YouTube masaüstünde resim içinde resim modunda nasıl izlenir

Tarayıcınızda izlemek için resim içinde resim (PiP) modunu kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Özelliğin, Premium aboneliğini ödemek zorunda kalmadan yasal ve resmi olarak YouTube masaüstünde ücretsiz olarak kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Göz atmaya devam ederken, hareketli bir pencerede videoları izlemek için PiP’nin nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır.

Kısayollar:

    PiP modu nedir ve nasıl çalışır? Bilgisayarım destekliyor mu? Nasıl aktive edebilirim? Sonuç

Resim içinde resim (PiP) modu nedir ve nasıl çalışır?

Resim içinde resim modunun kökeni televizyonlardadır. Bu özel görüntüleme yöntemi sayesinde, konsolunuzun bağlı olduğu HDMI girişi ve TV anteni girişi gibi iki video kaynağını aynı anda görüntülemek mümkündür.

PiP çok basit bir şekilde çalışır. İkincil kaynak genellikle sağ altta bulunan küçük bir pencerede görüntülenirken, ana video kaynağı tam ekranda görüntülenir. Bazı durumlarda, ikincil kaynak için önceden tanımlanmış birkaç konum arasından seçim yapabilir veya Android ve PC gibi mobil cihazlarda küçük pencere sürüklenebilir ve herhangi bir yere yerleştirilebilir ve hatta yeniden boyutlandırılabilir!

    YouTube Müzik ve Premium resmi: İşte aldığınız şey

streaming

PC’de PiP modunu klasik bir şekilde kullanmak mümkün değildir (örneğin bir video girişi kullanarak), ancak diğer şeylere odaklanırken izlemeye ve dinlemeye devam etmek için Google Chrome’da oynatılan videoları yine de izleyebilirsiniz.

Bilgisayarım PiP modunu destekliyor mu?

Chrome 70 veya daha yeni bir sürümü yüklü bir dizüstü bilgisayar veya PC kullanıyorsanız, PiP modunda hemen hemen her video kaynağını (YouTube, Dailymotion ve diğerleri) yalnızca tarayıcı içinde değil diğer programları kullanırken de kullanabilirsiniz.


Google Chrome: Hızlı ve Güvenli

PiP modu nasıl etkinleştirilir?

Resim içinde resim modunu etkinleştirmek için iki yöntem vardır ve her ikisi de neredeyse tüm modern işletim sistemlerinde dizüstü ve masaüstlerinde bulunan tüm platformlarda çalışır:

    Windows Mac OS Linux (Biliyorum, genel, ancak Debian veya Arch Linux gibi her bir dağıtımı adlandıramıyorum) Chrome OS

Schermata 2019 06 12 alle 10.16.58

Yöntem 1: basit bir sağ tıklama

Evet, bu kadar basit. Oynatılan videoya sağ tıklandığında açılır bir menü açılır ve listelenen öğeler arasında resim içinde resim için adanmış olanı bulacaksınız. YouTube’da, art arda iki sağ tıklama yapmanız gerekir.

Yöntem 2: resmi uzantıyı kullanın

İmkansız gibi görünse de, daha basit ve daha hızlı bir yöntem var:

    Chrome Web Mağazası’na gidin ve Resim İçinde Resim Uzantısını arayın (Google tarafından) Uzantıyı indirin ve Google Chrome’un yüklemesine izin verin Sağ üstte, çok amaçlı adresin yanında (arama ve adres çubuğu), yeni düğme belirir. Sadece bir video oynatmaya başlayın ve bu butona tek bir tıklama ile PiP modunu etkinleştireceksiniz.

Sonuç

Resim içinde resim işlevinin, Chrome’un ana penceresi dışında bile düzgün çalıştığını not etmek çok ilginçtir. Yüzen pencereyi herhangi bir konuma sürükleyebilir ve kenarlardan veya köşelerden birinden sürükleyerek yeniden boyutlandırabilirsiniz. Kayan video oynatıcıda bir Oynat / Duraklat düğmesi, videoyu tam bir pencerede oynatmaya geri dönmek için bir düğme ve kayan video oynatıcıyı kapatmak için ayrılmış bir X seçeneğine sahiptir.

    Her zamankinden daha fazla potansiyel: Chromebook için nasıl düştüm

Büyütmek için resimlere tıklayın veya dokunun

Photoshop veya GIMP (benim tarafımdan test edilen) gibi çeşitli programların açılır menüleri arka planda gösterilmeye devam edecek ve videoyu kapsamaz. Bu iyidir, çünkü oynatılan videoyu ekranın en üstünde tutarsanız sürekli olarak oynatmanız gerekmez.

Screenshot 2019 06 12 at 11.12.40

Başka bir durumda, video her zaman ön planda kalır ve normalde olduğu gibi diğer pencerelerin üzerine bindirilmek için bu pencereyi odakta tutmak (üzerine tıklatarak) gerekli değildir. Bu makaleyi yazarken yaptığım gibi bir öğretici videoyu dinlerken başka bir şey yapmaya devam etmekten korkmayın!

Screenshot 2019 06 12 at 11.08.56

Bu işlevi zaten kullanıyor musunuz? Hangi video platformlarını test ettiniz? Bize ipuçlarını bildirin!