 7 veya daha üstünü kullanıyorsanız, Google For iOS 5 ve 6’yı seçebilir, Diğer’i, ardından CardDAV Hesabı Ekle’yi kullanarak Hesabı ayarlayın ve oturum açtıktan sonra Rehber seçeneğini etkinleştirin. Senkronizasyon otomatik olarak başlamalıdır

Yeni Android akıllı telefonunda, kişileri yukarıda açıklandığı şekilde senkronize etmek ve aktarmak için aynı hesap bilgileriyle kayıt olabilirsiniz.

AndroidPIT flagship smartphones 4039

Akıllı telefonunuzun markası çözüme sahip olabilir

Google’ın çözümünün yanı sıra, Android akıllı telefon üreticileri, kişileri iPhone’dan Samsung’a ve diğer şirketlere kaydeden uygulamalar geliştirdi. Bazı durumlarda bir kablo bağlantısı ile çalışırlar, bazıları iPhone ve Android arasında geçici bağlantılar kurar, bazıları ise belirli akıllı telefon üreticisinin Cloud sistemi ile çalışır.

Sony Xperia Aktarımı

Sony’nin veri aktarma çözümüne Xperia Transfer denir. Uygulama, iOS, BlackBerry, Windows telefonlar veya diğer Android cihazlardaki içerik ve kişilerin yeni bir Xperia telefona kaydedilmesine yardımcı olur. Buna rehber, takvim, arama kaydı, SMS, MMS, notlar, fotoğraflar, müzik, videolar ve belgeler dahildir.


Xperia Transfer Mobile

Samsung Mobil Anahtarı

Android alanında pazar lideri olan Samsung, yeni bir müşterinin Samsung telefonuna geçişini olabildiğince kolaylaştırmak için bir uygulama çözümüne de sahip. Samsung’un çözümüne SmartSwitch Mobile denir ve bir iPhone’dan Galaxy’e geçmek, eski bir Galaxy modelinden yükseltme yapmak veya başka bir Android akıllı telefondan geçmek için kullanılır.

Samsung’un destek sayfasında SmartSwitch işlemi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Eski cihazınız Android Marshmallow’lu bir Samsung Galaxy ise, yeni cihazınızda başlangıç ekranı düzenini bile alabilirsiniz.


Samsung Akıllı Anahtar Mobil

HTC Aktarım Aracı

HTC, uygulamasına özel bir ad vermiyor; bu sadece HTC Transfer Aracı denir. Yine, yaklaşım diğer üreticilerle aynıdır.

Uygulamanın eski ve yeni akıllı telefonlara yüklenmesi gerekiyor, ancak yeni telefonun HTC’den olması gerekiyor. O zaman tüm önemli şeyleri transfer edebilirsin.


HTC Aktarım Aracı

LG Mobile Switch (Gönderen)

Ayrıca LG Mobil Anahtar (Gönderen) öneririz. Eskiden yeni akıllı telefona kablo, WLAN veya MicroSD kart ile SMS, rehber, randevular ve çağrı listelerinin tümü listeye dahil edilmiştir.


LG Mobile Switch (Gönderen)

SMS’inizi yeni Android’inize aktarın

Ücretsiz SMS yedekleme uygulaması, SMS Yedekleme ve Geri Yükleme, tam olarak bunu yapar. Mesajlarınız XML dosya biçiminde saklanır ve daha sonra Bluetooth ile doğrudan yeni akıllı telefona gönderilebilir. Alternatif olarak, yedekleme dosyası e-posta yoluyla gönderilebilir veya buluta yedeklenebilir ve oradan indirilebilir.

Yedekleme uygulamasının yeni Android akıllı telefona da yüklenmesi gerekir. Başlatıldığında, gönderilen dosyayı otomatik olarak algılar ve SMS mesajlarını geri yükler. Dikkat: İçe aktarırken, uygulama, hangi SMS’in zaten mevcut olduğuna dikkat etmez. İki kez içe aktarırsanız, her bir SMS’i iki kopya halinde alırsınız: can sıkıcı!

  Bunlar Android için en iyi manifatura uygulamaları ve ücretsiz

sms backup

Android’den iPhone’a SMS transferleri maalesef sağlanmamaktadır. Böylece yalnızca Android SMS’nin yedeğini alabilirsiniz (yukarıya bakın) ve bilgisayarınızdaki SMS Yedekleme ve Geri Yükleme’nin XML dosyasını okuyabilirsiniz. Yani en azından verileri kaydedebilirsiniz.


SMS Yedekleme ve Geri Yükleme

WhatsApp sohbetleri

WhatsApp’ın eksiksiz sohbet akışları, fotoğraflar, videolar ve sesler dahil olmak üzere yeni bir akıllı telefona da küçük bir hile ile gönderilebilir:

  WhatsApp’ı yeni akıllı telefona indirin Uygulamayı ilk kez başlatmadan önce, yeni akıllı telefondaki yedekleme klasörünü eski cihazdakiyle değiştirin.

Bunun için fazladan bir uygulama veya benzeri üçüncü taraf araçlar gerekli değildir ve daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, tüm adımları ayrıntılı ve ayrı bir makalede açıklarız:

  Android akıllı telefonunuzdaki WhatsApp için ipuçları ve püf noktaları

AndroidPIT WHATSAPP FRESH

Ne yazık ki, WhatsApp sohbetlerinin Android’den iPhone’a veya iPhone’dan Android’e aktarılması henüz sağlanmamıştır. Google Drive’ın bir yedekleme ortamı olarak entegrasyonu bunu değiştirmedi. İPhone’larda, WhatsApp sohbet protokollerini Android akıllı telefon ile erişilemeyen iCloud’a kaydeder.

Yer imleri, tarihçe ve şifreler

Mobil tarayıcınızı makaleleri okumak ve yer imlerine eklemek için kullanıyorsanız, sosyal medya hesaplarına giriş yapın, vb., Bu verileri yeni akıllı telefonunuza aktarmak bir zorunluluktur. Bunu nasıl yaptın? Seçtiğiniz tarayıcınıza bağlıdır. Bir Google ürünü olarak, Chrome en iyi yedekleme ve aktarma seçeneklerinden bazılarını sunar. Sadece uygulamayı açın ve Ayarlar’a gidin. Buradan yapmadıysanız, Chrome’da oturum açmanız istenir. Giriş yaptıktan sonra, kaydedilmesini istediğinizi yönetebilirsiniz:

  Chrome’daki Ayarlar menüsünün üstündeki Google hesabınıza dokunun, Senkronize Et seçeneğine gidin ve Veri türlerine gidin. Buradan, her şeyi Senkronize et seçeneğini veya yalnızca Yer İmlerini, Şifreleri vb. Seçebilirsiniz.

chrome

Firefox’u Chrome’a tercih ederseniz, üzülmeyin – Firefox Sync çok benzer şekilde çalışır. Tarayıcının Ayarlarına gidebilir, Giriş yap üzerine dokunun ve bir hesap oluşturabilirsiniz. Verilerinizi senkronize ettikten sonra, yeni cihazınızdaki hesaba giriş yapabilirsiniz.

Tüm fotoğraflarınızı yeni cihazınızda bulundurun

Fotoğrafları Android akıllı telefonlardan yedeklemek için en basit çözüm bulutta otomatik yedekleme yapmaktır. Google Foto, Dropbox, Google Drive veya Google+ gibi uygulamalar, akıllı telefon bir kablosuz cihaza bağlandığında otomatik senkronizasyon sunuyor.

Böylece, mobil veri hacmi korunur, resimlerin yüklenmesi tamamen arka plandadır ve resimler gerekliyse yeni Android cihazındaki buluttan kolayca indirilebilir.

  Android cihazınızı yedeklemek için en iyi Bulut depolama uygulamalarından 8’i

Her iki akıllı telefonun da bir MicroSD kart yuvası varsa, SD kartındaki görüntüleri de yedekleyebilir ve yeni cihaza geri yükleyebilirsiniz.

Elbette, PC üzerinden de bir yol var: sadece akıllı telefonu bağlayın, resimler klasörünü bilgisayara kopyalayın ve oradan yeni Android akıllı telefona taşıyın. Mac kullanıcıları Android Dosya Aktarımı’nı indirmelidir, aksi takdirde bulucu herhangi bir dosya göstermez.

Müzik aktar

Şarkılarınız müzik dizininde MP3 veya benzeri olacaktır. Bu, akıllı telefonunuzu bağladıktan sonra bilgisayarınızda görünecek olan klasörlerden biridir. Mac kullanıcıları dosyaları görüntülemek için Android Dosya Aktarımı’nı indirmelidir.

Bu dosyaları bilgisayara kaydeder ve yeni akıllı telefondaki aynı dizine gönderir, yoksa yeni bir dizin oluşturabilirsiniz. Müzik klasörünüzün adı ne olursa olsun, müzik çalarınız şarkıları bulabilmelidir.

AndroidPIT iPhone X 5990

Müziğinizi yeni iPhone’unuza kaydetmek istiyorsanız, MP3’lerin bulunduğu dizini iTunes arşivinizdeki bilgisayarda bulup kullanmanız gerekir. Apple’ın adım adım kılavuzu, müziğinizi Android’den iPhone’a aktarmanıza yardımcı olacaktır. Bunu iPhone’dan Android’e yapıyorsanız: Bir numara biliyoruz:

  İTunes’u Android’le kullanma hakkında bilmeniz gereken her şey

Uygulamalar

Google hesabınızla yeni Android akıllı telefonunuza giriş yaptığınızda, daha önce Google Play Store’dan indirdiğiniz uygulamaları kurmaya çalışacaktır. Google’ın yedekleme sistemi kullanılır; bu, ne yazık ki tüm uygulamalarınız için geçerli olmayabilir. Uygulama verilerini bir Android’den diğerine aktarmak için, Titanium, oandbackup veya Helium gibi ek yedekleme uygulamalarına ihtiyacınız olacak. Ancak o zaman bir kez daha ayarlara, depolanmış hesaplara, oyun istatistiklerine ve benzeri şeylere sahipsiniz ve uygulamalar hemen kullanıma hazırdır.

  Uygulama verilerinizi nasıl yedekler ve geri yüklersiniz: hangi çözüm sizin için doğru?

AndroidPIT Google apps 2

Artık birçok oyun Google Play Games bulut tasarruf özelliğini kullanıyor. Ardından oyunu yeni akıllı telefona yükleyin ve oyunu eski telefonda bıraktığınız yerde devam edin. Tüm veriler taşındıktan sonra, yolculuk yeni Android akıllı telefonunuzla başlar. Olasılıklar hakkında ilham almaya ihtiyacınız varsa, sizin için sadece bir şeyimiz olabilir.

  Android telefonunuzu ilk kez mi kurdunuz? İşte nasıl yapılıyor 2018’de şimdiye kadarki en iyi Android Uygulamaları

Ne yazık ki, uygulamalarınızı Android’den iPhone’unuza veya başka bir yolla kaydedemezsiniz. Ayrıca, Google Play Store’dan önceden satın aldığınız uygulamaları App Store’dan otomatik olarak yüklemek için zaman kazandıran bir yöntem yoktur. Apple, insanlara manuel olarak yeniden yüklemelerini önerir.

Elbette, Google Play Store’daki uygulamalar için yaptığınız tüm satın alımlar artık App Store’a devredilemez, bu nedenle ücretli olan tüm uygulamaları bir kez daha satın almanız gerekecek.

Tüm önemli verilerinizi başarıyla yeni telefonunuza eklediniz mi? Yararlı bulduğunuz belirli bir uygulama veya yöntem var mıydı? yorum Yap

Bu makale ilk yayından itibaren yeniden yazılmıştır. Aşağıdaki yorumlar mevcut içeriği yansıtmayabilir.