YouTube Videoları Google Dokümanlar'a Nasıl Eklenir?

Google Dokümanlar tartışmasız en iyi bulut tabanlı kelime işlemcisidir ve belgeleri oluşturmayı çok kolaylaştırır. Ancak, çevrimiçi odaklı olmasına rağmen, Google Dokümanlar YouTube videolarını gömemez. Ne düşürücü! Ayrıca, her iki hizmet de Google’ın web uygulamaları paketinin bir parçası olduğu için biraz şaşırtıcı.

Hayal kırıklığına uğramayın. Oynatılabilir videoları doğrudan belgelerinize eklemek için kullanabileceğiniz bir geçici çözüm vardır. Daha da iyisi, videolar, uygun izinlere sahip olmaları koşuluyla, çevrimiçi olarak paylaştığınız kişiler için de oynatılabilir olmalıdır.

Bu yüzden birkaç küçük rahatsızlığı görmezden gelmek istiyorsan, YouTube videolarını Google Dokümanlar’a nasıl ekleyebilirsin?

Also on Guiding Tech
iCloud Pages vs Google Docs: Which Online Word Processor is the Most Convenient

Read More

Nasıl çalışır

Google Dokümanlar’ın video ekleme yerleşik bir işlevi olmadığından, geçici çözümümüz YouTube videolarının gömülmesini destekleyen Google Slaytları kullanmayı içerir. Zengin medya unsurlarıyla mükemmel sunumlar oluşturmak için oldukça kullanışlıdır.

Bu nedenle, bir Slayt sunumuna eklediğiniz herhangi bir video Google Dokümanlar içindeki bir çizime kopyalanabilir ve yapıştırılabilir. Bu şekilde eklenen videolar çift tıklanarak anında oynatılabilir. Kulağa hoş geliyor, değil mi? Tüm prosedürü takip etmeyi kolaylaştırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: Google Slaytları başlatın ve ardından yeni bir boş sunum oluşturun.

Adım 2: Ekle menüsünü açın ve ardından Video'yu tıklayın.

Adım 3: Video Ekle açılır kutusunda, videoyu arayın veya YouTube videosunun URL'sini besleyin. İkinci durumda, URL'ye Göre sekmesine geçin.

4. Adım: Videoyu Google Slaytlar sunumuna eklemek için Seç'i tıklayın.

Adım 5: Video slaytta görünmelidir. Video karesini sağ tıklayın ve ardından Kopyala öğesini tıklayın.

6. Adım: Google Dokümanlar’a gidin ve ardından YouTube videosunu yerleştirmek istediğiniz dokümanı yükleyin.

İmleci videonun görünmesini istediğiniz yere getirin. Ardından, Ekle menüsünü açın, Çizim'in üzerine gelin ve sonra Yeni'yi tıklatın.

Adım 7: Görünen Çizim Bölmesinde, videoyu çizime yapıştırmak için Ctrl + V kısayolunu kullanın. Videoyu eklemek için Kaydet ve Kapat'ı tıklayın.

Adım 8: Video, doküman içinde gösterilmelidir. Çerçeveyi yeniden boyutlandırmak için videoyu çevreleyen tutamaçları kullanın.

Adım 9: Çerçeveyi belge içinde istediğiniz şekilde taşımak için videonun altındaki Satır, Metni Kaydır ve Metni Ara seçeneklerini kullandığınızdan emin olun.

Adım 10: Videonun bir Oynatma simgesi bulunmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Peki nasıl oynayabilirsin? Peki, videoyu ilk eklediğiniz Çizim bölmesini açmanız gerekir.

Bunu yapmak için, görüntüye çift tıklayın ve ardından videoyu oynatmaya başlamak için Oynatma simgesine tıklayın!

Videoyu yönetmek için tam bir YouTube kontrol seti görmelisiniz! İşiniz bittiğinde, videodan çıkmak için Kaydet ve Kapat'ı tıklayın. Evet, bu şekilde hem gömmek hem de video oynatmak zorunda kalmak biraz can sıkıcıdır, ancak Google gerekli düzeltmeleri uygulayana kadar sıkıştık.

Video içeren dokümanlarınızı paylaşmak söz konusu olduğunda, başkalarının oynatması için düzenleme izinleri vermeniz gerekir. Hangi izinlere sahip olduklarına bakılmaksızın herkes için çalışsalar mükemmel olsa da, bu işlevi kullanmayı planlıyorsanız katlanmanız gereken bir sınırlama.

Also on Guiding Tech

.camp-list-664{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/186757/OnePlus-5T_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1518625830’);background-size:cover;background-position:center center}

#google apps

Click here to see our google apps articles page

Kullanıcı Deneyimini Geliştirme

Eklediğiniz YouTube videoları bir resim olarak görünür. Yani diğer insanlar bunun bir video olduğunu bilmiyor olabilir. Birinin oynatmak için videoya çift tıklaması gerekir.

Elbette, talimatları belgede bir yere bırakabilirsiniz. Ancak daha da iyisi, video karesinin kendisinde bir mesaj oluşturmak için Çizim bölmesindeki metin ekleme araçlarını kullanın.

Merak ediyorsanız, videonun üzerine yazılan herhangi bir metin oynatma sırasında kaybolur. Metin kutusunun video karesindeki Oynatma simgesinin üzerine gelmediğinden emin olun.

Ayrıca, video karesini bölmenin sonuna kadar uzatabilirsiniz, böylece izleyiciler Çizim bölmesinin içinde izliyormuş gibi hissetmezler.

Bu, gerçek belgedeki videonun boyutlarını etkilemeyeceğinden, endişelenmeyin.

Hatırlanacak şeyler

YouTube videolarını eklerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Yukarıda belirtilen geçici çözümle ilgili ayrıntılar için aşağıdaki listeye bakmayı düşünün.

Nokta 1: Yalnızca YouTube videoları desteklenir. Google Slaytlar, Google Drive'da barındırılan videoları sunumlara eklemenize izin verirken, yukarıdaki geçici çözümü kullanarak Google Dokümanlar üzerinde çalışmaz. Katıştırmak istediğiniz kendi videolarınız varsa, önce onları YouTube'a yüklemeyi düşünün.

2. Nokta: Bazı YouTube videoları çalışmayabilir. Genellikle, bu videoların YouTube dışında herhangi bir yerde oynatılması sınırlıdır ve kanalınızda yayınlamadığınız sürece bu konuda hiçbir şey yapamazsınız.

3. Nokta: Yalnızca belgede görüntüleme veya yorum yapma izni olan kişiler videoları oynatamaz. Bir kez daha, paylaştığınız ortak bağlantı veya belgenize eklediğiniz kişiler için düzenleme izinlerini etkinleştirmeniz gerekir. Birincisi, belgenin yedeğini oluşturmayı vandalizme karşı bir güvenlik önlemi olarak düşünün.

Nokta 4: Bu geçici çözümü cep telefonlarında gerçekleştiremezsiniz. Google Dokümanlar uygulamasını iOS ve Android'de kullanırken siz veya başkalarının düzenleme izinleri olan diğer kişiler bu şekilde eklenen videoları oynatamaz.

5. Nokta: Yüklenen videoyu Google Dokümanlar'a ekledikten sonra, videoyu eklediğiniz Google Slaytlar sunumunu güvenle silebilirsiniz.

Also on Guiding Tech
How to Insert the Em Dash in Google Docs (Bonus Tricks Included)

Read More

Onları Göm

Peki, bu geçici çözüm hakkında ne düşünüyorsunuz? Kuşkusuz, video ekleme yolunda gidilmesi en uygun yol değildir, ancak özellikle işbirlikçileriniz onları da uğraşmadan da görüntüleyebildiğinden, çoğu zaman işe yaramaz hale gelmelidir.

İşte Google’ın Dokümanlar’a özel video işlevi eklediğini umuyoruz. Sonuçta, eğer Slaytlar alabilirse, neden Dokümanlar olmasın? O zamana kadar, YouTube videolarını gerektiğinde ve gerektiğinde gömmek için bu yöntemi kullanın.

Sıradaki: Bu düğmeyi Microsoft Word'den Google Dokümanlar'a tam olarak getirmenin zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? İyi bir şekilde neden atmanız gerektiğine dair birkaç neden öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.